Coalitie rebellen Syrië valt uiteen Skiën aan de zonnige zuidzijde van de Alpen! Nasa zoekt mensen om drie maanden op bed te liggen BUITENLAND 7 r /p' euro p.p. zoek boekcode 91406 319 389 689 799 599 679 599 389 De groep, bestaande uit dertien is- lamistische brigades, heeft een al ternatief gevormd voor de Syri sche Nationale Coalitie en haar militaire vleugel, het Vrije Syri sche Leger. In een verklaring keert de nieuwe coalitie zich af de andere oppositiepartijen die veel al buiten Syrië zijn opgericht en waarvan de politieke top vaak ook in het buitenland verblijft. De isla- mistische rebellen - die door hun gevechtservaring, betere bewape ning en training worden gezien als de beste strijders die de opposi tie in de strijd kan werpen - kla gen al langer dat terwijl zij bloe den op het slagveld, hun bondge noten in het buitenland een luxe leventje leiden in mooie hotels. De twee belangrijkste namen in de nieuwe islamistische coalitie zijn Ahrar al-Sham en Jabhat al-Nusra. Dat zijn twee sterk jiha- distische groeperingen waarvan de laatste aan al-Qaeda is geliëerd. De belangrijkste afwezige is de Is lamitische Staat van Irak en de Le vant (Isil). De groepering, die on derdeel is van al-Q_aeda, raakte de afgelopen maanden steeds vaker slaags met andere rebellen, recent zelfs met het ideologisch verwan te Jabhat al-Nusra. Daarmee komt de strijd tegen Assad op de twee de plek te staan, vrezen veel rebel lenleiders. Islamisten zijn de grootste speler in Syrië op dit moment, volgens Charles Lister, analist bij de Terro rism Monitor van het in defensieza ken gespecialiseerde bedrijf Ja ne's. Hij schat dat meer dan de helft van de rebellen islamistische tendensen hebben; ze willen dat in het Syrië na Assad de islamiti sche wetten leidend worden. Vol gens Lister is het moeilijk volle dig te breken met deze groepen. „Uiteindelijk heeft iedereen ze no dig vanwege hun sterkte op het slagveld." De islamistische rebellen zijn beter bewapend, beter getraind en beschikken over gevechtservaring Veel rebellenleiders vrezen dat de strijd tegen Assad op de tweede plek komt te staan Drie maanden luieren op bed en er nog voor betaald krijgen ook? Het kan bij Nasa in Galves ton, Texas. Het Amerikaanse ruimtevaartinstituut werft mo menteel proefkonijnen die tot 70 dagen horizontaal willen lig gen. Geschikte personen krij gen 1200 dollar per week, omge rekend 900 euro. Wie de volle dige studie van 15 weken uit ligt, verdient daarmee een klei ne 14.000 euro. Onderzoek naar effecten op het lichaam en de psyche is nodig om het ongemak dat astronauten op missie ondervinden te verlichten. Omdat in de ruimte geen zwaarte kracht bestaat, krijgen ruimtevaar ders tijdens missies te weinig be weging. Dat wordt nu gesimu leerd met bedden, die een kleine beetje schuin staan om ervoor te zorgen dat vloeistoffen ook het bo venste deel van het lichaam berei ken. Douchen geschiedt met een speciaal apparaat dat ervoor zorgt dat de proefpersonen niet rechtop hoeven te staan. Kandidaten moe ten overigens superfit zijn en on dergaan van tevoren uitgebreide gezondheidschecks. 'Meer dan helft' piloten valt in slaap De twee Britse piloten die tege lijkertijd tijdens een internatio nale vlucht in slaap waren ge vallen, blijken geen uitzonde ring. 56 procent van de piloten is wel eens weggedommeld, be leenden ze in een onderzoek van de Britse pilotenvakbond Balpa. Van hen is 29 procent wel eens wakker geworden en tot de ontdekking gekomen dat de co-piloot ook sliep, meldde de BBC gisteren. Balpa pro beert nieuwe EU-regels over vliegtijden tegen te houden. Volgens die regels mogen pilo ten langer achtereen in touw zijn dan nu het geval is. in de regio. Kunt u dat begrijpen? „Ik kan het begrijpen, maar verbind er niet de conclusie aan dat voortgang in het vre desproces daarom maar beter even niet kan plaatsvinden. Als je vanuit Israël kijkt, zie je dat er van de noordelijke tot de zuidelij ke grenzen oorlog en vijandigheid is. En verder oostelijk ligt Iran met een atoompro gramma. Zo ervaren Israëliërs hun omge ving en daarom zijn veiligheidsaspecten voor Israël cruciaal. We moeten beseffen dat Israëliërs een andere relatie met hun buren hebben dan wij met Vlaanderen of Noordrijn-Westfalen. Ze zijn bezorgd dat een toekomstige Palestijnse staat instabiel en onveilig wordt. Maar ik denk dat de Pa lestijnse regering, met hulp van de interna tionale gemeenschap, grote vorderingen heeft gemaakt en vaak goed samenwerkt met Israël." Welke aspecten van dit land blijven in uw ogen onderbelicht in de media? „Israël is veel diverser dan Nederlanders vaak verwachten: een op de vijf Israëlische staatsburgers, dus niet in de Palestijnse Ge bieden, is Arabisch, en overwegend mos lim. Vlakbij mijn huis staat een moskee en dat is normaal. Ook de politiek is divers: er is een rechtse regering geleid door Netanya hu, maar ik ken partijen waarbij Nederland se kiezers van D66 of GroenLinks zich pri ma thuis zouden voelen. De economie is een ander punt: Israël is allang niet meer het land van de citrusvruchten, maar juist van de nieuwste computertechnologie." Hl pharosreizen.nl an tub Ac kind timpen26 8-daagS arrang&rwe-nf Ootfe-nrijfc. Kom skiën aan de zonnige zuidzijde van de Alpen, in het sneeuwzekere Karinthië. In het moderne skigebied Nassfeld- Hermagor liggen meer dan 100 km goed geprepareerde pistes, met uitdagingen voor skiers van elk niveau. Tip: maak minimaal 1x de prachtige 7,6 km lange dalafdaling! Ook de skiliften zijn hier een ervaring op zich: de Millennium- Express is de langste cabinelift van de Alpen: in 17 minuten brengt deze lift u 6000 meter ver en 1300 meter hoog. Uw verblijf Alpenhotel Marcius ligt schitterend, op 1.400 m hoogte in Sonnleitn am Nassfeld. Het hotel beschikt over een restaurant en gezellige bar. U kunt skiën tot aan uw hotel. Uw comfortabele kamer heeft o.a. tv, badkamer met douche, föhn en apart toilet. Informatie Reserveringen www.pharosreiien.nl/wegener of via 0900-365 65 65 (20 cpm) met zoek boekcode 91406 of ga naar een van de reisbureaus van VakantieXperts. Inbegrepen 7x overnachting met ontbijtbuffet welkomstdrankje 6x viergangenkeuzemenu 1 x dinerburfet 31/12; zevengangen-galadiner met muziek en vuurwerk waardebon van €20,- (p.k.p. verblijf) bij boeking vóór 30 november 2013 exclusief en opvallend skihesje voor kinderen (4 t/m 9 jaar) Prijzen 07/12-13/12 14/12-20/12 21/12-27/12 28/12-03/01 04/01-31/01 01/02-07/03 08/03-14/03 15/03-21/04 Standaard Comfort Prijzen in p.p. Niet inbegrepen: Calami teitenfonds 2,50), toeristenbelasting 1,95 p.p.p.d. vanaf 16 jaar) en reserverings- kosten 20,- pp.), ZATERDAG 28 SEPTEMBER 2013 door onze correspondent Fernande van Tets BEIROET - Tienduizenden islamisti- sche Syrische strijders hebben zich afgescheiden van het door het Wes ten gesteunde Vrije Syrische Leger. GALVESTON LONDEN I De Nederland se ambassa deur in Israël Caspar Veld kamp. foto ambassade ndtim<*>- «•w

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7