I I I i i i REIZEN 31 I In anderhalve week varen langs vrijwel alle historische havensteden van de Zwarte Zee: Odessa, Jalta, Sebastopol. Historische plekken waar Fransen in de stervenskou slag leverden en waar wereldleiders in 1945 Europa verdeelden. ~rrr Een rondje Zwarte Zee is allang een wens, maar de meeste re ders 'doen' alleen wat havens aan tijdens een tocht over de Middellandse Zee. Zo niet Oceania Cruises, die in bijna al le belangrijke havens afmeert. Bijna alle, want Georgië en Abchazië staan niet op het programma. Voor midsize crui seschepen zijn er onvoldoende faciliteiten. Twaalf dagen verblijven wij op het ms Ri viera in een luxe ambiance. Elegant en stijl vol. De rederij richt zich op welgestelde cruisepassagiers en inrichting en service zijn daarop afgestemd. De kledingcode be staat uit slechts één verzoek: draag in de specialiteitenrestaurants 'country club ca sual'. De Franse chef-kok Jacques Pepin heeft zijn recepten als guirlandes over het schip uitgehangen en dat leidt elke dag tot verfijnde gastronomische hoogstandjes. Dat geldt niet voor de geboekte excursies. Ze zijn duur en de kwaliteit ervan schom melt als de ons omringende golven. We vertrekken in Istanbul in Turkije en zullen de eerste dagen aanmeren in Nesse- bar in Bulgarije en Constanta in Roeme nië. Voor ons begint de trip pas echt op de der- WAAR EN WAT de dag in Odessa, dat wij kennen van de film Pantserkruiser Potemkin. Daarin is voor de 30 meter hoge en 150 meter lange trap van de stad een dramatisch decorum weg gelegd: de massamoord op burgers en ma trozen. Pas veel later ontdekken we dat de afslachting niet op de 192 treden zelf plaats vond, maar elders in Odessa. Ons schip meert af aan de voet van de trap die boven aan eindigt in een charmant-toeristisch fuikje. We negeren de aanbieders van uit eenlopende prullaria en wandelen over de Primorskyboulevard, waar de lokale bevol king slentert, een dutje doet, in suikerspin hapt, naar muziek luistert, schaakt en lief koost. We bezoeken het operahuis, de wit blauwe Uspensky kathedraal en het archeo logisch museum. Helaas is er geen tijd voor het Poeskinmuseum, de vertrektijd van het schip is heilig. De volgende dag zijn we in Sebastopol, waar het Oekraïens en Russisch bestuur door elkaar lopen. Je ziet aan de vlag op een gebouw tot welke natie het behoort. Rusland heeft groot belang bij Sebastopol: nog steeds is het de basis voor haar Zwarte Zeevloot. In de Krimoorlog en de Tweede Wereldoorlog werd er langdurig om deze vloot gestreden. Soldaten stierven bij bos jes door de ijzige koude. Het vlootmuseum slaan we over, we bezoeken wel het strijd- veld van Malakov en het Panoramamu seum waar een schilderij (115 meter lang, 14 meter hoog) van de Krimoorlog getuigt. Ook Jalta, waar we op dag zes vroeg in de ochtend aanmeren, is een stad die druipt van de historie. Hier verdeelden Churchill, Roosevelt en Stalin op 11 februari 1945 Eu ropa in wat een vrij West-Europa en een onvrij Oostblok zou worden, en werd ook Duitsland opgesplitst. Hier werd ook die beroemde foto gemaakt van de drie wereld leiders, gehuld in winterkleren, zittend op inderhaast geplaatste stoelen. In het Liva- diapaleis bezoeken we de zaal met de (niet meer originele) ronde tafel waar de onder handelingen plaatsvonden en drinken we thee op de binnenplaats waar de foto werd genomen. Ook het tsarenpaleis Massandra wippen we even binnen, om de gouden Nevskykathedraal kun je sowieso niet heen. Het Tsjechovhuis is helaas dicht. Op de boulevard draait de kermis, op stranden liggen de zonaanbidders stoel aan stoel. Die nacht brengt het ms Riviera ons naar Sotsji, de Russische stad waar in februari 2014 de Olympische Winterspelen gehou den worden. De stad, een populair kuur oord en prestigieuze badplaats van de Rus sische elite, heeft problemen met actievoer ders die de miljardeninvesteringen en aan slagen op de natuur niet waarderen. Maar slenterend door het centrum, met te smal le straten voor te veel auto's, merken wij daar niets van. Integendeel: het is een vro lijk komen en gaan bij de aftikkende olym pische klok. We wandelen langs de St. Mi- chaelskathedraal, het 88 pilaren rijke win- tertheater en door het Rivierapark waar kosmonauten bomen planten. Buiten Sotsji ligt Stalins zomerhuis. Naar verluidt was het vooral een geheim buiten huis, gebouwd in 1937 op een heuvel met dichte bossen en ter camouflage groen ge schilderd. De paranoïde communistische dictator wantrouwde alles en iedereen. Hij vertelde zelfs zijn lijfwacht niet in welke kamer hij sliep. In de datsja kun je logeren en mocht je slaapwandelen, schrik dan niet wanneer je plots oog in oog staat met de besnorde Joseph. In vol ornaat zit hij achter zijn bureau. Als wassen beeld, dat wel. Terug aan boord bereiden de dames van het strijkkwartet ons voor op de volgende nacht die wij, op ragfijn linnen, aan ons voorbij laten glijden. Om 's ochtends wak ker te worden in een nieuwe ansichtkaart. rn ZATERDAG 28 SEPTEMBER 2013 i Op naar de volgende ansichtkaart door Gerard Chel reageren? V reizen@depersdienst.nl De ms Riviera is een vrij nieuw schip dat sinds 2012 in de vaart is. Het schip is 240 meter lang en ruim 32 meter breed. Het kan 1 .25Q,passagiers herbergen en 800 bemanningsleden. Wij boekten deze twaalfdaagse reis, die begint in Injtanbul en eindigt in Athene, via Cruise Travel bij Oceania Cruises. Kijk voor meer informatie op wyyjw.cruisetravel.nlnn www.oceaniacruises.com. f- -c. foto Gerard Chel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 75