REIZEN 27 Het zuidelijkste puntje van Zuid-Amerika heet Kaap Hoorn, omdat de twee schippers die de kaap in 1616 voor het eerst rondden uit Hoorn kwamen. Kaap Hoorn ronden, is een droomreis, die tegenwoordig gemaakt wordt op een luxe cruiseschip. Het lijkt wel Koninginnedag in Valparaiso. Op elke hoek van de Chileense haven stad wordt huisraad ver kocht waarvan je je af vraagt wie er ook maar een peso voor over heeft. De stad aan de Stille Oceaan kent enorme hoogteverschillen, die gekleurde treintjes met een wankel ogend evenwicht horizon taal overbruggen. Vanaf de zesde verdie ping van de ms Veendam zie ik ze de berg op en af gaan. De komende dertien dagen gaan we naar Kaap Hoorn, de zuidelijkste punt van Zuid-Amerika, om vandaar weer noordwaards te varen naar het eindpunt, Buenos Aires in Argentinië. Stateroom 317 heeft een badkamer met een ligbad, een heerlijk bed, een zitje, een bu reau, vier kasten en grote schuifdeuren. Daardoor kan ik wel naar buiten kijken, maar niemand kan naar binnen kijken. Bij elk van de zeven havenplaatsen die we tijdens deze cruise aandoen, is het moge lijk een excursie te boeken. Ook ben je vrij om zelf op ontdekkingstocht te gaan. In Puerto Chacabuco neem ik de bus naar Coyhayque, een plaats tegen de Argentijn se grens. Een uur lang rijden we door een prachtige vallei. Als ik in een open veld een groep zwarte gieren van een meter hoog zie, moeten de medepassagiers lachen om mijn enthousiasme. Waarschijnlijk zitten zij elke dag in de bus. Nadat we door de Chileense fjorden heb ben gevaren, waar lichtblauwe gletsjers met poëtische namen als El Brujo de kracht van het natuurverschijnsel laten zien, komen we aan in Punta Arenas, Chi li's meest zuidelijke stad. Hier werd goed zaken gedaan, tot in 1914 het Panamaka naal in gebruik werd genomen en schepen niet meer Kaap Hoorn hoefden te ronden om van de Stille Oceaan de Atlantische Oceaan te bereiken. De stadsvilla van Sara Braun en )osé Nogueira op het centrale Pla za de Armas toont de voormalige weelde; ook op de plaatselijke be graafplaats is te zien dat Punta Arenas ooit betere tijden kende. "Rissen kunstig geschoren pijnbomen zie je graven met tempels en engelen. Op advies van een aardige dame beland ik in buslijn 2, die me de hele stad laat zien voor een luttele dollar. De chauffeur komt uit Santiago, maar hij zegt het wel prettig te vinden in Punta Arenas. „Er ge beurt hier niets, en dat is heer lijk rustig", aldus de buschauffeur. Ushuaia is de meest zuidelijke stad ter we reld. Dat feit is niet te missen, want alles is er het meest zuidelijke ter wereld: het post kantoor, de ijsbaan, het rugbyveld, het sta tion en het lokale casino. Voor de excursie over het Beaglekanaal gaan we aan boord van een kleiner schip. De wind is venijnig koud, op de golven staan witte schuimkop pen. We varen naar de vuurtoren Les Eclai- reurs. Op de rotsen liggen zeeleeuwen dicht tegen elkaar om warm te blijven. Gids Federico Gargiulo legt uit dat het weer in Ushuaia erg grillig is en je vier sei zoenen in een dag kunt meemaken. Om zijn woorden kracht bij te zetten, komt - als op commando - de zon te voorschijn en zien we een volledige regenboog. We gaan aan land waar de Panamericana eindigt, de snelweg die over 17.848 kilometer van Vuurland naar Alaska gaat. De Argentijnse hoofdstad Buenos Aires is nog meer dan 3.000 kilometer verwijderd. Na een korte nacht gaat om kwart voor zes mijn wekker. Goed aangekleed begeef ik me naar het bovenste dek. Het is al licht, er zijn wat wolken, maar het zicht is goed. Met uitleg van speaker Benjamin Schwartz gaan we om Kaap Hoorn heen, je ziet het schip langzaam naar links buigen. Vanaf nu mogen we met één been op tafel eten en een gouden ring in ons linkeroor dra gen; de beloning voor het om de kaap heen zeilen. Hoewel grenzend aan de oceaan, is het landschap van het Argentijnse reservaat Punta Tombo zo dor en droog, dat een pin guïn zo ongeveer het laatste dier is dat je er verwacht te zien. Laat staan hele legers Magadan pinguïns. Toch zijn ze er. Onder de brandende zon waggelen ze koddig van en naar hun holen. Als even later ook nog zeven guanaco's (een soort lama) opdui ken, wrijf ik in mijn ogen over zo veel sur realisme. Voordat we aankomen bij het eindpunt Buenos Aires, meren we nog aan in Monte video, de hoofdstad van Uruguay. We vol gen een plattegrond die ons veilig langs de bezienswaardigheden van de stad leidt. Eind november is het zomer, dus de terras sen zitten zonder uitzondering vol en een strand is nooit ver weg. In het centrum brengen we onder het Pla za Independencia een bezoek aan het in drukwekkende mausoleum van generaal José Artigas. Hoog boven de grond, in het restaurant van het Radisson Hotel op de 25e verdieping, hebben we een 360 graden uitzicht over de stad en zien we de ms Veendam in de haven liggen. ZATERDAG 28 SEPTEMBER 2013 Linksaf bij Kaap Hoorn door Joost Brantjes foto Joost Brantjes CHILI Valparaiso Buenos Kaap Hoorn reageren? reizen@depersdienst.nl WAAR EN WAT Atlantische Oceaan De ms Veendam biedt ruimte aan 1.350 passagiers en 580 bemanningsleden. Het schip, dat sinds 1996 vaart, is 220 meter lang en 31 meter breed. Holland America Line verzorgt cruises van 7 tot 115 dagen op alle wereldzeeën. Er wordt gevaren op 465 havens. Meer informatie over het cruiseaanbod is op www.hollandamerica.com te vinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 71