REIZEN 23 Alaska is groot, leeg en ongerept. Tijdens een achtdaagse cruise vanuit Seattle krijg je een indruk van deze meest noordelijk gelegen Amerikaanse staat die even groot is als Spanje, Frankrijk, Duitsland en de Benelux samen. Een walvis! Een golf van opwin ding gaat door de fitnesszaal. In derdaad, de fitnesszaal. Ik ben calorieën aan het verbranden op een loopband en zie een bultrugwalvis zwemmen. De sportzaal van het ms Ooster- dam heeft een glazen voorgevel en zo heb je tijdens een workout zicht op besneeuw de bergtoppen, gletsjers en, met een beetje mazzel, walvissen. Later hoor ik dat er vaker walvissen en or ka's gezien worden op dag twee van deze Alaska-cruises vanaf Seattle. Een paar uur later is het nog meer genieten als we door de Tracy Armfjord varen. Aan weerszijden storten tientallen watervallen zich van 6oo meter hoge rotswanden naar beneden. Zeehondjes zonnebaden op stukken drij vend ijs. Vogelaars wijzen enthousiast naar Noordse sterns, drieteenmeeuwen, ade laars en brilzee-eenden. Vanwege de drijvende ijsblokken (ze zijn groter dan je op het eerste gezicht zou den ken, zegt kapitein Arjen van der Loo) is het niet altijd mogelijk tot het einde van de fjord te varen. Wij hebben geluk en kun nen vlakbij de Sawyergletsjer komen. De bewegende ijsmassa heeft zich in miljoe nen jaren tijd een pad van 40 kilometer lang en 1 kilometer breed door de rotsen gebaand. Juneau is de hoofd- stad van Alaska en de eerste plaats waar we van boord gaan. De stad is alleen per boot en vliegtuig bereikbaar. De Oosterdam gaat in het centrum voor anker en steekt met zijn elf dekken boven alle gebouwen uit. De hoofdstraat is een aaneenschakeling van juweliers, souvenir- en kledingwin kels. Het ziet er gezellig en levendig uit. Dat is in de winter wel anders. Van mei tot oktober komen de cruiseschepen. De rest van het jaar zijn de winkels in de hoofd straat gesloten. Supermarkten en winkel centra voor de 30.000 inwoners zitten bui ten het centrum. Een populaire excursie is een helikopter- vlucht naar de Mendenhallgletsjer. Achter groene hellingen met grazende berggeiten ligt de gletsjer als een ijszee voor ons. Van boven zien we diepe spelonken en lijkt de gletsjer onbegaanbaar. Als we geland zijn, blijkt dat mee te vallen. Op onze laarzen met spikes-lopen we over een knarsende bovenlaag. We moeten wel uitkijken voor barsten en smeltwater. De gletsjer is met 20 bij 2,5 kilometer een klein exemplaar. En hij wordt elke dag kleiner. Hij smelt zo'n 15 centimeter per dag. De zon schijnt uitbundig en de laatste uur tjes in (uneau breng ik in korte broek en hemdje door op het bovendek van de Oos terdam, terwijl voor me watervliegtuigjes opstijgen en landen. „Vliegtuigjes zijn hier openbaar vervoer", zegt gids Jea- nette Shanigan. „Maar ze zijn ook ideaal Voor toe- bad, sauna, weinesscentrum, casino, een bi bliotheek en zelfs een basketbalveld. Ook zijn er lezingen, kaartclubjes, kookshows en een workshop accupunctuur. En je kunt er leren wijnproeven of foto's bewerken. Natuurlijk kun je de hele dag genieten van snacks en buffet- en a la carte-maaltijden. Heel populair zijn danslessen. Holland America Line (HAL) is een samenwerking aangegaan met het televisieprogramma Dancing with the stars en aan boord zijn dansers die aan de Amerikaanse versie van dit programma hebben meegedaan. Ik ken de sterren niet, maar de Amerikaanse passa giers duidelijk wel. Op de eerste cruisedag namen maar liefst negenhonderd passa giers deel aan een dansles. De danslessen vormen een competitie waarbij per deelne mend HAL-schip een winnaar uit de bus komt. Deze winnaars nemen het in januari 2014 tegen elkaar op tijdens een Caribische cruise op het ms Nieuw Amsterdam. De laatste avond brengen we door in de Ca nadese stad Victoria. Dit is met 80.000 in woners de grootste stad die we bezoeken. Heel anders dan de kleine, afgelegen stad jes in Alaska. Een mooie overgang naar morgen, als de Oosterdam weer aanlegt in Seattle. risten. Vanuit de lucht krijg je een indruk van de uitgestrektheid, de leegte en de na tuur. Wist je dat wij 3 miljoen meren en 3.000 rivieren hebben. En van de 165.000 gletsjers wereldwijd, zijn er 100.000 in Alaska." Als ik de volgende ochtend mijn gordijnen openschuif, liggen we voor anker bij Sitka. Vanwege de grootte van de Oosterdam kun nen we niet aanleggen. Reddingsboten fun geren als watertaxi naar het vasteland. In 1741 vestigden Russen zich in deze stad. Zij kwamen hiernaartoe voor het bont van zeeotters. In het Historisch Museum horen we meer over de strijd van de Russen te gen de oorspronkelijke bewoners, de Tlin- gits. De bontjagers bleven tot 1867, toen Rusland Alaska aan de Verenigde Staten verkocht. In Ketchikan volg ik het advies van Jeannet- te en maak per watervliegtuig een vlucht over de Misty Fjords. „Goed kijken", zegt piloot James. „Als je denkt dat je een rots blok ziet, kan het een beer zijn." Helaas zien we geen beren. Noch herten, wolven of otters. Wel rivieren, veel eilandjes, water vallen en bomen. Kilometers en kilometers bomen. Tijdens de cruise worden zo'n honderd ex cursies aangeboden. Je kunt hondenslee rij den, walvissen kijken, zalm vissen, kajak ken of een vlindertuin bezoeken. Sommige mensen verlaten het schip tijdens de gehe le cruise niet, maar zij hoeven zich niet te vervelen. Er is een binnen- en buitenzwem- ZATERDAG 28 SEPTEMBER 2013 Varen langs ongerept Ala CANADA luneau Seattle '■««liiiatuiÈw* In de Tracy Armfjord vaart het ms Amster dam ons voorbij. foto Lutske Bonsma door Lutske Bonsma WAAR EN WAT Het ms Oosterdam vaart sinds 2003. Het schip is 285 meter lang, ruim 32 meter breed en biedt ruimte aan 1.916 passa giers en 817 bemanningsleden. Deze achtdaagse cruise begint en eindigt in Seattle. Kijk voor meer informatie op de site van de Holland America Line (www.hollandamerica.com). reageren? reizen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 67