REIZEN 21 Varen op de Donau is leuk. Fietsen langs de rivier ook. Combineer beide en je hebt leuk in het kwadraat. Noem het gerust een fietscruise, want op het traject Passau-Wenen-Passau switch je zo van fiets naar schip. De ene etappe geniet je op het zadel, de andere op een ligstoel. EP al om 3 uur 's middags, na een fietstocht van 50 kilometer stroomafwaarts, ver wacht in Obermühl. Daar ligt ons cruise schip, het ms My Story, op ons te wachten. In Engelhartszell wachten we geduldig op het fietspontje dat ons naar de andere oever zal brengen. Even een break. Een maal aan de overkant peddelen we lekker door, af en toe iets opdiepend uit het lunch pakket dat we in de ochtend hebben mee gekregen. We smullen van broodjes, ba naan, energiereep, sapjes en water. De oever ziet er uitnodigend uit en we beslui ten te stoppen voor een korte picknick. Zit tend aan de waterkant zien we plots ons ei gen cruiseschip, het ms My Story, sereen voorbijvaren. We nemen het er nog even van. Zometeen moeten we nog behoorlijk doortrappenn. Bij aankomst in Obermühl reppen we ons naar het zonnedek. Kort daarna steekt het ms My Story van wal richting Linz. Na een sluis ontvouwt zich een wat vlakker land schap. We bestellen nog een droog wit wijntje uit de Wachau, terwijl aan weerszij den landerijen met noest werkende agra riërs aan ons voorbijglijden. Laat de boeren maar dorsen. Wij reageren liever op de gong voor het diner. De volgende ochtend worden we wakker in een haven met een beladen naam. We liggen afgemeerd in Mauthausen. Even bui ten het plaatsje, op een heuvel, ligt het voormalige concentratiekamp. Er ontspint zich een discussie of we er eigenlijk wel naartoe willen, maar uiteindelijk besluit ie dereen mee te gaan. Het bezoek maakt die pe indruk. Het is een tijd lang opvallend rustig in de groep. We fietsen langs uiter waarden en vloedbossen. De stilte wordt slechts doorbroken door het massale ge kwaak van kikkers. We zien ze niet, maar horen ze des te meer. In de namiddag bereiken we Grein. Een charmant stadje aan een schilderachtige bocht van de Donau dat kan bogen op een eigen theater, een romantisch kasteel hoog op een heuvel en leuke terrassen aan de ka de. De My Story ligt hier alweer op ons te wachten. Tijd voor een koude pint! Op dag drie fietsen we met de wind in de rug richting Melk. Al gauw zien we aan de einder van de hier kaarsrechte Donau het uit 1736 daterende, okergele klooster van Melk boven op een heuvel liggen. Cultuur liefhebbers mogen een bezoek aan dit Stift Melk zeker niet overslaan, al was het maar vanwege de keizerlijke trappen, de Marmer zaal en de unieke kloosterbibliotheek. Wenen is het keerpunt tijdens deze rivier- cruise. We liggen hier één nacht gevolgd door een rustdag. Voor wie deze wereld stad niet kent, is het net genoeg voor een eerste kennismaking. Wij willen één be zienswaardigheid zeker niet missen: het WAAR EN WAT vernisgouden standbeeld van Johann Strauss, met zijn viool in de aanslag, mid den in het Wiener Stadtpark. In onze ver beelding horen we hem zo An der schonen blauen Donau spelen. De voorlaatste dag van de cruise zijn we weer helemaal terug in landelijk gebied. We fietsen vanuit Rossatz van oost naar west door de Wachau, een van de betere wijngebieden van Oostenrijk. Heuvelach tig terrein dus en dat is goed te merken aan de inspanning die onze benen moeten leve ren. Maar daar draaien we inmiddels onze hand niet meer voor om. We hebben er de ze week tenslotte al zo'n 200 kilometer op zitten. Onderweg passeren we Dürnstein. Het is een nogal toeristisch wijnstadje, maar als je een paar dwarsstraten inslaat, wordt het al snel rustieker. De droge witte wijn smaakt er in ieder geval goed en de ligging van het plaatsje is zonder meer pittoresk. Namelijk aan de Donau: de rivier waarvan je oeverloos kunt genieten: op het dek of op het zadel. Een van de bekendste melodieën van de Oostenrijkse componist lohann Strauss is ongetwijfeld: An der schonen blauen Donau. Maar als we oostelijk van de Duitse stad Passau langs het Dreiflüsse-eck fietsen, ontwa ren we nergens het door Strauss gecompo neerde blauw. Op dit punt in de Donau, waar drie rivieren samenkomen, bespeu ren we wel drie andere kleuren. In het mid den het grijs van de Donau, rechts een strook groen van de rivier de Inn, en links een reep zwart van de stroom de Ilz. Pas 4 kilometer stroomafwaarts zien we het groen en zwart langzaam opgaan in het grijs van de Donau. De groene kleur bij het driestromenpunt komt doordat de Inn van oorsprong een gletsjerrivier is. Het zwart van de Ilz wordt veroorzaakt door de bodemgesteldheid in het Beierse Woud waar deze rivier door heen stroomt voordat hij Passau bereikt. En het grijs van de Donau? Van de bron in het Zwarte Woud tot de monding aan de Zwarte Zee kent deze 2.830 kilometer lange rivier zo'n vijftig tinten grijs. Maar dat is een ander verhaal. Fietsend op de zuidoever van de Donau passeren we intussen de Oostenrijkse grens en naderen het landelijke oord Engel hartszell. We snuiven de geur op van vers gebakken brood en gerookte forel. Hmmm! Jammer genoeg hebben we deze eerste fietsdag wat weinig tijd, want we worden ZATERDAG 28 SEPTEMBER 2013 Wenen OOSTENRIJK De Donau op zadel of dek reageren? reizen@depersdienst.nl Het ms My Story is een schip van Select Voyages. Het is gebouwd in 1971, is 105 meter lang en ruim 11 meter breed. Aan boord is ruimte voor 174 passagiers. Fietscruises op de Donau worden door Select Voyages uitgevoerd in samenwerking met Kras. Kijk voor meer informatie op www.select-voyages.nl en www.kras.nl. door John May

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 65