Woningbouwcorporaties verkwanselen bestaansrecht Aedes en minister Blok hebben een deal gesloten over de verhuurdersheffing. Daarmee verloochenen woningcorporaties hun bestaans recht: het bieden van betaalbare woningen. SPECTRUM 15 aan die verantwoordelijkheid menen te kunnen onttrekken, moeten nog eens nadenken over de woorden van Unilever-topman Paul Polman: „In Egypte begon de opstand bij tien men sen op internet en in zeventien dagen viel een regime. Om een bedrijf te la ten vallen heeft de consument een na noseconde nodig." Maar er is reden genoeg om positief te eindigen. De kledingbedrijven gaan j onze akkoorden uiteindelijk wel mee ondertekenen, zoals in andere branches ondernemingen zich ook zullen storten op maatschappelijk ver antwoord ondernemen. Waarom ook niet? Kijk eens naar de voordelen! Bedrijven als Philips, Akzo Nobel en DSM zijn al jaren koplopers in de duufzaamheidsindex van de Dow Jo- nes. Daar scoren ze mee. Alle snel op komende economieën maken zich zor gen om sociale kwesties en het mi lieu. Landen zoals Rusland, China of Brazilië zien de noodzaak om bijvoor beeld te recyclen en te innoveren, ze willen en kunnen investeren in tech nieken die op langere termijn bespa ringen voor het bedrijf en goodwill van de consument opleveren. Vanuit het perspectief van dergelijke opko mende landen zijn juist dergelijke duurzame Nederlandse bedrijven be geerlijke zakenpartners. Bovengenoemde koplopers zijn grote multinationals. Voor kleinere bedrij ven is het vaak lastiger. Toch zijn er al veel die aan de weg timmeren; Traced Good in India bijvoorbeeld, of textiel bedrijf Starco dat een eigen fabriek neerzette in Bangladesh. En we kunnen nieuwkomers helpen. Met onder meer voorlichtingscampag nes hier en met onze ambassades ter plekke gaan we zorgen dat onze on dernemers overal ter wereld kansen pakken. Zo helpen we voorkomen dat ze verzeild raken in een nieuw Rana Plaza. Aedes vereniging van wo ningcorporaties en de Woonbond trokken tot eind augustus schouder aan schouder op om de verhuurdersheffing van tafel te krij gen. Althans, dat leek zo. Ondertus sen werkte Aedes achter de schermen aan een akkoord met de minister; een akkoord dat totaal geen rekening houdt met de belangen van huurders; een akkoord dat de corporaties als in stituut in leven houdt, maar hun be staansrecht verkwanselt. De deal van Aedes en minister Blok houdt in dat de corporatiekoepel haar verzet tegen de verhuurdersheffing van 1,7 miljard euro per jaar opgeeft. De heffing wordt geaccepteerd, mits corporaties de ruimte krijgen hun huurinkomsten zo te vergroten, dat het voor de corporatiesector geen pro bleem is om jaarlijks 1,7 miljard euro te betalen aan het Rijk. Ja, corporaties mogen zich volgens de afspraken van deze deal in de toekomst bezig blijven houden met commerciële activiteiten en ook krijgen zij 400 miljoen euro via het Energieakkoord om te investe ren in energiebesparing. Aedes schuift de rekening echter door naar de huurders. De huren zullen als gevolg hiervan enorm stijgen. Door de verhuurdersheffing te accepteren, maken de corporaties het zichzelf on mogelijk om nog betaalbare wonin gen te blijven bieden aan lagere en be scheiden middeninkomens. Nu al leven 724.000 huurders in ar moede. 28 procent van de huurders in de sociale huursector houdt vanwege de hoge woonlasten te weinig geld over voor de noodzakelijke kosten van het dagelijkse levensonderhoud en so ciale participatie. De huurtoeslag biedt niet voldoende soelaas om ar moede te voorkomen. Van alle huur- toeslagontvangers heeft, na aftrek van de woonlasten, de helft onvoldoende over om rond te kunnen komen. 'Nieuwe huurders' die minder dan twee jaar in hun huurwoning wonen, hebben relatief gezien nog hogere huurlasten dan zittende huurders (door schaarstepunten, energielabel- punten en het optrekken van de huur bij verhuizingen). Als deze trend zich voortzet en verhuurders bij vrijko men van een woning de maximale huurprijzen blijven vragen, nemen de huurlasten zodanig toe, dat veel huur woningen onbetaalbaar worden voor een nog groter deel van de doelgroep van de corporaties (inkomens onder €33.614,-)- Het is dan ook onacceptabel dat een hurend huishouden per jaar gemid deld 800 euro meer huur moet gaan betalen. Dat is namelijk het gevolg van de deal tussen Aedes en minister Blok voor het huishoudboekje van de huurder. Die extra huur kunnen huur ders eenvoudigweg niet betalen. De Nederlandse Woonbond heeft on derzoeksbureau RIGO opdracht gege ven om op basis van de werkelijke uit gaven aan huur en energie en de wer kelijke inkomens van huurders uit te rekenen wat de gevolgen kunnen zijn van huurverhogingen en de verwach te energieprijsstijgingen tot 2017. Bij voortzetting van het huidige kabi netsbeleid ligt het percentage van huurders dat in armoede leeft, in 2017 op 35 procent 891.000 hurende huis houdens). In Noordoost-Groningen dreigt zelfs bijna de helft van alle huurders in 2017 onder de armoede grens te vallen. En in Limburg en Fle voland gaat het om meer dan 40 pro cent van de hurende huishoudens. Dit beleid kan dankzij de gesloten deal ongewijzigd worden voortgezet. Feitelijk verloochent Aedes het be staansrecht van corporaties: zorgen voor de betaalbaarheid van het huren. En dan maakt de koepel van woning corporaties ook nog eens deze afspra ken zonder dat huurders erbij waren betrokken.Deze eenzijdige deal moet dus van tafel. In plaats daarvan moet er een sociale deal komen, waarbij de betaalbaarheid voor huurders voorop staat. ZATERDAG 28 SEPTEMBER 2013 door Ronald Paping Ronald Paping is sinds 2007 al gemeen direc teur van de Ne derlandse Woonbond, de landelijke belan genvereniging van huurders. Eerder vervulde hij diverse be stuursfuncties bij de ambtena renvakbond Ab- vakabo. reageren? opinie@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 59