Draagmoeder SPECTRUM 13 standplaats Indonesië Wilma van der Maten onttrokken uit de bast van de Zuid-Amerikaanse Kinaboom, wordt al eeuwenlang gebruikt voor de behan deling van malaria. „De testmethoden die hier gebruikt worden, zijn in veel gevallen onbe trouwbaar en te traag. Ook dat moet veranderen", aldus Katagondwa. „Een snelle diagnose van malaria is belang rijk. Hoe sneller je de ziekte consta teert, des te sneller je kunt beginnen met de behandeling en des te groter de kans is op overleven." Biotechnicus Ashley Uys uit Kaapstad is zich bewust van de problematiek. Daarom ontwikkelde hij in 2011 een speciale testkit waarmee artsen en ge zondheidswerkers binnen 30 minu ten een diagnose kunnen stellen. De kit is goedkoop (nog geen 30 eurocent per stuk) en is als één van de weinige testen in staat om alle types malaria te detecteren. „Daarnaast laat de kit zien welke behandeling het beste is", aldus Uys, die inmiddels meer dan drie miljoen testen heeft verkocht. Eén van zijn klanten is de WHO. „On ze kits zijn 30 procent goedkoper in vergelijking met vergelijkbare testen." Hoewel een verbeterde en efficiëntere diagnose van malaria belangrijk is, zegt Uys dat het slechts één schakel is als het gaat om het vinden van een op lossing voor het malariaprobleem. „Er zijn bijvoorbeeld manieren om het aantal malariamuggen terug te drin gen, bijvoorbeeld door grote hoeveel heden steriele mannetjes in een be paald gebied te introduceren. Hier door kunnen de besmette vrouwtjes, die de ziekte overbrengen, zich niet meer voortplanten." -rar ÊT ijn zoon", stelt mijn huis je houdhulp Mariah eerst nog I I gekscherend een jongetje I aan mij voor. Wij zijn in haar A w M kampong, buurtschap, waar ik even eerder een paar interviews moest afnemen. Ik neem haar wel vaker mee op stap om het verle gen gegiechel van Indonesiërs op mijn vragen voor te zijn. Bovendien heeft ze een bromfiets waarmee ze mij behendig door het drukke verkeer in de hoofdstad loodst. Ik kijk het jochie aan. Ik vind het een goede grap en we lachen er samen hartelijk om. Tot ze mij vertelt dat het echt haar kind is. Ze pakt hem stevig vast. Aan haar gezicht zie ik dat ze wil huilen. Buiten de kampong gaan we samen op een bankje zitten. Ze vertelt me het hele verhaal. Tien jaar gele den, vlak voordat ze bij ons kwam werken, raakte ze zwanger van dit jongetje, dat sprekend op haar lijkt. Haar oudste broer en schoonzus konden geen kinderen krijgen. De broer bleek na heel wat testen on vruchtbaar te zijn. Hij dreigde zijn vrouw in de steek te laten, zichzelf om te brengen als zijn zus hem niet een kind gaf. De hele familie buitelde over haar heen. Had ze zelf niet twee gezonde kinderen van Allah ontvan gen en was het niet tijd iets terug te doen? Tijdens haar zwangerschap kwamen familieleden dikwijls langs om Mariah en haar man er aan te helpen herinneren dat het kind in haar buik niet Van hen was. Op de dag van de bevalling stonden haar broer en schoonzus op de stoep om het baby*tje meteen van haar af te nemen. Met dikke tranen in haar ogen vertelt Mariah dat ze nooit over het verlies van dit kind is heen gekomen. Ze verhuisde vlak na de bevalling naar een ander deel van de stad om zo ver mogelijk bij hem van daan te zijn. Ik snap nu waarom ze de eerste maanden bij ons al tijd maar met mijn dochter, toen nog een baby, tot vervelends toe rondliep. Ze was zo bezitterig. We vochten zelfs soms om mijn dochter. Ze legt me uit dat het volgens de Indonesische cul tuur gebruikelijk is dat vrouwen hun derde kind aan een kinderloze zus of broer weggeven. Volgens de wet is het draagmoederschap verboden. Adoptie is vaak geen alternatief omdat religieuze leiders In donesiërs hebben wijsgemaakt dat in de Koran zou staan dat het aannemen van wezen haraam, verbo den, is. Mijn hulp droogt haar tranen. Het bezoek heeft haar sterker gemaakt. Ze zegt dat ze vanaf nu meer con tact met haar zoon wil. Ze gaat hem vaker opzoe ken. Zij heeft immers zijn geboortecertificaat. Hij staat nog steeds op haar naam. „Als iemand vanaf nu vraagt hoeveel kinderen ik heb, dan zeg ik niet meer twee maar drie. Hij is mijn jongste zoon." Haar broer en schoonzus zullen zich in haar Wén sen moeten schikken. Dat zal voor iedereen in de kampong, ik vrees ook voor het jongetje, wel even schrikken zijn. ZATERDAG 28 SEPTEMBER 2013 Armoede zorgt er voor dat er te wei nig geld is om de kinderen in Mpumalanga te be schermen tegen malaria, foto Miriam Mannak 1 per minuut reageren? spectrum@depersdienst.nl Malaria in Nederland Tot pakweg 1920 kwam malaria in Nederland voor en zelfs kort na de Tweede Wereldoorlog werden in ons land jaar lijks zo'n 10.000 mensen besmet. In 1959 werd endemi sche malaria voor het laatst geconstateerd in Nederland. Pas in 1970 gaf de WHO ons land het predikaat 'vrij van malaria'. Sindsdien wordt malaria in Nederland beschouwd als een importziekte. Per jaar worden zo'n 300 gevallen gemeld. Re centelijk kwam aan het licht dat het type mug dat de ziek te overbrengt, in Nederland steeds vaker voorkomt. Het gaat om de loodgrijze malariamug. Hoewel de beestjes over het algemeen niet geïnfecteerd zijn, kan dat volgens experts veranderen, bijvoorbeeld wanneer ze een malaria patiënt steken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57