Malaria is in delen van Afri ka nog altijd één van de be langrijkste doodsoorzaken. Jaarlijks overlijden er ruim 600.000 mensen aan deze ziekte. Van elke 100 doden zijn er 85 onder de 5 jaar. 12 SPECTRUM buitenland ti Lomshiyo 2 in de Zuid-Afrikaanse pro vincie Mpumalanga, vlakbij de grens met Swaziland, ademt verlo ren vergetelheid uit. En kele uit klei opgetrok ken huisjes met staalplaten daken, een paar kakelende kippen en wat maisplanten te midden van goudgeel Afrikaanse savannelandschap, dat is het wel zo'n beetje. Voorzieningen zoals onderwijs, vuil ophaaldiensten, riolering en elektrici teit zijn er niet. Voor drinkwater zijn de inwoners, voornamelijk vrouwen en kinderen, afhankelijk van beekjes en poelen. Dit water moet worden ge desinfecteerd met kleine zakjes che misch ontsmettingsmiddel om aller lei ziektes te voorkomen. Dat is geen overbodige luxe. Wie bij de dichtstbijzijnde kliniek in Malela- ne wil komen, moet eerst twee uur lo pen over een kronkelige zandweg. Dit pad verandert tijdens de natte maan den december, januari en februari in een zompige modderrivier. Na het be reiken van een geasfalteerde weg is het nog eens een half uur rijden met een minibus-taxi. Rijden er geen bus jes, dan is het nog zeker anderhalf uur lopen naar de kliniek. Alleen al vanwege die afstand is voor komen van een ziekte beter dan gene zen. Helaas gaat deze vlieger niet op voor malaria. Lomshiyo 2 ligt pal in het Zuid-Afrikaanse malariagebied, een no kilometer brede strook in het noordoosten van het land, die loopt vanaf de Zimbabwaanse grens via het Krugerpark naar het zuiden, langs het grensgebied met Mozambique. Hoe wel de ziekte hier het hele jaar door voorkomt, slikt niemand anti-malaria- tabletten, evenmin slaapt iemand on der een muskietennet. Armoede is de voornaamste boosdoe ner van het gebrek aan voorzorgsmaat regelen tegen malaria. Net als een groot deel van de Zuid-Afrikaanse be volking leeft de overgrote meerder heid van de dorpelingen in Lomshiyo 2 in armoede. „Ik verdien per maand 900 rand (65 euro) voor het werken aan de weg. Dat doe ik drie dagen in de week", vertelt de 24-jarige Nokut- hula Diamini, moeder van een zoon tje. Daarbij komt kinderbijslag van zo'n 22 euro per maand. „Ik heb dat geld nodig voor voedsel en andere za ken." Nokuthula Diamini heeft geen geld voor bescherming in de vorm van muskietennetten en profilaxen en ook niet voor levensreddende tes ten en behandelingen. Zonder diagno se en dus behandeling kan malaria fa taal zijn. Hoewel het aantal doden door mala ria in Afrika sinds 2000 met 25 pro cent is gedaald, blijft de ziekte reden tot grote bezorgdheid. Volgens de We reldgezondheidsorganisatie (WHO) overlijden wereldwijd 660.000 men sen per jaar aan deze ziekte, ook wel moeraskoorts genoemd. Ruim 90 pro- Bescher ming tegen malaria is voor de gemiddelde Kongolees iets volslagen onbereik baars cent van de sterfgevallen doet zich voor in Afrika. Kinderen behoren tot de kwetsbaarste groep. De WHO schat dat elke minuut een kind onder de 5 jaar sterft aan de gevolgen van malaria. Dat betekent 1.440 dode kin deren per dag. Toch hoefje geen kind te zijn om de ziekte op te lopen. De Amerikaan Chad Leavitt woont sinds jaar en dag in het Zuid-Afrikaanse buurland Mozambique, in een kust- plaatsje hemelsbreed zo'n 450 kilome ter ten noordoosten van Lomshiyo 2. „Het afgelopen halfjaar heb ik vier keer malaria gehad. Malaria is hier een enorm probleem", vertelt hij. „Met name dit jaar was zeer problema tisch, onder meer door de hevige re genval en het warme weer. "Malaria muggen leggen hun eitjes in stil staand water. Daarnaast worden mug gen steeds resistenter tegen anti-mala riamiddelen. Veel mensen in onze om geving zijn overleden aan de ziekte." In Mozambique is de ziekte volgens de WHO verantwoordelijk voor 30 procent van alle sterfgevallen onder ziekenhuispatiënten. De kans dat een kind malaria oploopt, is in dit land meer dan 50 procent. Van alle landen ter wereld worden de Democratische Republiek Congo en Nigeria het hardst getroffen. Beide landen zijn sa men goed voor 40 procent van het we reldwijde aantal doden door malaria.. Armoede is ook hier de voornaamste boosdoener. Neem de Democratische Republiek Congo. Hoewel de voormalige Bel gische kolonie wat betreft grondstof fen zoals uranium, koper en diaman ten een van de rijkste landen ter we reld is, leeft het overgrote deel van de bevolking in pure armoede. Volgens het Internationale Monetaire Fonds ligt het jaarlijkse inkomen per hoofd van de bevolking hier op 368 dollar (272 euro). Bescherming tegen mala ria is voor de gemiddelde Congolees dan ook iets volslagen onbereikbaars. „De meeste Congolezen kunnen zich alleen de goedkope soort kinine ver oorloven. Modernere middelen die veel beter werken, zijn voor de mees te mensen hier nagenoeg onbetaal baar", aldus Juvet Katagondwa, arts in de zuidelijke stad Lubumbashi. Kini ne, een uiterst bittere stof die wordt 2 door Miriam Mannak o-* Eén kinderleven r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 56