ft r SPECTRUM 7 66 sen afhankelijker geworden dan wen selijk. We zijn daarin doorgeslagen. In veel van onze huizen wordt de sfeer van thuis opgeroepen. Ik ben daarom erg blij dat meneer Bloemink en zijn vrouw een plek gevonden hebben waar ze zich beiden thuis voelen. Na tuurlijk zijn er verschillen tussen hui zen, maar gelukkig kunnen mensen steeds meer in vrijheid kiezen." De Inspectie voor de Gezondheids zorg houdt toezicht op de kwaliteit en veiligheid van de zorg. Zij hanteert regels die ook voor grote verpleeg- en verzorgingshuizen gelden. „Maar je kunt je voorstellen dat die regels niet altijd naadloos aansluiten bij onze hui zen", aldus Bulthuis. „Het leidt soms tot verwarring bij inspecteurs. Die willen drempelloze huizen, beugels in de badkamers en de deur op slot. Maar onze bewoners of hun familiele den kiezen juist voor een huiselijke, warme omgeving, met kwaliteit van leven op de eerste plaats. En de servi ce en zorg die die kwaliteit garande ren. En dan is de deur niet op slot, zo dat mensen met bijvoorbeeld alzhei- mer toch in vrijheid naar buiten kun- Zorg moet uitgaan van de oudere, niet van de zorgverle ner of de instelling, ledereen is anders nen, soms voorzien van een zendertje zodat het personeel kan volgen waar iemand heengaat. Als je thuis woont, kun je toch ook niet elk risico voor too procent uitsluiten?" Een nieuwe loot aan de stam van par ticulier initiatief zijn de zogeheten Martha Flora huizen. In 2020 moet Ne derland zo'n twintig van deze huizen voor kleinschalige zorg voor demente renden tellen. Het zijn grote, van alle gemakken voorziene, appartementen met een gezamenlijke voorziening om te recreëren en te eten. De huizen krijgen een bibliotheek, tuinkamer, atelier en eetkeuken. Na een proefin Eist opent volgende maand in Den Haag het eerste Martha Flora huis. Vol gend jaar volgen huizen in Gouda en Maastricht en begin 2015 in Blaricum. Deze nieuwe loot aan de stam van par ticuliere zorginitiatieven is speciaal ge richt op dementerende bewoners. Marco Ouwehand, conceptontwikke laar uit Amsterdam, is samen met hoogleraar langdurige zorg en demen tie Anne-Mei The de bedenker. In een proeftuin in Eist in Gelderland, met twaalf bewoners, is de nieuwe aanpak al realiteit. Van heinde en verre, uit binnen- en buitenland, komen belang stellenden naar deze nieuwe zorg vorm kijken. In het Haagse Martha Flore huis komen 28 appartementen. Martha Flora was de naam van Ouwe hands moeder, die tegen het eind van haar leven in de mist van dementie te rechtkwam, en voor wie zoon Marco een op de persoon gerichte verzor ging gewenst had. „De zorgrelatie moet uitgaan van de verzorgde^niet van de zorgverlener of een instelling. Iedereen is anders, ook mensen met dementie. Deze ziekte heeft vele ge zichten. Die moet je kennen en je moet inlevingsvermogen hebben. Pas dan kun je de juiste zorg bieden." Ruim acht jaar geleden zette hij de eerste stappen op weg naar Martha Flora. Ouwehand: „"Rissen nu en tien jaar groeit een samenleving waarin we veel meer voor elkaar moeten bete kenen. Familie zorgt voor hulpbehoe vende naasten of koopt zorg in. Aan de andere kant leidt dat tot een gedif ferentieerd aanbod, afgestemd op wat mensen ervoor over hebben. Wij kie zen voor droomhuizen, waar het de bewoners aan niets ontbreekt. Dat rea liseren we niet alleen in prachtig on roerend goed, maar ook met geweldi ge personeelsleden. Die zorg willen bieden op een menselijke maat. We geven ze daarvoor extra trainingen en blijven hen coachen. De bezetting is bijna het dubbele van wat bij gangba re verpleeghuiszorg normaal is. Zo kunnen onze bewoners een leven lei den dat aansluit op het leven dat ze vroeger thuis hadden. In een volledig toegerust appartement van gemid deld 40 vierkante meter kunnen ze ook hun naasten ontvangen. Daar naast heeft elk Martha Flora huis logeervoorzieningen voor familie." Voor Marco Ouwehand leeft zijn moe der voort in de huizen die hij nu reali seert. „Als ik met het concept bezig ben, als ik over een van de bouwplaat sen loop, of als ik terugkom van een bespreking, vraag ik geregeld in ge dachten aan haar of ze het zo gewild zou hebben. Zo blijft ze me inspire ren." ZATERDAG 28 SEPTEMBER 2013 Huize Dahme in Lo- chem. Een paleisje aan de Berkel. foto Jan Houwers Marco Ouwehand reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51