Er heeft hier nooit een topsportwind gewaaid 'fèlDE STELLING Clubs moeten streven naar het allerhoogste 38 SPORTFOTO VAN DE WEEK Geen brug te ver Verschillende Zeeuwse ploegen sporten op het hoogste niveau van Nederland. Krijgt Zeeland een topsportklimaat? Zeeland heeft nog nooit een topsportklimaat gehad en volgens mij zijn er nog geen tekenen van een klimaats verandering. Helaas. Het is bewonderenswaardig dat de rugbyers van Oemoemenoe het hoog ste niveau van Nederland hebben be reikt, maar je kunt de Middelburgers moeilijk ineens topsporters noemen. Daarvoor is hun niveau te gering. En veel hoger gaat het spelpeil ook niet worden, aangezien weinigen in deze provincie willen investeren in de man nen van trainer Brian Hendry. Het is bewonderenswaardig dat BC Vlissingen is opgeklommen tot de pro motiedivisie. Dat is echter 'pas' het hoogste amateurniveau van Neder land en kan dus niet met topsport ge- associeerd worden. De Walcherse bas ketbalclub heeft ook niet de ambitie ooit de stap naar de eredivisie te ma ken. Men is allang tevreden dat een vriendengroep zo ver gekomen is. Verder is het bewonderenswaardig dat de zaalvoetballers van Groene Ster de eredivisie hebben bereikt en de voetballers van hoofdklasser Hoek nu zo sterk acteren. Maar ook bij die twee clubs kun je slechts van 'sport op een mooi niveau'spreken. Is er dan nergens topsport in Zee land? Jawel hoor. Er zijn individuen die - naar de letter van sportkoepel NOCNSE - 'internationaal op het hoogste seniorenniveau meedoen'. Maar dat zijn er maar héél weinig. Jo hnny Hoogerland, morgen actief op het WK wielrennen, en Anthony van Assche, die als hij niet geblesseerd was geweest volgende week aan het WK turnen had meegedaan, zijn de beste voorbeelden. In de afgelopen veertig jaar waren er altijd wel teams die opklommen tot het hoogste niveau van Nederland of zelfs Europa, maar die daarna weer duikelden op de ladder. En er waren altijd wel individuen die binnen grote sporten de top haalden. Maar alle ploegen en eenlingen boekten de pro gressie op eigen kracht en niet omdat ze allemaal ondersteund werden door één topsportprogramma. In Zeeland waait het altijd, maar de topsport- wind heb ik nog nooit gevoeld. DE STELLING UW MENING 70 reacties Na jaren van achteruit gang of stagnatie krabbe len een aantal teamspor ten in Zeeland langzaam uit het dal. Niet dat de ledenaantal len plots exploderen, maar wel als we naar het niveau kijken. De rug byers van 'het Middelburgse Oemoe menoe krijgen dit jaar de kans om zich te profileren in de ereklasse, het hoogste niveau van Nederland. Bij BC Vlissingen wordt al jarenlang hard gewerkt om het basketbal in Zeeland naar een hoger plan te til len. Na de promotie speelt de ploeg op het hoogste amateurniveau van Nederland en dat met bijna alleen maar spelers uit de eigen jeugdoplei ding. De biljarters van Delta/Frans Bevers uit Sluiskil werden zelfs al landskampioen. En dan hebben we ook de zaalvoetballers van Groene Ster nog. Wie had er vijf jaar gele den kunnen bedenken dat zij in de eredivisie zouden gaan acteren? Ook hier wordt met spelers uit de jeugdop leidingen van verschillende Zeeuwse voetbalclubs gespeeld. Het woord is gevallen: jeugd. Wie in Zeeland een topsportklimaat wil be reiken, moet bij de jeugd beginnen. Daar leg je de basis en begint het in vesteren voor de toekomst. Bij de Jeugd Voetbal Opleiding Zeeland (JVOZ) kunnen ze daar over meepra ten. Spelen tegen leeftijdsgenoten van PSV, waar tienduizenden euro's in de jeugdopleiding worden ge pompt, moet voor een jong talent een droom zijn die uitkomt. En die droom komt nu al een aantal jaren uit. Goede accommodaties en kundi ge trainers zijn van wezenlijk belang om een topsportklimaat te creëren en vast te houden. De eerste bouwste nen zijn bij een aantal clubs inmid dels gelegd en dat verdient navol ging bij anderen. Een topsportkli maat heeft Zeeland nog niet. Maar als bovengenoemde voorbeelden suc cessenoverwaaien naar andere clubs, dan zou het zomaar kunnen dat er over een aantal jaren nog veel meer Zeeuwse verenigingen meestrij den om de landstitel. Voorwaarde is wel dat samen de schouders er onder gezet wordt. Maurice Steketee SAN FRANCISCO - Het Oracle Team USA zeilt onder de brug door, die San Francisco met Oakland verbindt. Het Amerikaanse team won deze week ten koste van Emirates Team New Zealand de prestigieuze America's Cup. Daar zag het lange tijd niet naar uit. Oracle Team USA maakte tegen uitdager Emirates New Zealand een schier onoverbrugbare ach terstand van 1-8 goed en sloeg woensdag in de negentiende en allerlaatste race toe. Het was de achtste zege op rij in de baai van San Francisco. foto John C. Mabanglo/EPA Roeland van Vliet v Zeeland krijgt steeds meer een topsportklimaat Reageer op pzc.nl/sport Het verplaatsen van het WK voetbal in Qatar van de zomer naar de winter is een goed idee EENS 81% ONEENS 19%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 38