De missie van Koen Odery Coede wandelschoen net zo belangrijk als trainen Grootste drukte allang voorbij bij Koole Sport SPORT 35 NIEUW HAAMSTEDE - Koen Odery is eigenlijk geen man voor het or ganiseren van sponsoracties. De in Westdorpe geboren Belg kon er echter niet omheen. De inwoner van Marke, bij Kortrijk, raakte via via betrokken bij een inzamelings actie tijdens de marathon van Tor hout. Toen de organisator van die actie ook ziek werd, vond Odery het tijd zelf iets te ondernemen. Rond de Kustmarathon wil hij geld inzamelen. Het verhaal van Odery begint fe bruari vorig jaar. Toen werd bij een vriendin, Yvonne Delee uit Oostende, de diagnose borstkan ker vastgesteld. Haar vrienden en kennissenkring kwam in actie. Om haar als hart onder de riem een verwenweekend aan te bie den, werd een sponsoractie op touw gezet. Het gezelschap liep de marathon van de Nacht van Torhout en zamelde geld in. Het bizarre toeval wil dat een jaar later de leidster van die actie, Inge borg de Poorter, ook borstkanker kreeg. Toen nam Koen Odery (48) het heft in handen. Hij wilde Inge borg een aangenaam weekend be zorgen. De actie begon net als een jaar eerder in de Nacht van Vlaan deren, maar Odery wil hem voort zetten in een andere marathon: de Zeeuwse Kustmarathon. Odery heeft niet voor niets voor de mooiste en zwaarste van Ne derland gekozen. Hij is net als zijn vrouw verknocht aan Zee land, met name aan de Kop van Schouwen. Ze komen er al vele ja ren en liefst zo vaak mogelijk. „Ie dereen is hier zo vriendelijk, zo hartelijk. En niet alleen in de zo mer als het vol met toeristen zit. We komen hier ook 's winters en dan is het precies hetzelfde", stelt Odery. „Als we allebei ons werk niet in de buurt van Kortrijk zou den hebben, zouden we hier gaan wonen. Als we na een vakantie te rug naar huis moeten, vertrekken we jankend." Odery loopt sinds 2002 hard. Hij zocht na zijn werk afleiding en vond die in de atletiek. De Belg liep een paar marathons, totdat hij problemen kreeg met kraak been in een knie, Een experimen tele behandeling met staafjes die het kraakbeen verhitten, bracht na lang sukkelen soelaas. En zo stond hij in 2011 opeens aan de start van de Kustmarathon. Odery: „We liepen er tegenaan. Het was een enorme drukte op Schouwen en het bleek van de marathon te zijn. Het zag er prach tig uit. Het jaar erop deed ik mee aan de Stik'eête." Odery moet een van de weinigen zijn geweest die op die zomerse zaterdag een negatieve split liep. Hij finishte, na een knap opge bouwde race, in 4.39. Op 5 okto ber loopt hij voor de tweede keer langs de Zeeuwse kust. Voor mij is het nu al kippenvel", geeft Odery toe. „Deze marathon wordt door mijn actie een stuk spannender dan vele andere." Hij hoopt een leuk bedrag in te za melen voor Ingeborg de Poorter. Ze werkt parttime in een groeps- praktijk osteopathie in Sint Maar tensdijk en heeft uit Nederland ontzettend veel steunbetuigingen gekregen. Het gaat nu weer goed met haar. Ze is herstellende van zware behandelingen en heeft geen uitzaaiingen. In haar vrije tijd leert ze ex-kankerpatiënten wat hardlopen is. Anneke de Nooijer doet al sinds de allereerste editie mee. „Ik wil de wat sportiefs gaan doen. Met een groep liepen we al de Nij meegse Vierdaagse, dus ik had goede schoenen in mijn bezit. Toch was de overstap naar de Wandelmarathön vrij heftig. Dat mulle zand tussen Vrouwenpol der en Oostkapelle is heel zwaar." Goede wandelschoenen vormen de basis voor het lopen van lange afstanden. De Nooijer zou niet zonder kunnen. „Als ik geen goed schoeisel heb, dan loop ik niet prettig. Dan heb ik het 'pijn- tje-hier, pijntje-daar-syndroom'. Ik heb daarom mijn wandelschoe nen speciaal laten maken. Eerst heb ik mijn voeten laten opmeten en daarna hebben we gekeken naar mijn houding." De Middelburgse podoloog Rob bert Laven wil vermijden dat mensen een verkeerde houding aannemen door het kopen van foute wandelschoenen. „Ik beveel vaak inlegzolen aan bij lopers. Dit kan helpen bij verschillende klachten waaronder het scheef lo pen. Het belangrijkste is dat spor ters niet een te kleine schoen aan trekken. Dat kan funest zijn voor je hele houding. Niet alleen krij gen dan je voeten last van pijn, maar ook je rug, benen en nek." De Nooijer: „Ook een belangrijke tip is dat je niet zomaar nieuwe schoenen moet kopen. De duur ste zijn niet altijd de beste. De schoen moet bij je passen." Bij Intersport in Middelburg laten ze potentiële wandelaars niet zo maar de deur uitlopen. Assis tent-manager André Siereveld: „Als iemand een wandelschoen gaat kopen, wil ik weten hoe men tot die keuze is gekomen. Voeten opmeten is een belangrijk onder deel. Als dat niet is gedaan, heb je kans dat die mensen terugkomen, omdat -ie niet lekker zit." Ook Gijs Loning, testredacteur van onder meer de wandelschoen bij Oppad.nl, heeft nog een goede tip: „Koop geen schoenen op in ternet. Kijk in gespecialiseerde winkels en vraag om hulp van een medewerker. Je kunt de wan delschoen eigenlijk opdelen in vier categorieën. De A- ,B- ,C- en D-categorie. Waar lopers van een marathon naar moeten kijken* zijn de A- (de lichte wandel schoen) en de B- categorie (de schoen voor trektochten). Al is de ze indeling steeds meer aan het verouderen. Koop ook niet snel een waterdichte schoen, want die maakt het lopen een stuk zwaar der. Water blijft vaak in de schoen zitten." Mocht de schoen nog niet naar wens zijn dan weet podoloog Lavën nog raad. „Er is al tijd de mogelijkheid om een hou- dingsonderzoek te doen." De Nooijer weet na jarenlange erva ring dat schoenen belangrijk zijn. „Je kunt niet zomaar een schoen kopen en meedoen. Trainen is be langrijk, maar je wandelschoen net zo goed." BELANGRIJKE VEILIGHEIDSWAARSCHUWING: Waarom hebben jullie het niet zo druk meer? Floris-Jan Koole (eigenaar): „Wij hebben de grootste drukt^al ge had. De meeste mensen die iets nodig hadden, zijn al geweest." Wanneer beginnen jullie iets van de Kustmarathon te merken Koole: „Dat begint al in juli, wan neer de meeste deelnemers met hun trainingen beginnen. Dan ko men er vragen over voeding en drinken en schaffen mensen 'schoenen en kleding aan." En hoe gaat het dan verder? Koole: „Daarna komen vaak men sen met minder of geen ervaring. Wandelaars bijvoorbeeld die op zoek zijn naar goede schoenen, shirtjes en/of ondershirtjes. Lo pen is voor velen een nieuw feno meen, mensen willen weten wat voor hen het beste is." En in augustus en september? Koole: „Dan is het aantal klanten redelijk stabiel. De meeste men sen weten wel dat het niet slim is om kort voor het evenement nog nieuwe schoenen te kopen. Je voe ten moeten er aan gewend zijn, met nieuwe schoenen loop je risi co's." Is er misschien nog een aparte groep klanten in jullie winkel? Koole: „Wie je kort voor de mara thon nog ziet, zijn deelnemers met blessures. Ze zijn op zoek naar hakjes voor in hun schoe nen, steunkousen, dat soort din gen." Is het na de Kustmarathon ineens een stuk rustiger? Koole: „Zeker niet. Dan komen er klanten die tijdens het weekend langs de kant hebben gestaan en het zelf ook willen proberen. En de lopers komen ook terug. )e kunt ook hardlopen in de winter. Bij wielrennen is dat anders. In wielerwinkels wordt het in de herfst een stuk rustiger." En hoe zit het op de dag van de Kust marathon zelf? Is de winkel dicht? Koole: „Niks daarvan. Er komen ook klanten van buiten Zeeland, die helemaal geen weet hebben van de Kustmarathon. We zijn ge woon open, maar wel met minder mensen. Het is altijd lastig om personeel voor deze dag te krij gen. Iedereen wil gaan kijken. De genen die meedoen, krijgen so wieso vrij. Dit jaar is dat er maar één: Erwin Harmes." ZATERDAG 28 SEPTEMBER 2013 door Koen de Vries Koen Odery met de inmiddels herstelde Yvonne Delee (links) en de her stellende Ingeborg de Poorter (rechts), foto PZC Wie mee wil helpen Ingeborg de Poor ter een leuk weekend aan te bieden kan geld overmaken op Iban-rekening- nummer van de stichting Pink Ribbon BE 64973090512552. BIC: ARSPBE22 Het geld dat overblijft, gaat naar Pink Ribbon zelf. door Jordy van de Brug MIDDELBURG - Volgende week zon dag doen een paar duizend deelne mers mee aan de Wandelmara thon. Het is het drukst bezette on derdeel van het Kustmarathon- weekend. Maandenlang trainen de wandelaars om de afstand van 42,195 kilometer te overbruggen, maar het komt vaak voor dat dit op verkeerde schoenen wordt ge daan. RISICO OP OVERVERHITTING MET MOGELIJK BRANDGEVAAR Bent u in het bezit van een afwasmachine van Bosch, Siemens, Neff of Constructa, die tussen 1999 en 2005 is vervaardigd? Dan vragen wij u dringend deze waarschuwing goed te lezen. Deze vrijwillige veiligheidswaarschuwing is alleen van toepassing op een beperkt aantal afwas machines en betreft geen andere apparaten van de merken Bosch, Siemens, Neff en Constructa. Wij hebben geconstateerd dat bij een beperkt aantal afwasmachines van de merken Bosch, Siemens, Neff en Constructa, die tussen 1999 en 2005 zijn vervaardigd, een elektrisch onderdeel oververhit kan raken. In zeer zeldzame gevallen kan dit leiden tot mogelijk brandgevaar. Daarom is het belangrijk dat u controleert of dit ook uw afwasmachine betreft. Dit doet u door de volgende stappen te nemen: 1. Noteer het merk, het modelnummer (E-Nr.), FD-nummer en serienummer van uw afwas-machine. Deze gegevens vindt u aan de binnenzijde van het deurpaneel. (zie afbeelding). 2. Ga vervolgens naar www.dishcareaction.nl om te controleren of uw afwasmachine tot de desbetreffende modellen behoort. Is dit het geval, neemt u dan voor een oplossing contact met ons op. Dit kunt u doen via de website of via ons gratis telefoonnummer: 00800-1908 1908. Let op: draai dus 2 x een nul! Wij zijn dagelijks bereikbaar van 07.00 tot 22.00 uur, ook in het weekend. Kunt u het modelnummer, FD-nummer of serienummer niet vinden? Of heeft u een andere vraag over deze waarschuwing? Ook dan kunt u contact met ons opnemen via onze website of ons gratis telefoonnummer 00800-1908 1908. Belangrijk: uit voorzorg raden wij u aan om de betref fende afwasmachines alleen aan te zetten als er iemand thuis is om zo toe te zien op het gebruik van de machine. Onze producten dienen te voldoen aan de hoogste eisen van veiligheid, vakmanschap en betrouwbaarheid. Daarom stellen wij u op de hoogte van dit risico om u vervolgens een adequate en veilige oplossing te kunnen bieden. Wij danken u alvast voor uw medewerking en geduld en bieden u onze oprechte excuses aan voor het ongemak. Voorbeeld Modelnummer (E-Nr.) FD 8304 00371 t IIAUM.t MA 11 «.mimi 0 ®TypeSD6P1B 013070272584003718 220 - 240 V 50/60HZ 2,0 - 2,4 kW 3-10/16A(UK13A) FD-nummer Serienummer door Koen de Vries MIDDELBURG - Nog één week. De spanning stijgt bij de deelnemers aan de Zeeuwse Kustmarathon. Maar niet bij Koole Sport in Middel burg, de speciaalzaak die veel hard lopers en wandelaars van hun spul len voorziet. BSH Huishoudapparaten B.V., Taurusavenue 36, 2132 LS Hoofddorp www.dishcareaction.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 35