Groene Ster is aan een nieuw sprookje begonnen I 34 SPORT In Florence wordt Brian Cookson na een vier uur durende wanvertoning gekozen tot nieuwe voorzitter wielerunie. FLORENCE - 'Hashtag' Cookson en McQuaid waren .gisteren wereld wijd even de trending topics op twitter. Het zegt alles over het ni veau waarop in Florence het UCI-congres haar nieuwe voorzit ter aan het kiezen was. Wat voor vele buitenstaanders een vermake- lijk theaterstuk was, werd door de wielerwereld ervaren als een wan vertoning. 'Als het had gekund, was ik het liefst weggelopen', zei de Nederlandse KNWU-voorzit- ter Marcel Wintels over het vier uur durende beschamende ge vecht om de macht in wielerland. Sinds de affaire-Armstrong was de zittende voorzitter Pat Mc Quaid zwaar onder vuur komen te liggen. Plots gingen er stem men op om de Ier (en op de ach tergrond zijn godfather Hein Ver- bruggen) te vervangen. Brian Cookson wierp zich op als man die de sport wel schoon en geloof waardig kon maken. De in zijn wiek geschoten McQuaid beet te rug door te stellen dat Cookson door de rijke Russen naar voren is geschoven in een wraakzuchtig spel. Hij had Katoesja de World-Tour-licentie durven af pakken, vandaar. Een genante vui le oorlog met beschuldigingen over en weer was het gevolg. Eentje die gisteren tijdens het congres gewoon doorging. De ethische commissie meldde - zon der enige vorm van bewijs - dat Cookson voor 25.000 euro de stem van de Grieken had probe ren te kopen. Er werd gesteggeld over de vraag of McQuaid formeel wel herkiesbaar was, omdat Ier land noch zijn 'woonland' Zwit serland hem had voorgedragen. Dat twee kleine landen vervol- gens een amendement inbrach ten dat stelt dat de zittende voor zitter zich altijd kandidaat mag stellen, werd door Cookson-fans gezien als een volgende smerige truc van McQuaid. De stemming en het gepalaver erover duurden eeuwig. Juristen werden er bij ge haald toen de stemming over het amendement uitdraaide in een ge lijkspel: 21-21. Op het moment dat het congres pas goed dreigde te verzanden in een lachwekkend schouwspel, trok Cookson zijn reddende kaart. 'Laat ons gewoon gaan stemmen', bood hij aan. Nadat beide heren in een laatste pleidooi hadden mo gen uitleggen waarvoor ze ston den kreeg McQuaid het grootste applaus, maar in de achterkamer tjes was het verdict de afgelopen dagen al lang uitgesproken. Mc Quaid moet weg. Met 24 tegen 18 stemmen gaat de macht naar Cookson. De wielersport is er waarschijn lijk niet mee gered. De manier waarop de verkiezing verliep past immers in de cultuur die de sport en de koers kenmerkt. Dat is er eentje van liegen en bedriegen; van corruptie en combines; van achterdocht en flikken en van het in de hekken rijden van de ander om zelf te kunnen winnen. Het wrange is dat het nooit anders is geweest. De sport 'weer schoonmaken' slaat dan ook nergens op. Als de huidige cultuur doorbroken wordt, kan de wielersport pas voor de eerste keer in haar be staan echt schoon en geloofwaar dig worden. Ook op het hoogste niveau van Nederland kan Groene Ster moei teloos mee, zo bewezen de behen dige Zeeuwen vrijdagavond tegen TPP Rotterdam. De ploeg van An- gelo Geelhoed keerde met een 4-5-overwinning huiswaarts. Na twee competitierondes is de naam van Groene Ster al geves tigd in de eredivisie, merkt Geel hoed. „We krijgen veel reacties. Clubs weten inmiddels dat ze re kening met ons moeten houden. Ik denk dat maar weinig mensen hadden verwacht dat wij van avond drie punten zouden meene men, want er zijn maar weinig ploegen die hier in Rotterdam winnen." Ondanks de sterke competities tart blijven de Vlissingers met bei- de benen op de grond. „We gaan onze doelstelling, handhaven in de eredivisie, nog niet bijstellen. Daar is het nog veel te vroeg voor. Het is belangrijk dat we de ko mende weken punten blijven sprokkelen en dan zien we na de winterstop wel waar we staan." Hoewel de cijfers anders doen ver moeden, was Groene Ster gistera vond tegen TPP duidelijk de bo venliggende partij. „We hadden het in de eerste helft al moeten af maken. We misten te veel kansen waardoor het bij de rust slechts 1-2 stond", vond Geelhoed. De Vlissingers kwamen op voor sprong door een treffer van Hoes sein Bouzambou en niet veel later verdubbelde Abdoe Abdendi de score in Vlissings voordeel. Len Eversdijk miste nog een tienme- tertrap. Vlak voor rust deed TPP wat terug. Na de pauze vergrootte Salim Ben Sellam de voorsprong naar 1-3. TPP kwam nog wel even terug, maar Abdendi en Saïd Bou zambou maakten aan alle onzeker heid een eind. In de slotfase van de wedstrijd was er nog een op stootje. Abdendi werd onderuitge- schopt en reageerde daarop. Hij en zijn tegenstander kregen de ro de kaart. Tien seconden voor tijd, maakte TPP nog 4-5, maar de zege van Groene Ster kwam niet meer in gevaar. De Boer passeert doelman Vermeer Jasper Cillessen verdedigt vanavond het doel van Ajax in het duel met Go Ahead Eagels. Coach Frank de Boer heeft hem de voorkeur gege ven boven Kenneth Ver meer. „Ik heb Kenneth gezegd dat hij niet start tegen Go Ahead, omdat ik niet tevre den ben over zijn presta ties", aldus De Boer vrijdag. Mede door blunders van Ver meer verloor Ajax zondag met 4-0 van PSV. Motorcrossers strijden om titel Op het circuit aan de Oude Polderweg in Wemeldinge staat vandaag de tweede wedstrijd om het Open Zeeuws kampioenschap mo torcross op de agenda. Er kan op de vanaf 8.30 uur worden ingeschreven. De eerste trainingen zullen om 10.00 uur van start gaan en daarna volgen de wedstrij den, telkens over twee man ches. Meer informatie op www.mcdesproeier.nl Van der Craaff uitgeschakeld Voor Mar jet van der Graaff zit het Ladies Open de Fran ce er na twee ronden op. De golfster, afkomstig van Tho- len, slaagde er vrijdag in Saint-Jean-de-Luz niet in zich spectaculair te verbete ren. Ze had nu 75 slagen, twee minder dan op de ope ningsdag, nodig voor de 18 holes, maar dat waren er nog altijd veel te veel om ook in het weekeinde nog mee te mogen doen in het zuidwesten van Frankrijk. World Ports Classic in 2014 in mei De derde editie van de World Ports Classic zal vol gend jaar plaatsvinden op za terdag 24 en zondag 25 mei. De nieuwe plaats op de wie- lerkalender voor de etappe wedstrijd tussen Rotterdam en Antwerpen is door de UCI bevestigd tijdens het congres van de internationa le wielerunie bij de wereld kampioenschappen in Tosca ne. De organisatie wil het programma nog aantrekkelij ker maken.- Willem II aan kop na zege op Eindhoven Willem II heeft zich vrijdag aan kop van de Jupiler Lea gue genesteld. De degradant uit de eredivisie boekte in ei gen stadion een zege op nummer vier FC Eindhoven (3-2) en klom over FC Dord recht heen. Die ploeg komt zondag pas in actie. De Tilburgers herstelden zich zo van de blamerende uitschakeling in de KNVB-beker. Willem II ver loor daarin midweeks van topklasser Excelsior '31. Beschamende verkiezing UCI BESCHOUWING door Ad Pertijs VAN DER LIJKE VALT UIT Nick van der Lijke kon vrijdagmid dag geen rol van betekenis spelen tijdens het WK wielrennen voor beloften in Florence. De Middel burger moest de strijd vroegtijdig staken wegens maagproblemen. De Sloveense wielrenner Matej Mohoric kroonde zich tot wereld kampioen. De achttienjarige coureur, volgend jaar in dienst van Cannondale, kwam na 173 kilometer over een zwaar parcours solo over de meet De Zuid-Afrikaan Louis Meintjes werd op enkele seconden tweede, de Noor Sopdre Holst Enger won vlak daarachter de sprint van het peloton voor de derde plek. Van de overige Nederlandse ren ners toonde Dylan van Baarle zich het actiefst Hij sprintte uiteinde lijk nog naar de zevende plaats. De Sloveense wielrenner Matej Mohoric werd gisteren wereldkampioen bij de beloften. Maar daar had bijna nie mand het over. De wedstrijd werd overschaduwd door de machtsstrijd bij de UCI. foto Maurizio Degl/EPA door Maurice Steketee ROTTERDAM - Waar houdt het op voor de zaalvoetballers van Groene Ster? In de hoofdklasse waren de Vlissingse zaalvoetballers nauwe lijks te kloppen, in de eerste divisie waren de nederlagen eveneens zeldzaam en nu in de eredivisie staat de club na twee duels alweer op zes punten. AMSTERDAM WEMELDINGE SAINT-JEAN-DE-LUZ MIDDELBURG TILBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 34