V bent het verkeerde oudje!' MENINGEN 27 Cor de Jonge Monument II Troonrede Biblioservicebus S/mpS iqq? monument) is ons uitgangspunt. Zolang dat niet duidelijk is, blijft het verzet bestaan. Het verplaatsen van het landings monument. Drieënzestig jaar gele den was ik padvinder in Vlissin gen. De dag dat het landingsmo nument werd onthuld vergeet ik nooit.. Alle verenigingen in Vlissingen waren aanwezig bij de onthulling en de stad was vol met legerwa gens met Amerikaanse en Engel se soldaten. Het was een dag om nooit te vergeten. Voor alle Vlis- singers is de Commandoweg dé plaats voor dit monument, want daar waren de bevrijders over de dijk gekomen. Welke niet-Vlissinger haalt het in zijn hoofd óm dit monument te verplaatsen? Dan begrijp je niets van deze stad en zijn inwoners. Misschien komt binnenkort ie mand op het idee de Schelde- kraan maar op het Bellamypark te plaatsen. Ik sta er niet van te kijken. Volgens onze koning in de troon rede moeten we de verzorgings staat nu achter ons laten en op gaan naar de participatiesamenle ving. Betekent die participatiesa menleving trouwens ook dat we het koningshuis niet meer gaan verzorgen van onze belastingeu ro's? Kan Wim-Lex niet een gewone baan nemen en niet meer zijn hand ophouden bij de belasting dienst?! Of gelden er andere regels voor deze mensen? Gaan we in de participatiesamen leving nu minder belastinggeld en accijnzen betalen? Nee, natuurlijk niet, ze nemen juist toe, net zoals de eigen verant woordelijkheden. De bankiers en zorgverzekeraars hebben het nog nooit zo goed ge had en de EU heeft nog nooit zo veel geld en macht gehad als nu. Met dank aan de euro die ons on democratisch door de strot is ge duwd. Het lijkt alsof de gemeente Kapel- Ie gebruikmaakt van het tumult rond de dreigende sluiting van de basisschool door gelijktijdig te ver tellen dat de biblioservicebus stopt per 1 januari 2014. Twee dagen voor de algemene gespreksavond met burgemeester en wethouders kregen de betalen de bibliotheek-leden hierover een brief. Via het vermelde mail adres heb ik o.a. gevraagd of er ook is gekeken naar het gemid deld aantal uitleningen. Wethou der L .Kosten verklaarde dood leuk de vragen niet te hebben ont vangen, omdat hij zijn computer niet had opgestart. Blijkbaar heeft hij geen mobiel ap paraat ter beschikking. Tevens vind ik het slordig dat in komende mail niet wordt beke ken voorafgaand aan een gespreks avond. Gemeente Kapelle vindt de biblio servicebus niet rendabel, omdat er te weinig betalende leden zijn. Echter iedere schoolweek staan er ongeveer vijftig kinderen met hun juf in de bus. Helaas is deze groep (nog niet) rendabel en telt blijkbaar niet mee. ge samenleving, en geen afspiege ling van de huidige. Dit alles kan niet zonder investe ringen. Nog maar een filosoof er bij. Aristoteles zei al: 'excellentie is die deugd die draait om een voortdurende, bewuste poging om meerwaarde toe te voegen aan het zelf, de ander en de orga nisatie'. Zeeland is momenteel uniek gepositioneerd om de busi- nesscase onderwijsexcellentie te maken. Er gebeurt al veel, dat alleen ver sterking nodig heeft. Een acade mische opleiding voor leerkrach ten bijvoorbeeld, en middelen om de beste jongeren hier een baan in het onderwijs te geven. Een goed plan om Europees geld aan te vragen voor echt inclusief onderwijs, en voor onderwijsex cellentie. Wij hebben als enige provincie in Nederland een echte onderwijsautoriteit, met alle mid delen om ons op dit gebied voor uit te helpen. Zodat, als er weer eens een film over een droom- school gemaakt moet worden, de filmploeg in alle hoeken van Zee land terecht kan. Dit is een verkorte versie van de Noord-Bevelandlezing, die prof. Bar bara Oomen vrijdag 27 september hield in het dorpshuis in Kortgene. En nu is het zover, op de televisie speelt zich onder leiding van Arie Boomsma het Debat op 2 af, waar voor ik niet het oudje was dat ze zochten! Een rare discussie, waarbij allerlei oudjes opgewonden door elkaar kwetteren over vermeend of terecht onrecht hen aangedaan, vooral in pensioenverband. Nu is mij één ding duidelijk: het ené oudje is het andere niet! Een vijftigplusser is geen vijfentachtigjarige, die zich overbodig voelt in het maatschappelijk le ven: „De generatie van tachtig plus voelt zich over bodig, buiten de maatschappij geplaatst." Er rijst bij mij een wild plan. Laten wij een pool van de meest uiteenlopende en verschillende soorten oudjes vormen. Oppasopa's, voorleesoma's, lekkere recepten doorgeef oudjes, liedjes van vroeger zingen de opa's, zoekt u zelf maar uit Eenzaamheid de we reld uit, respect voor het grijze of geverfde bejaarde haar. Laten we onze expertise op velerlei gebied in de groep gooien, uitwisselen, er is nog veel te win nen. Eén ding staat voor mij vast; verkeerde oudjes be staan niet. Dat u het weet! Negen uur 's avonds. Ik zit achter de laptop te werken. De telefoon. Een vriendelijke dame vraagt of ze mij niet stoort, en zo niet, of ze mij een paar vragen mag stel len. „Ja hoor, gaat uw gang." Ik ben van het soort dat graag wordt gestoord tij dens het werk. Afwisseling, er is niets prettigers. Mijn vluchtige aard is dol op afwisseling. „Vindt u dat oudere mensen te veel zeuren over hun pensioen?" Hu? Mijn pensioen. Zeuren? „Mevrouw, ik heb AOW, en verder geen pensioen. O ja, toch. Van het toneel, 32 euro per maand. In mijn lange freelance bestaan ben ik één jaar in vaste dienst geweest van een toneelgezelschap, toen heb ik premie betaald." „En u zeurt niet?" „Nee. Ik werk. Schrijven is geen baantje, schrijven is een vak. Zodoende. En ik heb nog een schoenen doos vol met ideeën, dus..." Er volgen nog een aantal vragen. Ik voel baldadig heid opwellen. „Waarom onderwerpt u mij aan een kruisverhoor van clichévragen?", vraag ik beleefd. „Ja. Het gaat over de uitzending van Debat op 2, van de KRO." Mijn nieuwsgierigheid is helemaal wakker. Ik deed hieraan eenmaal mee, Ghislaine Plag leidde de dis cussie. Het was rond Sinterklaas, het ging over men sen die niet in staat waren de schoen van hun kinde ren te vullen en over mensen die goed in de slappe was zaten en moeiteloos hun kinderschoenen vul den. Nu is mijn visie op het vieren van Sinterklaas nogal ouderwets. Sober, veel surprises en gedichten. Lootjes uitdelen, een klein vast bedrag, waar we het mee doen. Ik sleep een heel leven van fantastische herinneringen aan Sinterklaasfeesten met me mee... dus mijn aandeel aan de discussie was pover. Ik weet niet precies meer alle vragen, die de vriende lijke mevrouw op mij loslaat. Maar mijn baldadig heid neemt niet af. Zodat de mevrouw op een gege ven moment tot de conclusie komt: „U bent niet het oudje dat wij zoeken!" „Ik ben dus het verkeerde oudje!", roep ik vrolijk. Hans Tabbers Landingstraat 2, Vlissingen Louis van Heulen Boulevard Bankert 34, Vlissingen Eddy de Vent Rembrandt van Rijnstraat, Schoondijke Anita van der Jagt Boomweidelaan 57, Schore ZATERDAG 28 SEPTEMBER 2013

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 27