van amputatie Zfi6lflnd inj# hAnd' SCHOUWEN-DUIVELAND 23 Saskia Maaskant wilde met haar boek 'Kieuw' onderhuidse 'sprankel' op papier vastleggen en overbrengen. 'Beveiligd baggeren' start dinsdag Kijk op DELTA.nl/infobus om te weten wanneer we bij u in de buurt zijn. Ons informatieteam heet u alvast van harte weikom! ZIER1KZEE - Het geeft Saskia Maas kant (32) een sprankelend gevoel dat haar tweede boek Kieuw geti teld vanaf vandaag in de boekhan dels ligt. Tijdens een feestelijke presentatie gisteravond in de bi bliotheek in Middelharnis werd het boek ten doop gehouden. Maaskant, van oorsprong afkom- KIEUW stig uit Bruinisse, woont met man en dochter in Sommelsdijk. Zij werkt als projectmanager bij een industrieel bedrijf in Ridder kerk, maar ze schrijft ook boeken. Ruim twee jaar geleden vestigde zij al de aandacht op zich met haar debuut De Verteller van Beor- ga, een fantasyboek voor jongeren vanaf 12 jaar. Zij won met het ma nuscript een derde prijs in de wedstrijd Zoute Zoen van het Da- vidsfonds, een Belgische uitgeve rij. Veel belangrijker dan die prijs, was de bereidheid van dit fonds het boek uit te geven. „Ik krijg bij het Davidsfonds altijd een warm onthaal. 'Schrijf maar op', zeiden ze toen ik mijn plan voor Kieuw had verteld", zegt Maaskant. Bij de uitwerking van haar eerste boek kreeg zij nog ma nuscriptbegeleiding van Ed Fran- ck van genoemde uitgeverij. „Ik heb veel van hem geleerd, maar dit keer ging ik liever in m'n eentje aan de slag. Een boek schrij ven vind ik heel privé, bijna net zo privé als naar het toilet gaan", erkent Maaskant. Volgens haar wil dat niet zeggen dat ze niet tegen kritiek kan, maar dan wel op een moment dat ze er aan toe is. „Zolang ik nog volop in het schrijfproces zit, breng ik liever zelf veranderingen aan. Ik wil zo dicht mogelijk bij mijn oorspron kelijke uitgangspunt blijven. Dat lukt niet als ik voortdurend aller lei adviezen van anderen opvolg. Tussentijds had ik wel wat over leg met mijn 'schrijversmaatje' Hilde van Cauteren in Hamme, België. Wij brachten destijds tege lijk ons debuut uit. Zij kreeg nu de eerste versie direct te lezen." Het verhaal in Kieuw gaat over het 18-jarige meisje Filia. Het meisje is opgegroeid bij haar grootmoe der 'Omafelie', die haar afzonder de van de buitenwereld. Alleen de postbode en de boodschappenjon gen kwamen met regelmaat aan huis. Wanneer de oma sterft, lijkt het huis nog donkerder te zijn dan anders. De eenzaamheid spoelt in golven over Filia heen. Haar enige afleiding is het dag boek dat oma haar naliet. Filia's le ven verandert totaal als Kers, een vrolijke leeftijdsgenote spontaan bij haar intrekt. Maaskant omschrijft Kieuw zelf als een mysterieus verhaal met een sprankel. Die sprankel blijkt haar belangrijkste inspiratiebron. „Dit boek is het resultaat van een jarenlange zoektocht. Ik denk dat ik hem met Kieuw eindelijk heb gevangen op papier." Wat bedoelt de schrijfster precies met 'een sprankel'? „Dat is het ge voel dat ik krijg als ik bijvoor beeld een bepaalde film zie. Ik word soms overspoeld door emo ties en dan jeuken mijn vingers om dat in woorden te vangen." Als voorbeelden noemt Maaskant de films Amélie, Chocolat en The curious case of Benjamin Button. Met Kieuw koos zij voor een bij zondere constructie. 1\vee verhaal lijnen - van Filia en het dagboek van Omafélie - zitten dooreen ver weven. Zij gebruikt daarvoor af wisselend een alwetende verteller» en de ik-figuur. Opmerkelijk ook is de vormgeving van Bart Luijten met twee kleurendruk en bewerk te illustraties. Voor de aanleg van de drijvende steiger moet er gebaggerd wor den. In en op de havenbodem zijn met een sonarscan 42 verdachte locaties gevonden. Dit kan oud ij zer zijn, maar ook een niet-ge- sprongen explosief uit de Tweede Wereldoorlog. Om die reden wordt er met speciaal materiaal gebaggerd. Een ponton met kraan arriveert vandaag en wordt maan dag naar het Rollandthof ver voerd. Vanaf dinsdag gaan duikers te water om de verdachte locaties nader te onderzoeken. Dit neemt twee weken in beslag. Daarna kan het echte baggeren beginnen. Dit duurt een week of drie. .f133.frunrtfltü.. j: JUi 1 verbindt De komende periode rijden we met onze speciaal ingerichte DELTA Infobus kriskras door Zeeland en zijn we aanwezig op markten en bij evenementen. Loop gerust eens binnen voor vragen of advies over onze (nieuwe) energie- en multimediaproducten. ZATERDAG 28 SEPTEMBER 2013 door Ali Pankow LOIC. Cover van het boek Kieuw van Sas kia Maaskant. Maaskant ademt uit in 'Kieuw' 'Kieuw', young adult roman (15+); IS BN 978 90 5908 5183; €19,95. Saskia Maaskant: „Ik was jarenlang op zoek naar die ene sprankel." 1 DELTA komt naar je toe ZIERIKZEE - Aannemer Martens en Van Oord begint dinsdag met het 'beveiligd baggeren' voor de aanleg van een nieuwe steiger bij de Rol- landthof in Zierikzee. DELTA «Ze, landNet Radboud Kemme (links) vervangt bij Andor het onderste deel van het spaakbeen door een prothese, een allesbehalve alledaagse operatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 101