New Yorkse burgemeester daagt Europese collega's uit met prijs Militie beveiligt kledingfabrieken BUITENLAND 9 reprimande. „Ho, ho, niet zo snel", roept Chauveau de hoogge hakte travestiet na. Die verdwijnt in de nacht. „Ik verwacht wel dat ze even blijven voor een koffie", moppert de pater. Vrijwel alle prostitués in het Bois de Boulogne zijn tegenwoordig mannelijke travestieten, van wie de meesten een weelderige boe zem hebben ontwikkeld. „Manne lijke hoeren hebben bezit geno men van het Bois de Boulogne, vrouwen tippelen in het Bois de Vincennes", zegt Chauveau. Volgens de priester hebben de tra vestieten het bos onderling ver deeld. Er is een gebied voor Noord-Afrikaanse travestieten, een 'Oost-Europese sector', en een 'Latijns-Amerikaanse zone'. Als de camper in die laatste zone stopt, vult het busje zich met tra vestieten uit Ecuador en Peru. Een van hen komt bij Chauveau uithuilen, een travestiet uit Ecua dor. 'Haar' partner heeft haar ver laten. De priester hoort haar aan, en spreekt een zalvend woord. De Ecuadoriaan was relatief suc cesvol, zegt Chauveau later. „Ik was laatst nog bij haar thuis. Met een valse salarisstrook was ze er in geslaagd een appartement te huren. Maar relaties duren nooit lang bij travestieten. Die zijn te in gewikkeld voor de partner." LONDEN - Europese burgemeesters moeten creatief en innoverend aan de slag, vindt de New Yorkse burgervader Michael Bloomberg. De mediamagnaat kwam in Lon den de Europese versie van zijn Mayors Challenge lanceren. Dat is een wedstrijd waarin ste den met meer dan 100.000 inwo ners worden opgeroepen om met vernieuwende ideeën en creatieve initiatieven te komen. Bloomberg begon zo'n competitie vorig jaar in de VS en dat was een groot suc ces. In aanwezigheid van de kleur rijke burgemeester van Londen, Boris Johnson, stelde Bloomberg vijf miljoen euro beschikbaar voor een Europese challenge. Doel daarvan is een structureel pro bleem op te lossen, te zorgen voor betere dienstverlening, het stads bestuur efficiënter te maken of het imago van de stad te verbete ren, zo lichtte de miljardair de spelregels toe. De ingediende voorstellen moeten de samenwer king tussen de steden versterken en bovendien ook elders toepas baar zijn. Burgemeesters en lokale overhe den kunnen veel meer voor de burger betekenen dan een landelij ke regering, vindt Bloomberg. Ge vraagd of Nederlandse steden een kans maken in het geweld van me tropolen als Londen, Parijs of Ber lijn, antwoordde de baas van New York: „Natuurlijk, kijk maar naar de winnaar in Amerika." Hij doel de op Providence Talks, een klein stadje in Rhode Island. Die plaats won vorig jaar met een project dat de woordenschat onder kansarme jongeren moet vergro ten. Een mooi idee, maar zou dit toepasbaar zijn in Europa met al zijn verschillende talen en cultu ren? Bloomberg haalde zijn schou ders op. „Elke stad werkt hetzelf de", zei hij stellig. Bengaalse kledingfabrikanten be cijferen hun verliezen op miljoe nen dollars per dag. Door de sta king waren 160 van de vijfdui zend kledingfabrieken gesloten in Gazipur, Savar en Narayanganj. Die leveren doorgaans kleding voor grote Europese en Ameri kaanse merken als H&M, C&A en Wal-Mart. Eerstgenoemde kle- dingketen liet maandag echter al weten de strijd voor een beter sa laris van de demonstranten te steunen. Vooral in Gazipur is het een aan tal keren tot gewelddadige inci denten tussen stakers en agenten gekomen. Daarbij zijn de afgelo pen dagen tenminste honderd ar beiders het ziekenhuis ingeslagen door de politie. Stakers hebben meerdere fabrie ken verwoest. Volgens een fa brieksdirecteur van de Mondon Group - die onder andere werkt voor Kappa, Benneton en ook Lidl - zijn vrachtwagens en een be- drijfsambulance in vlammen op gegaan. In Savar werden acht fa brieken geplunderd. De betogers willen dat het mini mumloon wordt verhoogd naar omgerekend 77 euro per maand. Dat is nu de helft. Er werken 3,6 miljoen arbeiders (vooral vrouwen) in de Bengaalse kledingfabrieken. Bijna 80 pro cent van de nationale export is af hankelijk van een industrie die een jaarlijkse omzet haalt van 15 miljard euro. Het gemiddelde maandloon in de Bengaalse fabrieken is 54 euro. Al leen in Birma wordt nóg slechter betaald: 40 euro per maand, blijkt uit cijfers van een Japanse han delsorganisatie. Door de staking waren 160 van de vijfduizend kledingfa brieken in Gazipur, Savar en Narayanganj gesloten Sinds 2006 stierven in kle dingfabrieken zeker 1500 mensen door slechte werk omstandigheden Fabriekseigenaren zeggen na mis lukte onderhandelingen met de vakbonden best meer te willen be talen, als het wettelijk minimum loon maar omhoog gaat. Op die manier blijft hun onderlinge con currentiepositie hetzelfde. De Bengaalse regering heeft toege zegd daarover dit najaar te beslis sen. De arbeidsomstandigheden in de Bengaalse textielfabrieken zijn be droevend en onveilig. Sinds 2006 kwamen daar zeker 1500 mensen om. In mei van dit jaar vielen door de instorting van de acht eta ges hoge Rana Plaza fabriek in één klap zeker duizend doden. Een deel van de stakers ging de af gelopen dagen de straat op. Op verschillende plaatsen in het dichtbevolkte land was het onrus tig. Her en der werden stenen'ge gooid naar fabrieken. De politie moest ingrijpen toen een snelweg werd gebarricadeerd. Er werden traangasgranaten en rubber kogels afgevuurd. Maandagavond zette de Neder landse minister van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamen werking Lilianne Ploumen juist een stap in de richting van betere arbeidsomstandigheden in de Bengaalse fabrieken. Samen met de Canadezen en de Britten tekende ze een overeen komst met de Internationale Ar beidsorganisatie ILO. Die zal met een programma ter waarde van 45 miljoen euro over vijfjaar de mis standen in de fabrieken aankaar ten en bestrijden. 150 uur taakstraf voor bosjongen De Nederlandse 'bosjongen' Ro bin, die claimde jaren in de Duitse bossen te hebben geleefd, heeft een werkstraf van 150 uur gekregen. Hij was aangeklaagd voor bedrog en misbruik van sociale voorzie ningen. Dat had de Duitse over heid 30.000 euro gekost. Menselijke resten bij Costa Concordia In de buurt van het gestrande Italiaanse cruiseschip de Costa Concordia zijn menselijke res ten gevonden, aldus Italiaanse media. Een DNA-test moet uit wijzen of het gaat om resten van de vermisten van de ramp van begin vorig jaar. Er waren nog twee vermisten. Via tunnel ontsnapte Koerden opgepakt De Turkse politie heeft nog niet alle Koerden opgepakt die woensdag via een zelfgegraven tunnel uit een gevangenis ont snapten. Een jaar werkten de achttien gedetineerden aan de tunnel. De meesten zijn opge spoord, maar ten minste een van hen is nog voortvluchtig. Bulgarije arresteert activisten Greenpeace Zes activisten van Greenpeace zijn gisteren opgepakt in Bulga rije. Ze voerden actie bij een tankstation van de Russische oliemaatschappij Gazprom en eisten vrijlating van de opva renden van Greenpeace-schip Arctic Sunrise, die in Rusland zijn gearresteerd. VRIJDAG 27 SEPTEMBER 2013 oordeel niet' Pater Chauveau ontvangt de prosti tués van het Parijse Bois de Bou logne in zijn oude camper. foto Francois Cuenet door onze correspondent Michiel Willems DHAKA - De regering van Bangla desh heeft gisteren paramilitaire grenspolitie naar het industriege bied Gazipur bij de hoofdstad Dha ka gestuurd om kledingfabrieken te beveiligen. Al zes dagen lang sta ken daar duizenden arbeiders voor meer loon. Door de staking aldaar en elders in het land zijn honder den kledingfabrieken gesloten. BERLIJN ROME BINGOL SOFIA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9