Straf voor Taylor blijft vijftig jaar cel 'Niets doen is het pad naar de hel voor de regio' PATER CHAUVEAU 8 BUITENLAND Populaire Franse pater deelt chocola, koekjes én condooms uit aan Parijse travestieten. 66 Ik hoop dat ik meer aandacht kan genereren voor de humanitaire kant Het SCSL heeft het hoger beroep van Taylor (55) voor het belang rijkste deel afgewezen. Hij kreeg zijn straf wegens zijn rol bij groot schalige misdaden in het aan Libe ria grenzende Sierra Leone. Hij steunde uiterst wrede bendes die hem diamanten uit dat buurland bezorgden. De destijds voortvluchtige Taylor werd in 2006 in Nigeria opgepakt en uitgeleverd aan het in Sierra Leone opgerichte SCSL. Om vei ligheidsredenen werd de zaak Tay lor naar Nederland verplaatst. Hij werd daar in april 2012 schuldig bevonden aan oorlogsmisdaden en kreeg in mei dat jaar vijftig jaar cel. Zowel aanklagers als advocaten waren in deze zaak in hoger be roep gegaan. De aanklagers eisten vergeefs een hogere straf, tachtig jaar cel. De nu opgelegde straf is definitief. Taylor moet zijn straf waarschijnlijk uitzitten in Groot-Brittannië. Mensenrechtenorganisatie Hu- man Rights Watch is blij omdat de rechters bepaalden dat Taylor wel degelijk schuldig is zonder di rect aantoonbaar de opdrachtge ver tot de misdaden te zijn ge weest. Een recente, omstreden uit spraak bij het Joegoslavië-Tribu- naal stelde juist dat er 'een speci fieke leiding' moet zijn gegeven om schuldig aan bepaalde de mis daden te zijn. Taylor is de eerste Afrikaanse ex-president die door een interna tionaal hof wordt veroordeeld. PARIJS - Overdag is hij priester in Boulogne Billancourt, een sjieke buitenwijk van Parijs, 's Nachts toert hij met een oude camper door het Bois de Boulogne, een pleisterplek voor hoeren. Pater Jean-Philippe Chauveau (60) heeft twee keukenlaadjes in zijn Bavaria kampeerwagen. Op het ene staat 'chocola en koekjes', populair onder de prostitués. Het tweede laadje bevat hun gereed schap: 'condooms en gel'. Een priester die condooms uit deelt? Chauveau erkent dat dit niet tot de core business van de rooms-ka- tholieke kerk behoort, maar haalt daar de schouders over op. „De paus heeft zich alleen tegen con dooms in een stabiele relatie uit gesproken", zegt hij. „Wat in het Bois de Boulogne gebeurt, is iets anders. Ik zie het gebruik van con dooms daar als een sanitaire nood zaak." Vorige maand kreeg Chauveau te horen dat hij werd overgeplaatst naar Orléans, twee uur van Parijs. Hij gelooft niet dat het een straf- overplaatsing is en is sowieso niet van plan zijn bosarbeid te staken. Sinds tien jaar maakt hij eens per week een nachtelijke escapade naar de hoeren, vrijwel allemaal travestieten. Hij kent ze bij naam. „Ze hebben een tragisch verle den", zegt hij. „De meesten zijn als kind misbruikt." Dat verklaart misschien de band. Zelfheeft Chauveau ook geleden: dronken ouders die hem sloegen, een buurman die hem verkracht te toen hij 12 was. Hij gleed af tot leider van een jeugdbende, alvo rens bij de lokale Peugeot-fabriek in Noord-Parijs een baantje te krij gen. Hij stelde zijn ervaringen te boek, maar begon die biografie met een opbeurende boodschap. In de in leiding: „Mijn verhaal is interes sant omdat het laat zien dat nooit alles verloren is." Chauveau werd priester, en groei de uit tot wellicht de populairste godsdienaar in Frankrijk. Hij richt te een liefdadigheidsorganisatie op, vernoemd naar een bijbelse vrouw die soms wordt be schouwd als een prostituee avant la lettre: Maria Magdalena. Chauveau doet niet alleen in cho cola en condooms. De travestie ten worden ook uitgenodigd mee te doen aan het gebed. En de ech te gelovigen mogen één keer per jaar mee op bedevaart naar Lour- des. Sommige 'cliënten' kunnen wel een godswonder gebruiken. Jade, een Thaise travestiet die al 23 jaar in het Bois de Boulogne tip pelt, heeft bijvoorbeeld geen tan den meer. „Die zijn er uit gesla gen tijdens haar werk", zegt de pa ter. „Sindsdien verdient zij niet zo veel meer." „Maar ik probeer niemand te beke ren", zegt hij. „Ik luister alleen, en oordeel niet." Een kortgerokte man die alleen maar een handvol condooms komt halen, oogst niettemin een Hallisso was van begin af aan een pacifist. De Syriër probeerde vrienden ervan te weerhouden te vechten. Want hij was ervan over tuigd dat het regime aanstuurde op een gewapend conflict. Hij ver liet Syrië voor de oorlog losbarst te om in Libanon de priesteroplei ding van de jezuïetenorde te vol gen. Door zijn uitgesproken me ningen kan hij niet meer terug. Een aantal radicale groepen keert zich tegen de Syrische Nationale Coalitie. Gaat de oppositie nu defini tief uit elkaar vallen „Het is een politiek spel. We heb ben dit al vaker gezien. Die groe pen zijn afhankelijk van wapen en munitieleveringen uit het bui tenland. Altijd als ze een tekort hebben, voeren ze de druk op." Jihadisten vallen nu ook christelijke dorpen aan. Zullen ook de christe nen de wapens oppakken? „De christenen moeten neutraal blijven. Het lost voor hen niets op om zich in de oorlog te mengen. We zijn niet bang voor de mos lims, maar wel voor de jihadis ten." Wat verwacht u van dit bezoek? „Mijn verwachtingen zijn niet hoog. Gisteren was ik in de Twee de Kamer, maar ik denk niet dat het beleid daardoor verandert. Ik hoop dat ik meer aandacht kan ge nereren voor de humanitaire kant. De meeste mensen zijn niet aan het vechten, maar proberen enkel te overleven." Wat moet het Westen doen? „Sommige politici zeggen dat we Syrië moeten laten uitbranden. Maar een brand kan de hele jungle in de as leggen. Voor je het weet, bereikt het vuur ook Euro pa, in de vorm van duizenden ille gale immigranten of aanslagen. Niets doen is het pad naar de hel voor de regio. En de radicalen heb ben de poorten naar de hel al geo pend." Wat doet u zelf? „Mensen hoop geven. Als ze wan hopig worden, zijn ze veel makke lijker te recruteren door radicale groepen." LEIDSCHENDAM - Ex-president Char les Taylor van het West-Afrikaanse Liberia heeft gisteren in hoger be roep vijftig jaar cel gekregen we gens zijn rol bij gruwelen gepleegd in de jaren 1996-2002. Het Specia le Hof voor Sierra Leone (SCSL) in Leidschendam bekrachtigde in ho ger beroep de straf die Taylor eer der door het SCSL kreeg opgelegd. Charles Taylor steunde uiterst wrede bendes die hem diamanten uit Sierra Leone bezorgden 'Ik luister alleen, en door onze correspondent Cees van Zweeden door Koen Verhelst UTRECHT - Fadi Hallisso (36) komt uit Aleppo, een stad die nu toneel is van strijd tussen Syrische rebel len, door al-Qaeda gesteunde groe pen en het regeringsleger. Hij is christelijk en woont nu in de Liba nese hoofdstad Beiroet, waar hij een hulporganisatie heeft opge richt. Hallisso is op bezoek in Ne derland bij vredesorganisatie IKV Pax Christi. Fadi Hallisso I Fadi Hallisso foto Shody Careman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8