2 Belfort open van kelder tot toren Stichting Finlandcircuit dupe van vandalen Herfstspecial €20,- KORTING ZEEUWS-VLAANDEREN 25 BRUflS Belfort Museum prijkt trots boven het aan het belfort geplakte VW- kantoor. De trots is gerechtvaardigd. Stapavond voor ouders van uitgaande jeugd Wij feliciteren de gemeente Sluis met de (her)opening van het Belfort te Sluis. SLUIS - Ook voor kinderen moet het aantrekkelijk zijn om in Bel fort Museum rond te lopen. Ken nis maken met inwoners van Sluis die over hun leven in vroe ger eeuwen spreken, films zien over de geschiedenis en de taal en (computer)spelletjes spelen die de kennis over de Sluise historie testen, zijn overigens net zo leuk voor volwassenen. Willem van Vliet, topambtenaar cultuur van Sluis, en gemeente woordvoerster Justa van Hermon gaan voor tijdens een rondleiding over de twee museumverdiepin gen. Een beetje stad heeft een stadsmuseum. Sluis miste zo'n culturele voorziening tot nu toe, maar dat hiaat is dubbel gevuld als het Belfort Museum volgende week zijn deuren opent. De twee verdiepingen lijken op het eerste gezicht twee aparte mu sea te bevatten. Maar, legt Van Vliet uit, op de tweede verdieping is de stadsgeschiedenis tot 1850 te rug te vinden. En de derde - aan Johan Hendrik van Dale gewijde - verdieping laat niet alleen de ge schiedenis van de Nederlandse taal en letterkunde zien, maar laat ook de achtergronden zien van de tijd waarin Johan Hendrik van Da- Ie (1828-1872) leefde. Van Vliet: „Dat sluit dus mooi op elkaar aan. Bovendien maakt Van Dale als één van de bekendste inwoners van Sluis zelf deel uit van de Slui se geschiedenis." Stadsdichter Menno Wigman van Amsterdam vindt het prachtig dat Van Dale wordt geëerd. Hij schaart zich achter de dichter Mar- tinus Nijhoff, en niet Hendrik Marsman zoals deze krant vorige week abusievelijk schreef, voor wie de dikke Van Dale het favorie te boek was. Natuurlijk zijn op de verdieping van johan Hendrik woordenboe ken in alle soorten en maten te vinden. Kinderen en minder in taal, letteren en letters geïnteres seerden, hoeven niet hard weg te hollen. Want zij kunnen ook op deze verdieping diverse filmpjes kijken in een 'mini-bioscoop'. En ze mogen proberen of ze de Ne derlandstalige dialecten herken nen door op een kaart van Neder land en Vlaanderen aan te wijzen welk dialect er uit de koptelefoon komt. „Zeker niet makkelijk. Ik had er maar een paar goed", be kent Van Vliet schoorvoetend. De geschiedenis over Van Dale zeifis aanschouwelijk gebracht. In een enorm woordenboek, waar in een scherm schuilgaat, is de his torie opgetekend. Bezoekers 've gen' over het scherm om een blad zijde om te slaan. Alleen de bedie ning van zo'n digitaal woorden boek is al een feest, verzekert Jus ta van Hermon. Meer 'feestjes' zijn in het hele belfort te beleven. De doorzichtige maquette van het stadhuis is leuk om te zien en een inspiratie bij het spelen van computer-kennisspelletjes. Slim meriken bekijken eerst de pane len in de museumzaal. Er is ook een gevangene die in de kerker in de kelder levensecht dui delijk maakt dat het geen pretje was om in 'het steen' te belanden. De klim naar de top van de toren, beloond met een weids uitzicht over Sluis en omgeving, is voor ve len ongetwijfeld hét hoogtepunt van het belfortbezoek. Voorheen kwam je alleen op de begane grond tijdens een openba re raadsvergadering, de nieuw jaarsreceptie of een trouwerij. En je kon de kelder eens in om een tentoonstelling te bekijken of een concert te beluisteren. De rest van het gebouw bleef ontoegankelijk voor het gewone volk. Maar vanaf volgende week kan het publiek heel het Belfort Mu seum bekijken als ze een kaartje kopen bij het WV-kantoor. Dat kantoor zit als een glazen huis te gen het belfort aangeplakt aan de kant van de Groote Markt. „Het stadhuis is dus geheel intact gehouden. Mochten bestuurders later het glazen kantoor weer wil len verwijderen, dan is dat vrij eenvoudig te realiseren", legt be leidsambtenaar Willem van Vliet AXEL - Bij de stichting Finlandci- cuit zitten ze deze dagen in zak en as. Onverlaten hebben de con tainer met de kantine-inventaris op een afgesloten terrein op de Axelse Vlakte met grof geweld opengebroken. Ze zijn er met veertien motorhel men voor de kinderen van het jaarlijks Special Day-evenement vandoor gegaan en met vijf brand blussers van het merk Ajax. Ver der zijn ze als vandalen te keer ge gaan en hebben stoelen, glaswerk en magnetron gesloopt en speel goed kapot gemaakt. „Toen wij de ravage zagen, kregen mijn zoon en ik tranen in onze ogen", aldus stichtingsecretaris Marijke Hemel- soet. Ze heeft bij de politie aangif te gedaan van deze vernieling met diefstal. „Ik hoop dat mensen ons inseinen als de spullen wor den aangeboden. We hebben geen eigen terrein meer en de hel men en andere spullen zijn kwijt, maar de volgende Special Day voor kinderen met een beperking gaat gewoon door." CDA-raadslid Ronald Lippens, tevens voorzitter van de crossclub, heeft uit eigen zak honderd euro beschikbaar ge steld voor tips die kunnen leiden naar de daders. uit. Van Vliet is als cultureel top ambtenaar hartstikke blij met de twee museumverdiepingen. Maar ook zaken die mensen niet direct zien of waar ze niet bij stilstaan, stemmen hem uiterst tevreden. „De luchtbeheersingsinstallatie is bijvoorbeeld fantastisch. Maar het dak is ook op ingenieuze wijze van nieuwe balken voorzien", zegt hij. „De kap is als het ware een stukje opgelicht om oud rot hout te kunnen verwijderen en nieuwe balken te kunnen aan brengen." terneuzen - Ouders met kinde ren tussen de 13 en 16 jaar kunnen in oktober kennismaken met de horecagelegenheden die hun kin deren bezoeken. De 'stapavonden' zijn op maandag 7 oktober (ge meente Sluis, vanuit het Ledel- theater), dinsdag 8 oktober (ge meente Terneuzen, start bij de Pit) en donderdag 10 oktober (ge meente Hulst, vertrek bij De Kom ma), aanvang steeds om 19.00 uur. Tijdens een kroegentocht wordt verteld over veiligheid bij de horeca en het alcoholbeleid. Ook is er een jongerendebat. Aanmelden en meer informatie via www.laatzenietverzuipen.nl. Noodaggregaat in brand bij Ter Schorre De brandweer heeft in de nacht van woensdag op donder dag een brand in een noodag gregaat in het fietsenhok bij verpleeghuis Ter Schorre aan de Bachlaan in Terneuzen ge blust. De brand brak uit om streeks half twee. De brand weer rukte uit met twee blus- voertuigen en een hoogwer ker. Het vuur was snel onder controle. De bewoners liepen op geen enkel moment gevaar. Middagje struinen in Braakman-Noord Staatsbosbeheer houdt zondag een excursie door het natuurge bied Braakman-Noord. Het ge bied staat vol zeldzame plan ten, maar er worden ook zeld zame vogels gesignaleerd. De excursie begint om twee uur bij de Braakmanboerderij aan de Braakmanweg en duurt tot plusminus 16.00 uur. Familievoorstelling Knolje in Truffinozaal Theatergroep Pop brengt op zondag de voorstelling 'Knofje op visite' op de planken in de Truffinozaal van de Blaauwe Hoeve. Het is een interactieve voorstel ling met het publiek, waarin de viereneenhalfjarige roodha rige Knofje, bekend uit de boe ken van Burny Bos, de hoofd rol speelt. De voorstelling begint om 14.30 uur. Entree vijf euro. Middagje muziek in Podium Terneuzen Podium in Terneuzen (de Pit) organiseert maandelijks onder het motto An Afternoon Collec tion of Fine Music een middag ge vuld met een gevarieerde mu ziekcollectie. Dat gebeurt ook zaterdagmiddag vanaf 15 uur. Gastheer is Ronaldo. Andere afternoon guest is dj Error, die vi deoclips toont. Nu maar €80,- p.p. voor 3 indoor skydivesessies incl. DVD, broodje Warme Kip Deluxe en drankje. VRIJDAG 27 SEPTEMBER 2013 thuis in belfort WWW Ontwikkeling en realisatie museale inrichting door René Hoonhorst verschillende expositie verdiepingen zijn er in Belfort Museum te vin den. Gewijd aan de his torie en aan Van Dale. SLUIS - Het belfort in Sluis is vanaf 1 oktober voor iedereen toeganke lijk. Van de voormalige gevangenis in de kelder tot de transen van de toren. Bezoekers kunnen het enige belfort van Nederland vanaf volgen de week helemaal ontdekken. door Henk Boot TERNEUZEN BIERVLIET HULST TERNEUZEN 'Auievoorwaarden: alleen geldig in daluren, niet i.c.m. andere acties, reserveren verplicht ow 'herlstspecial', algemene voorwaarden van toepassing, max. 6 personen per reservering, geldig t/m 21-12- 2013. in de herfstvakantie op di. t/m do. de gehele dag vr. t/m ig.oo uur. nnFrwg -nb 0gg> jgggs WWW.INDOORSKYDIVE.COM inDOORSKYDIVECOm De Stok 24, Roosendaal T +31 (0)165 - 520547 E groepen@indoorskydive.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 69