Strafrechter Kabinet houdt vast aan sluiten Van Ghentkazerne in Rotterdam Onderwijsexcellentie HZ hoog in Elsevier-ranglijst Verdachte moord voorgeleid en Goesenaar (26) dwong volgens het OM meerdere meiden de prostitutie in. Rel om tweet over Wilders MENSENHANDEL IN GOES 22 ZEELAND vrijdag Ik zag hem struinen voor de boekenkast. In zijft ene hand hield hij Nooit meer slapen van W.F. Hermans en De aanslag van Harry Mu- lisch, de wijsvinger van zijn an dere hand gleed langs de alfabe tisch gerangschikte boekenrug- gen. „Ik moet ook nog een boek van vóór de oorlog hebben." „Nescio?", suggereerde ik. „Zijn verhaal De uitvreter speelt zelfs in Zeeland." Mijn oudste zoon zit in 6 vwo. Voor Nederlands moet hij dit jaar nog drie boeken lezen. Hij is inmiddels in Nooit meer slapen begonnen en het is hem opge vallen dat in sommige zinnen het woord 'daar* wordt ge bruikt waar hij 'omdat1 zou ver wachten. Aan de ontbijttafel steekt hij er de draak mee. „Ik neem pindakaas op mijn brood, daar ik dat erg lekker vind." Als je zo leest, gaat het volgens mij helemaal goed. Ik ben blij dat mijn boeken in zijn handen een tweede leven krijgen. Want zo vanzelfspre kend is dat niet. Jongeren lezen tegenwoordig nog maar twaalf minuten per dag, schreef Bas- tiaan Bommeljé afgelopen weekend in NRC Handelsblad. Ik vond zijn opiniestuk schok kend. Binnen afzienbare tijd zal de boekenverkoop in Neder land met vijftig procent zijn ge zakt, is de verwachting. Dat is niet alleen aan de economische crisis te wijten, want in Frank rijk, België en Duitsland stijgt de verkoop nog steeds. De oor zaak is ontlezing en dat is zorge lijk, want onderzoek wijst uit dat het lezen van boeken leidt tot schoolsucces en hogere in telligentie. Niet voor niets is de leesvaardigheid van kinderen in de genoemde landen aanmer kelijk hoger dan bij ons. Lezen op een mobieltje, tablet of pc biedt geen soelaas, want dat ge beurt dusdanig scannend en- skimmend dat teksten nauwe lijks worden uitgelezen, laat staan begrepen. Afgelopen week werd het plan gelanceerd voor een hoogleraar onderwijsexcellentie in Zee land. Misschien is het een beter idee het geld dat daarvoor no dig is uit te geven aan boeken voor Zeeuwse scholieren. Met een wervende leus erbij. 'Lees vaker een boek, daar dat écht leidt tot onderwijsexcellentie.' Vlissinger Cor Bos heeft op de sociale media flink wat commo tie veroorzaakt door een be richt dat hij woensdagavond verstuurde. Hij zinspeelt daar in op geweld tegen Geert Wil- ders, vanwege de 'onbeschoft heid' van de PW-leider. Bos kreeg de wind van voren van andere twitteraars en be zoekers van de website GeenStijl. Hij werd ook meer- dere keren bedreigd. Mensen reageerden vooral verbolgen, omdat Bos twittert als lid van de PvdA en als voetbalscheids rechter. Bos verwijderde zijn tweet donderdag en nuanceer de zijn opmerking. Ook bood hij excuses aan via Twitter. Zijn bericht was toen al tiental len keren doorgestuurd en ge kopieerd. Bos was niet bereik baar voor een reactie. De HZ in Vlissingen is de één na beste middelgrote hoge school van Nederland volgens weekblad Elsevier. De studies bedrijfseconomie, commer ciële economie, international business and languages, social work, pedagogiek, chemie, ma ritiem officier, logistiek en technische vervoerskunde en sport- en bewegjngseducatie zijn de beste van het land in hun vakgebied, blijkt uit oorde len van studenten. De oplei ding leerkracht basisonderwijs staat vijftiende in een lijst van 25 hogescholen. De Avans Hoge school is volgens Elsevier de beste middelgrote hogeschool. University College Roosevelt in Middelburg staat derde in de ranglijst van zes university colleges. UCR scoort hoog op al le punten, behalve faciliteiten. De 50-jarige verdachte van de moord langs de N61, woensdag bij IJzendijke, wordt vandaag voorgeleid. Dan wordt bepaald of hij langer vast blijft zitten. Dat zegt politiewoordvoerder Alwin Don. De man uit Dordrecht schoot, zo denkt de politie, woensdag ochtend een 24-jarige plaatsge noot dood. Die was namens zijn werkgever Strukton bezig met werk voor de verbreding van de N61. Don wil niet zeg gen hoe beide mannen elkaar kennen en of de verdachte een bekentenis heeft afgelegd. „Maar wij twijfelen er eigenlijk niet aan dat we de juiste heb ben." MIDDELBURG - Een Goesenaar is volgens het Openbaar Ministerie een mensenhandelaar van het erg ste soort. Hij dwong een aantal Be- velandse meiden de prostitutie in door hen te bedreigen, te mishan delen en te chanteren. Volgens de slachtoffers zette hij bij een van Landelijk mensenhandeloffi cier Warner ten Kate zei het eerder in De Volks krant, in een interview met Rena te van der Zee: gebrek aan kennis is een belangrijke oorzaak voor de lichte straffen in mensenhandelza ken. Met relatief weinig mensen handelzaken - in 2012 circa twee honderd - is er niet veel kans om ervaring op te doen. Om die re den is besloten deze qua bewijs last vaak ingewikkelde zaken bij Dat bleek donderdag tijdens een debat in de Tweede Kamer over de voorgenomen kabinetsplan nen. Minister-president Mark Rut- te reageerde op fractieleider Arie Slob van de Christenunie. Die wil voorkomen dat kazernes in Rotterdam en Assen moeten slui ten en dat het 45 Pantserinfante- riebataljon in Ermelo wordt opge heven. „Dit kabinet bezuinigt nog een keer op defensie." Rutte: „Er is geen sprake van nieu we bezuinigingen. Maar sluiting van kazernes is nodig om de fi nanciële problemen op Defensie op te lossen." Slob: „Wat bent u bereid te doen?" Rutte: „Het laat ste wat ik moet doen is valse hoop wekken. Dit heeft gevolgen voor gezinnen en dan is het zaak dat je voor je besluit gaat staan." Woensdag zei WD-fractievoorzit- ter Halbe Zijlstra nog dat de VVD 'bereid is om te praten' over de voorgenomen sluiting van de Van Ghentkazerne in Rotterdam. Verder brachten de algemene poli tieke beschouwingen dit jaar wei nig nieuws voor Zeeland. Alleen SGP-leider Kees van der Staaij nam Zeeland mee in een overi gens bijzondere bijdrage. Daarin besprak hij de plannen van alle af zonderlijke fractievoorzitters. Van der Staaij: „Marianne Thieme (Partij voor de Dieren-red.) neemt ons mee naar de Hedwige- polder in Zeeland om ons enthou siast te laten zien hoe mooi het na de ontpoldering gaat worden met die kluten en scholeksters. Maar ik zie nu wel fazanten en ha zen en in de verte een boer op zijn trekker, voortploegend in een prachtige polder. Tsja Ernst Jan Rozendaal Voor meer columns: www.pzc.nl/columns VLISSINGEN IJZENDIJKE 'Met geweld de door Emile Calon VLISSINGEN I foto's ANP MENSENHANDEL IN DE PROSTITUTIE Volgens wetenschappers is het be langrijkste effect van legalisering van prostitutie een groei van de prostitutiebranche en daarmee een toename van mensenhandel. Profijt trekken van vrouwen in de prostitutie is in ons land legaal, be halve als er sprake is van dwang. Het grote probleem, ook bij men senhandelzaken, is dat daar bewijs voor moet worden geleverd. De straffen die worden opgelegd, zijn vaak opvallend laag: in 2010 gemiddeld 1,3 jaar. Eenderde van de zaken eindigde in vrijspraak. Er valt zoveel geld te verdienen in de prostitutie dat het zeker het ri sico loont daar een jaar of twee voor te moeten zitten. Bron: Prostitutie (september 2013), door Renate van der Zee. Zie ook Schepper en Co (Ned. 2,17.05 uur) door Ondine van der Vleuten door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het kabinet houdt vast aan de de sluiting van de Van Ghentkazerne in Rotterdam en de verplaatsing van de opleidingen van mariniers naar Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 66