Zaterdag 5 oktober is de Dag van de chemie. Drie HZ-studenten krijgen een talentenbeurs. 28 ZEELAND DAG VAN DE CHEMIE Deze week maakte de Amerikaanse ruimte vaartorganisatie Nasa bekend dat de Mars verkenner Curiosity opnieuw hewijs heeft gevonden dat er ooit water op de rode planeet stroomde. Ook werden sporen aan getroffen van mogelijk microbieel le ven in het verleden. Maar of er ook écht iets heeft geleefd op Mars, acht de Nasa twijfelachtig, omdat vrijwel geen methaan in de atmosfeer kon worden waargenomen. Het bericht uit de ruimte wordt in de Zeeuwse hoofdstad met extra be langstelling gevolgd. De robotwa gen die onderzoek doet op Mars, is uitgerust met een mini-laborato rium. Een essentieel onderdeel uit dat lab is gemaakt door Agilent Technologies Middelburg. Heel sim pel gezegd gaat het om een lange buis ('een kolom') waarin verschil lende stoffen van elkaar kunnen worden gescheiden en geanaly seerd. Waar het stukje Middelburg precies voor wordt gebruikt, zeggen de managers Aryan Wassink en René Wabeke niet te weten. „Dit is Nasa, dat is groot geheim", grijnst Wassink. Het bedrijf aan de Herculeslaan leidt een min of meer stilzwijgend bestaan. Toch werken er in de pro ductie en ondersteunende diensten inmiddels meer dan honderd men- sen en maakt het deel uit van een wereldwijd Amerikaans concern dat op zijn gebied zelfs markleider is. En crisis of niet, in anderhalf jaar tijd steeg de omzet van Agilent Mid delburg met ruim twintig procent, zegt Wabeke trots. Een nieuwe pro ductielijn biedt volgend jaar werk aan vijf extra vaste medewerkers. Nieuwe aanwas op mbo- en hbo-ni- veau is volgens Wassink in Zeeland goed te vinden. Het bedrijf werkt nauw samen met de HZ in Vlissin- gen. Chemiestudenten kunnen bij Agilent aankloppen voor het uitwer ken van bijzondere opdrachten. „We hechten grote waarde aan een goede band met de hogeschool", zegt Wassink. „Daar zitten zowel onze toekomstige klanten als poten tiële nieuwe medewerkers tussen." En Agilent zoekt de toekomst nog jonger. Na de herfstvakantie krijgen de Archipel basisscholen op Walche ren een leskist met bouwpakketjes, die de jeugd enthousiast moet ma ken voor technische toepassingen. In de kist zit bijvoorbeeld een solar- wagentje, dat vrij eenvoudig in el kaar valt te knutselen. Het materiaal gaat vergezeld van een lesje zon- ne-energie door HZ-studenten. Wa beke: „Vervolgens kunnen de kinde ren op het plein uitvinden hoe hard zo'n wagentje rijdt, je kunt racen te gen elkaar. En vinden ze het leuk dan mogen ze het mee naar huis ne men." Agilent maakt hoogwaardige onder delen voor essentiële apparatuur in onderzoekslaboratoria, die wordt ge bruikt om alle mogelijke mengsels (lucht, grond, bloed, benzine) te on derzoeken. Dit principe wordt chro- matografie genoemd, gebruikt door uiteenlopende instanties. Keuring- dienst van waren, forensisch onder zoekers, doping labs, de kans is groot dat ze het juiste spoor ontdek ken dankzij de 'scheidingskolom men' van het Middelburgse bedrijf. „We leveren een bijdrage aan de kwaliteit van het leven", legt Was sink uit. „Hoe gezond is je pinda kaas?" De testbuizen zijn er in zo'n 1400 vormen en maten. De meest gangba re is van roestvrij staal en heeft on geveer de afmeting van een pen. Maar je hebt ook ultradunne varian ten van omwikkeld hol glasvezel of dikke patronen van het formaatje brandblusser. Het specifieke snufje techniek zit van binnen. Afhanke lijk van de soort coating die op de wand wordt aangebracht, hecht een bepaalde stof zich daar beter of slechter aan. Zo komen de stoffen er gescheiden uit en kan worden ge meten hoe hoog de concentratie is. Wassink haalt het melamine schan daal in China aan. In 2008 stierven daar zes kinderen na het drinken van aangemaakte melkpoeder en werden er nog eens meer dan drie honderdduizend ziek. Met behulp van de chromatografie kon de gifti ge melamine in het poeder worden opgespoord. Agilent heeft speciaal daarvoor een 'kolom' ontwikkeld. Beide managers realiseren zich dat het lastig is buitenstaanders duide lijk te maken wat Agilent nu precies maakt. Op de dag van de chemie 5 oktober, worden bezoekers onder meer langs een mini-lab geleid, waar ze zelf de proef op de som kun nen nemen. De testbuisjes worden voor die gelegenheid vervangen door een koffiefilter en een bakje water. Maar het principe werkt het zelfde, zegt Wabeke. Een filter met een druppel inkt wordt in water ge zet, waarna het water optrekt en de kleurstoffen in afzonderlijke banen uiteen worden getrokken. Wabeke vergelijkt het principe met de Kal- verstraat in Amsterdam. „Aan het begin stopt een bus vol mannen en vrouwen. Die laat je tegelijk los in de winkelstraat. Stel dat in de straat overwegend kledingzaken staan, dan zul je zien dat vooral de groep mannen als eerste weer aan het eind van die straat is. Maar zet je die straat juist vol met allerhande techniekwinkels, dan zullen de vrouwen weer als groep aan het eind van die pijp verschijnen. Wil je daarin nog onderscheidt maken naar leeftijd, dan moet je er ook een paar speelgoedwinkels in bouwen." Agilent Middelburg bestaat nu drie jaar onder die naam. In 2010 werd het toenmalige Varian (1998, voor heen Chrompack, 1968) overgeno men door de grote Amerikaanse concurrent, die op zijn beurt weer een opsplitsing is van computercon cern HP. Wassink: „We hadden één bordje boven ons bed hangen: Let's beat Agilent! Opeens komt daar dan dat mailt je dat we waren overgeno men. Dat was wel even vreemd. Maar dat het een goed huwelijk is geworden, mag duidelijk zijn!" In een Kalverstraat vol kledingwinkels, blijven vrouwen langer hangen dan mannen door Cornelleke Blok en Marcel Modde I Aryan Wassink (I) en René Wabeke van Agilent Technolo gies in Middelburg, foto Lex de Meester René Wabeke, Agilent Middelburg I Stephanie Zverinova uit Tsjechië is verliefd ge worden op scheikunde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58