1 Vriend als poorter, reder of schenker NK kitebuggy aan de Brouwersdam 1 Herfstspecial €20,- KORTING SCHOUWEN-DUIVELAND 25 De Stichting Vrienden van het Stadhuismuseum wil geschiedenis van stad en regio breed uitdragen. ZIERIKZEE - Kwamen koning Wil- lem-Alexander en koningin Maxi ma dit jaar in een zwart bestelbus je in Zierikzee aan, ruim twee eeuwen eerder (1809) arriveerde koning Lodewijk Napoleon hier in een gele reiskoets, getrokken door zes paarden. De tijden zijn veranderd, het enthousiasme waarmee de koninklijke gasten in de stad worden ontvangen bleef onveranderd. „De geschiedenis van eigen stad en regio kan zo leuk zijn, maar vaak weten we er weinig van",con stateren Luitzen Bijlsma en Gera Klijnsma-Steutel. Zij zijn voorzit ter en secretaris van de nieuwe stichting Vrienden van het Stad huismuseum in Zierikzee. „Als vrijwillige museummedewerkers kregen we op eigen verzoek een cursus om meer te horen over de historie van de eigen omgeving", zegt Bijlsma. „Je staat er versteld van wat je dan allemaal te weten komt en je realiseert je dat het leuk is daar meer mensen deelge noot van te maken", vult Klijns- ma aan. De Stichting Vrienden van het Stadhuismuseum wil daarin voorzien. Ook is het de be doeling geld binnen te krijgen voor activiteiten die niet uit het gemeentelijk budget betaald kun nen worden. Als voorbeelden noemt Bijlsma lezingen en mu ziek, publicaties, restauraties la ten uitvoeren, bijzondere aanko pen en meer aandacht voor jeugd- educatie. Naast het huidige pro ject 'Kiekus' waarbij basisschool leerlingen een gastles krijgen in de regionale musea, zou er meer gedaan kunnen worden voor de jeugd, vindt hij. Wie vriend wordt van het Stad huismuseum participeert volgens Bijlsma niet alleen in het culture le leven van Zierikzee, maar le vert ook in maatschappelijk en economisch opzicht een bijdrage. De Stichting wil zich op aanspre- kelijke wijze presenteren. Dat ge beurt met een Franse Avond op vrijdag 1 november in het Zierik- zeese museum. „We blijven daar mee dicht bij de thema's Macht en Pracht van de Open Monumenten dag dit jaar en bij Vorst en Volk van de Maand van de Geschiede nis",licht Klijnsma toe. Tijdens deze Franse Avond staat onder meer 'de vergeten konin gin' centraal. Dat is Hortense de Beauharnais, de vrouw van Lode wijk Napoleon, de eerste 'Olland- se koning', zoals hij zichzelf noemde. Schrijfster Thera Cop- pens wijdde een boek aan Horten se en komt op uitnodiging van de stichting naar Zierikzee om over haar onderzoek en boek te vertel len. Het huwelijk tussen Horten se en Lodewijk Napoleon was ove rigens liefdeloos, al kwamen er wel drie kinderen uit voort. Het programma biedt verder Franse muziek, Franse wijn en stok brood. Ook wordt aandacht be steed aan de serie van 100 mu- seumvoorwerpen die amateur-his torica Betty Blikman heeft be schreven. De Stichting zou deze serie graag bundelen en als boek uitgeven. „Als logo hebben we ge kozen voor een afbeelding van het stadszegel uit 1425 met toen nog twee zeemeerminnen. Hon derd jaar later werd één meermin vervangen door een meerman", zegt Bijlsma. zierikzee - Onder het motto 'De ene vriendschap is de andere waard' biedt de Stichting Vrien den van het Stadhuismuseum Zie rikzee haar leden diverse voorde len. Die omvatten: gratis toegang tot het museum, 10 procent korting op artikelen in de museumwin kel, eregast bij voorbezichtiging van wisseltentoonstellingen en een digitale nieuwsbrief over acti viteiten in het Stadhuismuseum. De stichting maakt onderscheid tussen 'poorters' en 'reders' voor de opbouw van haar vriendenbe stand. De bijdrage als 'poorter' be draagt 25 euro per jaar voor een in dividueel lidmaatschap. Voor part ners is er het lidmaatschap voor twee. Dit kost 40 euro per jaar. Wie zich als bedrijf met de stich ting wil verbinden kan 'reder' worden met aankoop van een gou den, zilveren of bronzen reders- deel van respectievelijk 1000, 500 of 350 euro. Reders krijgen naast gratis toegang in het museum en 10 procent korting in de museum winkel, ook een gratis rondlei ding op afspraak en de jaarlijkse redersmaaltijd in de Schutters- zaal. Voorzitter Luitzen Bijlsma van de stichting verwijst naar de extra stimulans die de Geefwet nu biedt met aftrek van inkom stenbelasting. Het kost een reder die een schenking van 1000 euro doet, na belastingaftrek bijvoor beeld maar 350 euro. Ten slotte kan de stichting ook gesteund worden met eenmalige of perio dieke schenkingen. Meer informa tie is te vinden op de website: www.vriendenvanhetstadhuismuseum.nl SCHARENDIJKE - De strijd om het Nationaal Kampioenschap kite buggy 2013/2014 gaat komend weekeinde van start aan de Brou wersdam. Donderdag hadden zich 45 deelne mers ingeschreven voor de ope ningsrace. De wedstrijden wor den verreden tussen de strandpa viljoens De Kous en De Strand tent. De eerste starts zijn zowel zater dag als zondag om 10.00 uur. De races duren tot 17.00 uur. De organisatie van het NK is in handen van de Buggy Club Neder land. Het NK bestaat uit acht wed strijden, die behalve aan de Brou wersdam ook worden gehouden op de stranden van Ouddorp, IJ- muiden en Texel. Zomerdienst in Nicolaaskerk Praise en worship koor en com bo Confidence uit Goes houdt op zondag 29 september om 10.00 uur in de Nicolaaskerk in Brouwershaven een zomer dienst De dienst staat bol van zang en muziek. Het thema is: 'de geest die vre de geeft'. Pastorale zorg aan dementerenden De Nederlandse Patiënten Vere niging afdeling Schouwen-Dui- veland houdt dinsdag een infor matieavond over pastorale zorg aan dementerende gemeentele den. De avond wordt gehou den in de Steenzwaenshof in Nieuwerkerk en begint om 20.00 uur, zaal open om 19.30 uur. De toegang is gratis. Wandelexcursies langs inlagen Natuurmonumenten houdt woensdag 2 oktober een wan delexcursie met gids langs en door de inlagen en karrenvel- den rond de Plompe Toren van Koudekerke. Vertrek om 14.00 uur vanaf de parkeerplaats bij de Plompe Toren. Aanmelden via www.natuurmonumen- ten.nl/agenda of 0113-644044. Cursus tekenen en schilderen Ems Techiney geeft vanaf maandag cursussen in tekenen en schilderen in haar atelier in Westenschouwen. Er wordt ge werkt met onder meer houts kool. Voor de cursus is nog een beperkt aantal plaatsen vrij. Op geven kan via www.volksuni- versiteitzeeland.nl/creatief of op 0118-634800. Gevoelsschilderen in dorpshuis Dreischor Ed Dijst geeft woensdagavond om 19.30 uur in het dorpshuis van Dreischor een gratis les in gevoelsschilderen. Daarvoor is geen kennis van schilderen no dig. Het gebeurt puur en alleen op gevoel. Na een eerste les is het mogelijk om je voor ver- volglessen aan te melden voor vijf euro per keer. Repetitie jonge Zeeuws Projectkoor Het jonge Zeeuwse Project koor houdt op donderdag 3 ok tober een repetitie. Dit seizoen staat het kerstoratorium 'Een Nieuw Begin' centraal. Diri gent is Marien Stouten. De re petities zijn één keer in de twee weken in de hervormde kerk van Kerkwerve vanaf 19.45 uur. Nu maar €80,- p.p. voor 3 indoor skydivesessies incl. DVD, broodje Warme Kip Deluxe en drankje. >NB WWW.INDOORSKYDlVE.COM VRIJDAG 27 SEPTEMBER 2013 boeiend zijn door Ali Pankow De Stichting Vrienden van het Stadhuismu seum houdt vrijdag 1 november een kennis makingsavond. I Een verslaggeefster van de PZC Zomerkrant krijgt les in kitebuggyen aan de Brouwersdam. archieffoto Dirk-Jan Gjeltema BROUWERSHAVEN NIEUWERKERK PLOMPE TOREN WESTENSCHOUWEN DREISCHOR KERKWERVE 'Actievoorwaarden: alleen geldig in daluren, niet i.c.m. andere acties, reserveren verplicht ovv 'herfstspecial', algemene voorwaarden van toepassing, max. 6 personen per reservering, geldig t/m 21-12- 2013. in de herfstvakantie op di. t/m do. de gehele dag vr. t/m 18.00 uur. inoaoRSKYDivE.com De Stok 24. Roosendaal T +31 (0)165 - 520547 E groepen@indoorskydive.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 55