Melkfabricerende 'topsporters' worden nooit oude koeien 4 BINNENLAND Klimaatsceptici hebben hun messen geslepen voor het invloedrijke nieuwe VN-rapport over klimaatverandering. DE BILT - Eert paar foutjes in het vorige, honderden pagina's tellen de rapport. Meer had de machtige lobby van klimaatsceptici in 2007 niet nodig om de publieke opinie te doen wankelen. Drie jaar gele den geloofde ruim een op de drie Amerikanen dat als er al sprake was van klimaatverandering, dat niet door de mens kwam. Vandaag presenteert het klimaat panel van de Verenigde Naties, het IPCC, in Stockholm de meest actuele stand van zaken. Hoe snel warmt de aarde op, smelt het poolijs en stijgt de zeespiegel? En in hoeverre is dat de schuld van de milieuvervuilende mens? De conclusies van het nieuwe rap port, dat is goedgekeurd door alle landen in de VN, zullen veel in vloed hebben. Er worden energie beleid, belastingen en emissiebe perkingen op gebaseerd. Vandaar dat er veel weerstand is tegen het rapport - het eerste van vier de len die komend jaar verschijnen. Bedrijven die niet gebaat zijn bij extra milieubelastingen en ande re overheidsbemoeienis, betalen de antiklimaatlobby om de con clusies te bestrijden. Het Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) is er alles aan gelegen om een nieuwe pr-ramp te voorkomen. Daarom heeft de organisatie een Climate Change Rapid Response Team opge richt. 135 klimaatwetenschappers staan komende dagen standby om kritische vragen van journalisten en beleidsmakers te beantwoor den. Commentaar van wetenschap pers uit de antiklimaatlobby wordt bovendien heel serieus ge nomen, vertelt Wilco Hazeleger van het KNMI, dat namens Neder land meewerkt aan het rapport. „Het is niet te voorkomen dat er foutjes in zo'n uitgebreid rapport staan. Het is vooral zaak daar transparant over te zijn. Alle kri tiekpunten worden daarom open baar gemaakt; de schrijvers zijn verplicht erop te reageren." Het IPCC is een gezaghebbende club, die in 2007 samen met Al Gore de Nobelprijs voor de Vrede won. Meer dan achthonderd we tenschappers hebben jaren ge werkt aan het nieuwe rapport, waarin de conclusies van meer dan negenduizend onderzoeken zijn samengevat. Volgens hen is er geen twijfel mo- gelijk. Het klimaat verandert door de broeikasgassen die de mens de atmosfeer in stoot; de wereld moet in actie komen. Wat er pre cies in hét eindrapport staat - een compromis tussen 159 landen - is officieel nog niet bekend. Waar schijnlijk zal de verwachte stij ging van de temperatuur op aarde lager uitvallen. Dat komt vooral doordat er is gewerkt met andere scenario's voor de uitstoot van broeikasgassen. Daar staat naar verwachting tegenover dat de stij ging van de zeespiegel tot 2100 flink naar boven is bijgesteld. Enerzijds omdat er meer hitte blijkt te worden opgeslagen in de oceanen - en warm water zet uit. Anderzijds omdat nu meer be kend is over het smeltende poolijs dan zes jaar geleden. Volgens de lobby van klimaatscep tici vallen veranderingen als war mer en extremer weer binnen de natuurlijke schommelingen op aarde. Ook ontkennen ze veelal dat het ijs smelt en de zeespiegel stijgt. Vorige week presenteerde een collectief van wetenschappers onder de provocatieve naam NIPCC ('Nongovernmental Inter national Panel on Climate Chan ge') een 1200 pagina's tellend rap port met hun conclusies. Op 3 ok tober komen twee van de schrij vers, de Amerikaan Fred Singer en de Australiër Bob Carter, naar Den Haag om die toe te lichten. Het klimaatpanel van de VN denkt voldoende munitie te heb ben tegen de antilobby, zei voor zitter Rajendra Pachauri in een persgesprek met journalisten. „Er zal vrijdag genoeg informatie wor den verschaft om rationele men sen over de hele wereld ervan te overtuigen dat actie tegen klimaat- verandering noodzakelijk is." Het KNMI onderzoekt nog wat de bevindingen van het IPCC voor Nederland betekenen. „Hoeveel stijgt de zeespiegel voor onze kust, hoe ontwikkelen de tempe ratuur en neerslag zich per re gio?", verklaart klimaatonderzoe ker Hazeleger. „Die informatie is belangrijk voor besluiten over de infrastructuur. Moeten de dijken hoger, hoeveel water moet een nieuw riool in tien minuten kun nen verwerken?" De details wor den komend voorjaar bekend. Berta, Clara en hun collega's wor den gemiddeld nog geen zes jaar. De eerste twee jaar van hun leven produceren ze geen druppel melk. Voor de boer zijn ze dan grote kos tenposten, want eten doen de da mes natuurlijk wel. Hoe langer een koe melk geeft, hoe meer ze oplevert. Nu belandt ze vaak op nog niet de helft van haar natuur lijke leeftijd (14 jaar) in het slacht huis, omdat ze ziek wordt. Ook voor het milieu zou het winst zijn als de dierlijke melkfabrieken langer meegaan. Dan gaat de hoe veelheid broeikasgassen en fosfaat die ze per liter melk produceren, omlaag. De ambitie van LTO om het leven van melkkoeien snel te verlengen, is waarschijnlijk te ambitieus, blijkt uit onderzoek dat Wagenin- gen Universiteit afgelopen week presenteerde. Onderzoeker Jelle Zijlstra: „Op een kwart van de bes te bedrijven, waar koeien het oudst worden, worden ze nu ge middeld zeven jaar. Het is een zeer grote stap om het totale ge middelde voor 2020 op acht te krijgen." Om hun doorsnee 26 literpakken melk per dag te produceren - met uitschieters naar 40 - bedrijven koeien topsport. Zoals topspor ters vaak met blessures kampen, krijgen koeien last van ontstoken uiers en klauwen. „Zo'n hoge melkproductie vergt veel van het lichaam", verklaart Zijlstra. „Ook het jaarlijkse kalveren, noodzake lijk om melk te kunnen produce ren, is voor de koe een zware in spanning, met de nodige risico's. Een koe met weinig weerstand is gevoelig voor infecties. Als ze anti biotica krijgt, mag ze geen melk leveren aan de fabriek. Een zieke koe vermagert bovendien snel en levert dan minder melk." Als een dier de boer te veel zor gen geeft, of als ze niet meer drachtig wil worden, eindigt ze in de gehaktmachine. Voorkomen van ziektes is volgens de onderzoekers het belangrijkste om te zorgen dat melkkoeien lan ger leven. Een schone stal met goede ventilatie en comfortabele ligboxen helpt. Net als genoeg ruimte, die ze door hun grote uiers en niet atletische figuur no dig hebben bij opstaan en hggen. „De druk op hun poten is groot. Een zachte ondergrond als zand is daarom veel beter dan beton of rubber. En het is hygiënischer." Ook bij fokkers ligt een deel van de oplossing. Zo probeert CRV, de grootste runderfokker, robuus te dieren te fokken die niet snel last krijgen van uier- en klauw- ontsteking. Dierwelzijnsorganisaties vinden dat de koe terug moet naar de plek waar zij thuishoort: de wei. Ook zouden boeren volgens Wak ker Dier minder 'topsport' van hun koeien moeten vergen. Onderzoeken wijzen inderdaad uit dat weidegang een positieve invloed heeft op de levensduur van melkkoeien, zegt Zijlstra. „In de wei kunnen koeien hun na tuurlijke gedrag vertonen. Er zijn ook indicaties dat koeien langer meegaan als ze wat minder melk geven. Op de bedrijven waar de koeien het oudst worden, geven ze jaarlijks 300 kilo melk per jaar minder. Die boeren accepteren dus een iets lagere productie. Maar of dat dé oplossing is? Daar is meer onderzoek voor nodig." Schieten op klimaatconclusies door Annemieke van Dongen 135 klimaatwetenschappers staan de komende dagen standby om kritische vragen te beantwoorden Als gevolg van het smeltende ijs kon dit onderzoeksschip in de zomer van 2011 bij de Noordpool komen, foto EPA /binnenland Bekijk in 26 seconden hoe de aarde sinds 1880 is opgewarmd door Annemieke van Dongen WACENINCEN - Landbouworganisa tie LTO wil de gemiddelde leeftijd waarop melkkoeien naar het slacht huis gaan, voor 2020 met twee jaar hebben opgerekt. Maatschappelij ke organisaties als Wakker Dier wil len om andere redenen dat koeien ouder worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4