WONEN 7 De lekkerste sperziebonen zijn - naar mijn smaak - boterboontjes: botergele boontjes, die niet klim men, maar aan lage struikjes groeien en altijd mals blijven. Ook als je ze groot laat worden. Terwijl de meeste sperziebonen in dat geval draderig worden. Ik houd van experimenteren en dit jaar legde ik voor het eerst Italiaanse klimbonen, met de prachtige naam lingua di fuoco: vuurtong. Hoewel er 'klimboon' op het pakje stond, had ik mijn bonenstaken voor niets gezet. Want de vuurtongen probeerden namelijk wel te klimmen, maar zakten daarna weer terug, om als een afgezakte kous onderaan de bonenstaak te blijven liggen. Ze smaakten redelijk, daar niet van, maar volgend jaar probeer ik liever iets anders. De gebroeders Ad en Hans Gorisse verkondigen samen het design-evangelie van Dom Hans van der Laan, een monnik met een passie voor architectuur en meubeldesign. De weldoordachte meubelcollectie past verrassend goed in het interieur van nu. „Mensen willen mooie meubels met een goed verhaal." ij werkte met één basis vorm en zeven kleu ren. Toch zette hij een perfect plaatje neer. Dom Hans van der Laan was sober, maar ongelooflijk intelli gent. Daar kunnen we vandaag de dag nog steeds van genieten", vertelt Ad Gorisse. Hij en zijn broer Hans namen halverwege de jaren tachtig de zaak van hun oom over. Ze zijn afkomstig uit een echte Brabantse timmer- en bouwfamilie; het maken en verkopen van de meubelcollectie van de be faamde monnik was lange tijd een neven taak. Sinds een paar jaar richten de broers zich fanatieker op het in de markt zetten van de collectie. Eerst in de projectmarkt, nu ook voor particulieren. „Dit voorjaar stonden we zelfs op de designbeurs in Mil aan. We hoopten op interesse van rijke oliesjeiks. Dat viel een beetje tegen", zegt Ad met een knipoog. Wel ontdekten ze dat ook in het buiten land belangstelling is voor de robuuste, houten designmeubels van de Benedic tijner monnik. „Bij architecten en ontwer pers is de stijl van Van der Laan onderdeel van de basisopleiding. Van der Laan was be hoorlijk eigenwijs. Hij wijdde zich in het klooster aan een eigen visie op architec tuur. Hij is overleden in 1991, maar geluk kig konden we nog met hem spreken." Zijn werk stond aan de basis van de Bos sche School en zijn ontwerpen zijn alle maal gebaseerd op het plastisch getal. De gebroeders Gorisse leggen kort en bondig uit wat dat inhoudt. „Het plastisch getal zorgt ervoor dat er een perfecte verhou ding is tussen lengte, breedte en hoogte én van symmetrie tussen de maten van het ge heel, maar ook ten opzichte van elkaar. Dom van der Laan vond eenvoud en func tionaliteit belangrijker dan het esthetische. Daarom zijn de meubels erg sober. Maar dat spreekt mensen juist nu aan." De broers Gorisse sloten een licentieover eenkomst met de abdijkerk in Vaals, zodat zij de enige partij zijn die deze meubels mag maken en verkopen. „We werken zorg vuldig volgens de orginele bouwbeschrij- vingen. Van der Laan bedacht een palet van zeven kleuren waarin de meubels afge lakt worden. Elk meubel wordt stevig met de hand in elkaar geniet en vervolgens afge werkt met siernagels. We respecteren de ontwerpen, maar soms doen we een ge waagd uitstapje en vragen we een kunste naar, zoals Piet van Riel, om een meubel te beschilderen. Sommige mensen zeggen dat de monnik zich in zijn graf zou omdraaien als hij het zou weten. Wij vinden het juist bijzonder de meubels als kunst te beschou wen en naar de huidige tijd te trekken. De negen verschillende meubels, waaronder een populaire stoel, een krukje en zelfs een grafkist, worden helemaal met de hand ge maakt in twee timmerfabrieken, waarvan eentje eerst in ons bezit was. Door de crisis hebben we de bouwtak afgestoten en rich ten we ons nu op andere dingen, waaron der de meubels van Dom van der Laan en een nieuw type vakantiechalet." Onlangs brachten de broers Gorisse een no viteit in de collectie. „We vonden een werk beschrijving van Van der Laan voor een zelfbouwpakket van het krukje, inclusief een eigen ontworpen doos. Mensen kun nen nu zelf aan de slag met het plastisch getal. Ie krijgt er honderd siernagels en een duidelijke beschrijving bij geleverd." De robuuste meubels zijn behoorlijk aan wezig in het interieur. „Mensen houden van dat robuuste. De meubels zijn even- wichtig en-begrijpelijk van vorm. Je zet er niet je hele huis mee vol, want een item vraagt volop aandacht. En ze gaan enorm lang mee. Laatst gaven we een partij stoe len voor het honderd-jarig bestaan van het Benedictinessenklooster in Oosterhout na dertig jaar een andere kleur, nu zijn ze weer als nieuw. Elk meubel wordt op be stelling met de hand gemaakt. Oorspronke lijk waren ze van vurenhout, wij leveren ze - ook in multiplex, red cedar en yellow pop lar. Dat hout werkt minder, zodat je een strakker effect zonder kieren krijgt." Voelen ze zich verantwoordelijk voor het erfgoed van de monnik, als een soort de signevangelisten? De broers moeten erom lachen. „We voelen ons er wel verantwoor delijk voor dat de meubels worden ge maakt zoals ze destijds zijn bedoeld. Het zou mooi zijn als het levenswerk van Dom Hans van der Laan nog bekender en van zelfsprekender wordt." VRIJDAG 27 SEPTEMBER 2013 HEBBEN Met Hans en Grietje aan tafel 'Ja, ja mensen, dan is het al weer bijna Kerstmis...' Je zou de collega die dat te pas en te onpas over de werkvloer roept - zelfs als het hoog- zomer is - graag eens een flinke draai om zijn oren geven, maar in middels krijgt hij toch wel steeds meer gelijk. Komende week begint namelijk de maand oktober al weer en voor je het goed en wel in de ga ten hebt, heeft Sinterklaas met zijn gevolg het land verlaten en ben je volop kerstinkopen aan het doen. Villeroy Boch laat zich niet verras sen door de snel voortschrijdende tijd en heeft het feestelijke servies voor de maand december (en daar na ook te gebruiken uiteraard...) al helemaal klaar. De producent kiest elk jaar een nieuw thema voor de Winter Collage en Winter Collage Toy's Delight (links), foto's PR collectie Winter Collage, dit jaar is dat when fairytales come true - als sprookjes werkelijkheid worden. Hiervoor is Hans en Grietje het uit gangspunt. De personages uit dat sprookje - zoals Hans en Grietje zelf natuurlijk en de onvermijdelijke heks en haar peperkoekhuisje - zijn te be wonderen op borden en schalen uit het servies. Maar ook in de vorm van beeldjes en hangers voor in de kerstboom. De collectie is aangevuld met sfeervolle, bekende afbeeldin gen die met Kerstmis nooit mogen ontbreken, zoals de kerstman, een sneeuwpop en sterren. Villeroy Boch heeft ook nog de feestelijke collecties Winter Bakery (van wit porselein, met een sfeervol kerstmotief), Winter Collage Toy's Delight en X-Mas Glass collectie, met serviesproducten van glas. Voor informatie over de prijzen en de verkooppunten: www.villeroy-boch.nl ZIEN De collectie van Dom van der Laan is momenteel te zien in showroom Toonkamer in Utrecht. Daarnaast zijn de meubels te bekijken in de vernieuwde exposi tieruimte in het Klokgebouw in Eindhoven tijdens Dutch Design Week. wWw.dutchdesignweek.nl Meubels uit de collectie van Dom van der Laan wor den op aanvraag gemaakt in een kleur en houtsoort naar keuze. Elk meubel is voorzien van een certificaat van echtheid. Een percentage van de opbrengst van elk meubel gaat naar het klooster in Vaals. www.domvanderlaan.nl Ook in de collectie: bureau en kast. foto's DesignPress Van der Laan. DOM HANS VAN DER LAAN De Benedictijner monnik en architect Dom Hans van der Laan (1904-1991) werd geboren in Leiden als de zoon van een architect. In 1927 werd hij monnik in het klooster van Oosterhout. Later woonde hij in de Sint- Benedictusabdij in Vaals. Daar ontwikkelde hij de theo rie van het plastisch getal. En Van der Laan ontwierp er zijn meubelcollectie, be staande uit negen basiselementen in een zevental kleu ren, die in overeenstemming met de kleurdeskündige van de Bossche school (Wim van Hooff) zijn bepaald. Ook ontwierp" de Benedictijner monnik en architect een aantal gebouwen. www.vanderlaanstichting.nl Het bed van Dom Hans van der Laan. door Suzanne Dijkstra reageren? Sör wonen@depersdienst.nl 12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 47