Nibud helpt eigenaren met inzicht in hypotheek Corporaties mogen huizen verkopen n Pi«n ril Tk\ 1 1 1 jS 2 WONEN z> O EF Het Nationaal Instituut voor Bud getvoorlichting (Nibud) maakt het makkelijker voor huiseigena ren om inzicht in hun hypotheek situatie te krijgen. Het Nibud heeft geconstateerd dat veel men sen met een hypotheek zich niet in hypotheken verdiepen, omdat ze denken niet genoeg kennis te hebben én niet weten waar ze moeten beginnen. Daarom komt het Nibud met het boek 'Mijn hypotheek. Hoe nu, hoe verder'. Mensen met een hy potheek kunnen met behulp van voorbeelden en invulschema's hun eigen situatie in kaart breng en. In het boek wordt uitleg gege ven over de gevolgen van de geko zen hypotheekvorm, hoe de hypo theek past binnen het salaris en welke stappen iemand kan onder nemen om de financiële situatie te verbeteren, als dat nodig is. Uit cijfers van het CBS blijkt dat een kwart van de huishoudens een huis 'onder water' heeft. Dat betekent dat de waarde van het huis lager is dan de schuld. Dat kan een risico opleveren bij ver huizing, werkloosheid of schei ding. www.tiibud.nl/webivinkel Het wordt voor woningcorpora ties definitief gemakkelijker om huizen uit hun bezit te verko pen. De (duurdere) huurwonin gen hoeven niet langer eerst aan een huurder of een andere corpo ratie te worden aangeboden, maar mogen direct naar institu tionele beleggers, zoals pensioen fondsen. Ook mogen de prijzen worden gebaseerd op de marktwaarde die in de vastgoedwereld gebrui kelijk is. Het gaat alleen om huizen die volgens het puntensysteem op een waarde hoger dan 681,02 eu ro per maand zouden uitkomen en echte vrijesectorwoningen die de corporaties ook nog heb ben. De corporaties moeten wel met de gemeenten overleggen met het oog op een evenwichtig huizenaanbod. De nieuwe regels gaan op 1 okto ber in, aldus een woordvoerder van woonminister Stef Blok woensdag. Na overleg met verte genwoordigers uit de huur- en koopsector, gemeenten en beleg gers waren er geen obstakels meer. LO X Q_ Het huis aan de Zwinstraat in Zoutelande is piekfijn in or de, daar mankeert niks aan. En met de vraagprijs zijn Wil en Wim Passchier ook al behoorlijk gezakt. Toch laten geïn teresseerden het afweten. Jammer, want de echtelieden willen verhuizen naar de Randstad, waar ze staan ingeschre ven bij een verzorgingstehuis. Behoedzaam laat Wil Passchier de ragfijne zonwering achter de bloempotten in de vensterbank zakken, ,,'s Middags staat de zon pal op de voorpui. Dat maakt de woonkamer heerlijk licht, maar de planten kunnen er heel slecht te gen. Ik kweek al vijftig jaar orchideeën. Dat is mijn hobby." Wil (79) en Wim (82) Passchier komen oor spronkelijk uit de buurt vaif Rotterdam. In 1961 trokken ze allebei voor het werk naar Zwitser land. Toevallig ontmoetten ze elkaar. Dat was via de kerk. Een paar jaar later trouwden ze. Ze kregen twee dochters. Toen Wim na zijn pen sionering chronisch ziek werd en slecht kon lo pen vanwege evenwichtsverlies, was wonen in de bergen geen optie meer. Ze moesten terug naar Nederland en kozen voor Zoutelande. „Omdat we al die jaren vrij uitzicht hadden op de Zürichsee, wilde ik in Nederland vlakbij de zee wonen", zegt Wil. „Overal in de provincie hebben we rondgereden en gekeken, maar steeds kwamen we weer in Zoutelande uit. Zo vonden we deze woning." De twee dochters zijn achtergebleven in Zwit serland. Die hebben daar hun eigen leven. Na tuurlijk komen ze regelmatig logeren in Zoute lande. Zoals het afgelopen weekend. „Ze waren hier, mét aanhang. Ons huis is daarvoor groot genoeg", zegt Wil. Ze wijst op een rijtje felicita- tiekaarten op een kastje. „Ze kwamen over om ons gouden huwelijksjubileum te vieren. We zijn gezellig met z'n allen uit eten geweest." In de jaren dat ze in de Zwinstraat wonen, heb ben Wil en Wim hun tussenwoning van top tot téen gemoderniseerd. Alles ziet er keurig uit. De keuken, het toilet en de badkamer, alles is vernieuwd. Daarnaast is het huis goed geïso leerd. De onderhoudsarme kunststof kozijnen -met houtnerfstructuur- zijn alle voorzien van dubbel glas. Op de gevels zitten rabatdelen met een isolerende laag. En onder de vloer liggen schelpen, een milieuvriendelijke manier van vloerisolatie. De straat ligt in een rustige buurt. Tussen de huizen is een pleintje met speeltoestellen. Voor een gezin met kinderen is het een leuke plek om te wonen, denken Wil en Wim. Ook het huis is daar geschikt voor. Op eerste verdieping zijn drie slaapkamers. Verder is er een flinke zolderkamer die is voorzien van een vaste was tafel met warm en koud water. Aan de woonka mer grenst de open keuken, die via de achter deur toegang geeft tot de betegelde achtertuin. „Met een schuur voor de fietsen én een vrije achterom", zegt Wil. „Ideaal." Het paar is na zeventien jaar goed ingeburgerd in het dorp. De echtelieden sloten zich aan bij verschillende verenigingen en hebben goede buren. Toch willen ze, nu ze ouder worden, te rug naar de Randstad. „Daar woont onze fami lie", zegt Wil. „Nu ik nog goed kan autorijden, gaan we regelmatig die kant op. Ook al kost dat redelijk wat inspanning; het is toch meer dan driehonderd kilometer rijden. Maar mocht ik op een bepaald moment niet meer kunnen rij den, dan zitten we hier opgesloten. Met bus en trein durf ik niet omdat ik gevallen ben. Op on ze kinderen terugvallen is geen optie, die wo nen in Zwitserland. We zijn op volledige zorg aangewezen. Daarom hebben we ons ingeschre ven in twee verzorgingstehuizen. In februari hadden we al kunnen verhuizen, maar we moe ten eerst ons huis verkopen. We willen de kin deren niet met een leegstaand huis opzadelen." Het huis staat inmiddels vier jaar te koop. Dat er zo weinig gegadigden zijn, begrijpen Wil en Wim eigenlijk niet. „Nadelen kunnen we niet noemen. We zijn al behoorlijk met de prijs ge zakt. Bovendien zit het strak in de lak. Je kunt er bij wijze van spreken zó in." FF foto Koen Suyk/ANP I lil LLJ Nadelen zijn er niet, je kunt er zó in door Elian van 't Westeinde Wil Passchier in de keuken van de woning aan de Zwinstraat. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 42