4 5 het wooNBEROEP Stucadoor moet door tot het af is 6 7 monnikenwerk Meubels met een verhaal Bloembollen planten doen we niet alleen voor ons eigen plezier. Ook voor dat van bijen en vlinders. Wie in het voorjaar wil ge nieten van kleur en fleur in de tuin, kan van af nu weer bloembollen planten. Er zijn onge looflijk veel soorten en kleuren, waardoor het moeilijk kiezen is. Het is tegenwoordig niet al leen belangrijk bollen te planten die mooi ogen, maar denk ook aan het eflfect van bloe men op de natuur. In tuinen bloeien steeds minder bloemen, waardoor insecten er geen stuifmeel en nectar kunnen vinden om te overleven. Vooral vlin ders en bijen hebben het zwaar. „Iedereen heeft stenen en grind in de tuin, daar kunnen bijen niets mee. Het voorjaar is belangrijk, dan gaan bijen op zoek naar stuifmeel, zodat de koningin eitjes kan leggen. Het is dus goed voorjaarsbollen in de tuin te laten bloeien. Bij en en vlinders komen daar geheid op af. Het is misschien maar een kleine bijdrage, maar: el ke postzegel is onderdeel van een verzame ling", vertelt Aat Rietveld, vice-voorzitter van de Nederlandse Bijenhouders Vereniging. „Niet alleen voor de eigen tuin, ook voor ons land zijn bijen erg belangrijk. Er zijn liefst 358 verschillende soorten. Honingbijen bestuiven onze gewassen. Recentelijk is uitgerekend dat bijen een economische bijdrage leveren van 3,4 miljard euro. Zijn er geen bijen, dan komt de wereldvoedselproductie ernstig in gevaar. Gaat het slecht met bijen, dan kun je ervan uitgaan dat het ook met de vlinders niet goed gaat." Via via kwam de bijenvereniging in contact met bloembollenkwekerij Jac. Uittenbogaard in Noordwijkerhout. Dit bedrijf ontwikkelde in samenwerking met de Bijenhouders Vereni ging en de Vlinderstichting twee bloembollen pakketten die de biodiversiteit - de verschei denheid aan levensvormen - in de tuin bevor deren. „Ook voor ons ging er een wereld ópen. De ene soort bol is veel aantrekkelijker voor bijen en vlinders dan de andere", vertelt Robbert Uittenbogaard, directeur van de bol- lenkwekerij. „De bollenpakketten zijn zo sa mengesteld, dat ze bollen bevatten die veel nectar en stuifmeel produceren en dus vlin ders en bijen van voedsel voorzien. De vroeg- bloeiende soorten, zoals blauwe druifjes, bota nische krokussen en tulpen, zijn aantrekkelijk voor bijen; later in het voorjaar worden vlin ders actief. Zij houden bijvoorbeeld van sier- uien, die later bloeien." Volgens Uittenbogaard zijn de pakketjes erg populair. „Niet aan te slepen. De mengsels zit ten in een leuk tasje en het spreekt mensen aan op een simpele manier meer bijen en vlin ders de tuin in te lokken." In de pakketten zitten verwilderingsbollen. Dit houdt in dat ze elk jaar vanzelf terugko men en zichzelf vermeerderen. Hierdoor is ook de komende jaren vrolijk gefladder en ge zoem in de tuin verzekerd. natuun door Suzanne Dijkstra reageren? wonen@depersdienst.nl Wonen in uu> tuin Bloeiende voorjaarsbollen in de tuin; bijen en vlinders komen daar geheid op af. foto's DesignPress AAN DE SLAG Het planten van bloembollen is een een voudig klusje dat het beste in oktober of november kan worden gedaan. Graaf een plantgat (eventueel met behulp van een bollenplanter of schepje) drie keer zo diep als de hoogte van de bol en plant de bloembol met het puntje omhoog. Plant verwilderingsbollen op plekken waar de rest van het jaar niet wordt geschoffeld, eventueel tussen vas te planten. De pakketten voor vrolijke vlinders en blije bijen kosten 9,99 euro en ze zijn verkrijgbaar bij diverse tuin centra. www.bijenhouders.nl www.vlinderstichting.nl www.jubholland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 41