'De laatste race waren we vijftien procent sneller dan de eerste' 32 SPORT WK WIELRENNEN Toscane is de geboortegrond van het 'cidismo'. Geen betere plek om een WK te houden, vindt Italië. Claudio Wende speelgerechtigd voor Goes Vraagtekens rond strafschop Real Madrid L ^AKMféjg Simeon, je bent onderweg naar de prijsuitreiking. Euforisch „O man, dit is zo fantastisch. Drieënhalf jaar keihard werken met tweehonderd man, dit is zó mooi! Teamwerk! Dit is de oudste sporttrofee van de wereld en die hebben we gewonnen met deze comeback. Nieuw-Zeeland had hier al een week een vliegtuig klaar staan om het team als win naar naar huis te brengen. Hun feesten waren al geregeld. Gaat al lemaal niet door. We hebben ze een lesje zeilen gegeven." Vïafe voor de eerste race werd landge noot Dirk de Ridder geschorst we gens manipulatie van bootgewicht in de world series van 2010 en 2011. Jullie moesten voor straf op -2 begin nen, dus elf races winnen voor de eindzege. „Dat was vervelend. Maar Dirk bleef in de stad en we hadden veel contact. Hij steunde ons en zal er zeker bij zijn als het feest hier losbarst. Hij is de beste wing trimmer die ik ken en een hele goede vriend. Dirk heeft een enor me bijdrage geleverd in de ont wikkeling van de boot. Dit is ook zijn overwinning." Wat is er na die 8-1 veranderd? „We hebben ons vooral gereali seerd dat we enorme fysieke krachten in de wing moeten stop pen. Dat we steeds moesten racen alsof het onze laatste ooit zou zijn. Ik kan twee nieuwe ellebo gen aanschaffen, zo voelt het nu. Maar dat is wel het mooie aan de ze boot, de AC72: de pk's die je er in stopt komen er als snelheid ook uit. We herstelden beter dan de Nieuw-Zeelanders en onze de signers aan de wal hebben aanpas singen gemaakt die snelheid ople verden. De laatste race waren we vijftien procent sneller dan de eer ste." Wat is dat voor verhaal dat jullie de finale bijna niet konden varen? „Er brak een ijzeren pin af van de wing. Een half uur voor de race. Twintig minuten voor de start kwam de walploeg aan boord om de zaak met carbon en slijptol te repareren. Ongelofelijk knap en echt op het nippertje klaar. We hadden anders niet kunnen ra cen." In de media kennen we je vooral uit 2006, toen je tijdens de Volvo Ocean Race in de etappe tussen New York en Portsmouth onder zware omstan digheden te water ging om je over boord geslagen teamgenoot op de ABN AA1RO II, Hans Horrevoets aan boord te brengen. Reanimatie mocht niet meer baten. „Ia, Hans komt af en toe langs in mijn gedachten. Ook nu. Hij was een goede vriend van me en zou nu geweldig trots op me zijn ge weest, dat weet ik zeker. Ik krijg hier veel support van de jongens van de ABN AMRO II. We heb ben samen nog een afstandsre cord (563 mijl) over 24 uur geva ren. Dat was ook mooi, maar dit is helemaal geweldig!" En je eigen toekomst? „Ik hoop op een dag als vandaag dat ik een inspiratiebron mag zijn voor jongens en meisjes om te gaan zeilen. Laten zien dat zoiets als dit mogelijk is. Nu eerst maar eens genieten. Het zou in ieder ge val mooi zijn als Nederland weer met een boot in de Volvo Ocean Race terechtkomt Vandaag heb ben we eventuele sponsors hope lijk laten zien dat ze er veel voor terug krijgen." FLORENCE - De weg omhoog naar Fiesole is wonderschoon. Vijf kilo meter Toscane in optima forma. Een licht slingerende, brede, groen omzoomde, gitzwarte weg langs villa's, tuinen, oude bomen, espressobarretjes, antieke muren en fraaie vergezichten. Boven in het oude Fiesole wacht het mooi ste uitzicht van allemaal: dat op Fi- renze, oftewel Florence. Of de WK-deelnemers dit week einde net zo zullen genieten van dit panorama is echter maar de vraag. „Eindelijk weer een par koers voor klimmers", jubelde Chris Froome al bij de presentatie van de 16,6 kilometer lange om loop. 'Oeps' ('Eek') twitterde Mark Cavendish na zijn eerste ver kenning van het rondje. Na de iet wat slome beklimming (maxi maal negen procent) naar Fiesole, wacht even verderop de veel venij nigere zestien procent steile 'muur' op de Via Salviati. Hiermee beloven de Italianen een wereldkampioenschap dat sterk zal doen denken aan dat van 1980 in Sallanches. Daar in de Franse Alpen maakte Bernard Hinault snel korte metten met de ambi ties van iedere andere zich favo riet wanende renner. Die uit Ne derland voorop. Na de Tour-zege van Joop Zoetemelk en de elf rit- zeges in diezelfde ronde dachten de Hollanders ook het WK even naar hun hand te zetten. Uiteinde lijk haalden slechts dertien ren ners de finish, onder wie één Ne derlander, de nummer zes Bert Pronk. Toscane en Florence willen met de verwijzing naar 1980 de we reld bovenal tonen dat de streek niet voor niets de bakermat van de sport is. Ze is gemaakt om te koersen. Fiesole ligt amper drie honderd meter boven zeeniveau, maar alleen de allersterksten zul len het redden als zondag tegen de klok van vijf uur de laatste gang naar boven moet worden ge maakt. De regenboogtrui ligt even verderop aan de Via Paoli in Florence niet voor het oprapen. Firenze is immers niet alleen de stad van Leonardo da Vinci, Mi chelangelo, Machiavelli en Galileo Galilei. Het is ook de plek waar het wielrennen en fietsen letter lijk is geboren. In de Codex Atlan ticus schetste Leonardo da Vinei in 1493 het prototype van wat la ter de fiets zou worden. En wat voor de Italianen een nog tastbaar der erfjuweel is: de eerste wieler koers ooit werd op 25 januari 1870 gereden van Florence naar Pistoia. Over een afstand van 25 kilome ter. Het was het begin van een tradi tie waar de Toscanen met heel veel passie over kunnen vertellen. Gino Bartali was hun eerste grote held op twee wielen. De vrome opponent van Fausto Coppi werd geboren in Ponte a Erna, een dorp je onder de rook van Florence. Er volgden er meer. Bartali, Barto- li, Ballerini, Bettini is een allitere rend rijtje namen waar ze in Tos cane hun vingers net zo bij aflik ken als na het nuttigen van een cappuccino in het beroemde bar retje van Umberto Galligani in Monsummano Terme. Want ook dat is wielerpassie in Toscane. Een beetje wielercoureur stopt tij dens zijn training bij de 'Re del Cappuccino' (koning van de cap puccino) om een bakkie te doen. Ook de andere regionale wieler- helden als Fiorenzo Magni, Mario Cipollini en Andrea Tafi dus. Eén Toscaanse wielerheld steekt er deze dagen vooral bovenuit: Franco Ballerini. Geboren in Flo rence, koning van de keienklassie- kers en in 2010 jammerlijk veron gelukt bij een rallyongeluk in Lar- ciano. Het WK is nadrukkelijk aan hem opgedragen. Ballerini was op het moment dat hij veron gelukte bondscoach van de Italia nen. Hij leidde zijn streekgenoten Cipollini (Lucca) en Bettini (Ceci- na) naar drie wereldtitels. Paolo Bettini heeft het van hem overge nomen. Als bondscoach is hij er op gebrand om Vincenzo Nibali of Filippo Pozzato naar de titel te leiden. Ook al komen ze respectie velijk uit Sicilië en de streek ten noorden van Verona. Het meest emotionele moment zal voor Bettini echter al in het eerste gedeelte van de WK-race liggen. Even voorbij rampplek Lar- ciano passeert de karavaan na 65 kilometer koers het kerkhof van Casalguidi voor een eerbetoon aan Franco Ballerini, die daar be graven ligt. Begraven in de aarde van waaruit het wielrennen ooit ontsproten is. COES - Voetballer Claudio Wende maakt zondag in de thuiswed strijd tegen Dosko zijn debuut voor zondag-hoofdklasser Goes. De Belgische verdediger, die ook op het middenveld uit de voeten kan, is sinds deze week speelge rechtigd. „Claudio gaat meteen spelen", zegt trainer Gérard de Nooijer. „Daar doe ik niet geheim zinnig over." Wende testte afgelo pen zomer bij FC Dordrecht en Hoek en kwam daarna bij Goes te recht. Shannon Braafhart jr. is na een blessure weer beschikbaar voor Goes. Dat geldt nog niet voor Sherief Tawfik en Roysel James, die wel op de weg terug zijn. Trung Tran staat voorlopig aan de kant. De verdediger, die zondag te gen HFC inviel, raakte maandag tijdens een zaalvoetbalwedstrijd geblesseerd aan zijn knie. MADRID - De arbiter die Real Ma drid woensdag in blessuretijd een strafschop gaf die de 2-1 beteken de tegen Elche was wellicht 'men taal niet in staat de wedstrijd te leiden'. Het hoofd van de scheids- rechterscommissie van de Spaan se voetbalbond heeft dat donder dag gezegd. Victoriano Sanchez stelde dat scheidsrechter Cesar Muniz het waarschijnlijk mis had toen hij de bal op de stip legde na een 'over treding' van middenvelder Carlos Sanchez op Real-verdediger Pepe. Cristiano Ronaldo voorkwam in de 94e minuut, terwijl de vierde official drie minuten extra had aangegeven, puntenverlies voor de Koninklijke door de penalty te benutten. Dat was voor de woe dende Elche-spelers het sein ver haal te gaan halen bij Muniz. De tv-beelden gaven hen gelijk. Wielrennen komt thuis door Hans Leber SAN FRANCISCO - Simeon Tienpont (31, Dirksland) is sinds donderdag ochtend onderdeel van de interna tionale zeilgeschiedenis. Als beman ningslid van Oracle Team USA won hij in de Baai van San Francisco de America's Cup, een wedstrijd tus sen 22 meter lange catamarans die tegen de honderd kilometer per uur kunnen varen. Door acht races op rij te winnen, maakte het team in vijf dagen tijd een ongekende co- me back: van 8-1 achter naar 8-9-winst. door Ad Pertijs 1 Feyenoord-spits Graziano Pellè viert zijn openingsdoelpunt in het bekerduel met FC Dordrecht, bitrale leiding dat de Italiaan daarbij hands maakte, foto Kay in t Veen/ANP Het ontging de ar-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32