Zelf aspirine maken Scheikunde is de basis van alles Ik kan iets bijdragen aan de wereld Dag van de chemie ZEELAND 29 Naam: Sammy Confederat Leeftijd: 20 Land: Roemenië Hij kon naar Engeland en Denemarken, maar koos voor Vlissingen. „De opleiding chemie is hier erg interessant", vertelt tweede jaars student Sammy. „Ze hel pen me hier om te bereiken wat ik wil. Er is ook een goede ba lans tussen theorie en praktijk. We doen experimenten, waarbij we bijvoorbeeld zelf aspirine maken. Als dat dan lukt, geeft dat veel voldoening." Buiten zijn studie om woont Sammy vaak congressen bij. Hij hoort, net als Stephanie en Daniel tot een selecte groep studenten die meedoen aan een programma voor toptalenten in de chemie- sector. „Daardoor kan ik alvast stappen maken in mijn carrière en mijn horizon verbreden." Hij wil graag een bijdrage leve ren aan de wetenschap. „Het liefst wil ik iets doen in de gene tische wetenschap. Dat vind ik fascinerend, omdat er niet zo veel over bekend is. Om goed onderzoek te kunnen doen naar bijvoorbeeld bacteriën, heb ik ook scheikundige kennis no dig." Naam: Stephanie Zverinova Leeftijd: 20 Land: Tsjechië Als tiener werd Stephanie smoorverliefd. Op schei kunde. Zodra ze begint te vertellen over experimenten die ze voor haar studie doet, twinkelen haar ogen. „Als je een bacterie ander voedsel geeft, dan verandert hij helemaal. Je ziet echt resultaat van je werk. Scheikunde is de basis van alles: de atmosfeer, planten, voedsel, kleding... En het heeft veel toe komst: er is nog heel veel dat we niet weten." Ze kwam in Vlissingen terecht, nadat ze over de HZ hoorde op een voorlichtingsdag in Brno. „Ik ben heel blij dat ik de studie beurs gekregen heb. Dat bete kent dat ik bij de top van de stu denten hoor." Ze wil zich later graag bezig houden met genetische modifi catie. „Dat vind ik heel interes sant. Genen zijn heel klein, maar als je iets verandert heeft dat grote gevolgen. Wetenschap pers voegden een paar jaar gele den de genen van een kwal en een klein katje samen. Daardoor werd de kat HIV-resistent en gaf hij licht in het donker." Naam: Daniel Malheiro Leeftijd: 20 Land: Denemarken Danielwas altijd al nieuwsgierig. „Ik wilde weten waarom iets een groene kleur heeft en hoe plas tic gemaakt wordt. Het zijn din gen die andere mensen voor lief nemen, maar ik vind het interes sant. Ik denk dat ik als scheikun dige iets kan bijdragen aan de wereld." Hij is vooral geïnteres seerd in voedsel. „Na de middel bare school heb ik een tijdje als barman gewerkt in Thailand. Ik volgde een cursus cocktails ma ken. Ik raakte erdoor gefasci neerd." Daarvoor biedt schei kunde volop mogelijkheden. „Deze week deden we een expe riment waarbij we koolhydraten uit aardappel isoleerden en on derzochten hoe snel enzymen deze omzetten in suikers." Met het talentenprogramma dat Daniel volgt, kan hij erachter te komen wat hij later echt wil doen. „Tijdens je studie kan je bij drie bedrijven werken. Dat is een goede start van je carrière." Vier Zeeuwse bedrijven doen zaterdag 5 oktober mee aan de landelijke Dag van de chemie. Naast Agilent Techologies in Middelburg zijn dat ICL Indus trie (Frankrijkweg 6) in Terneu- zen, Dow Benelux (Herbert Dowweg 5) en Styron (op Dow- complex) in Hoek. De openings tijden zijn in alle gevallen van 10.00 tot 16.00 uur. De leeftijds grens voor een rondleiding is 10 jaar, bij ICL 12. Deelnemers moeten zich voor af aanmelden. Legitimatie is verplicht. ■RSSfë* Sammy Confederat uit Roemenië wil verder in de genetische wetenschappen, foto Lex de Meester Daniel Malheiro uit Denemarken is vooral geïnteresseerd in voedsel, maar wil erachter komen wat hij later echt wil. VRIJDAG 27 SEPTEMBER 2013

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29