Proef met kweken van kreeft Sloop in Vlissingen KOOPZONDAG 29 SEPTEMBER WALCHEREN 27 Slachtoffer carjacking Op 7 oktober moet een besluit vallen over de toekomst van de Middelburgse Stadsschouwburg. VERDUNNING VAN HET MIDDENGEBIED MIDDELBURG - Het is twijfelachtig of de Middelburgse gemeenteraad binnenkort een gefundeerd be sluit kan nemen over de Stads schouwburg. Daarvoor zijn er nog te veel onzekerheden, zo werd woensdag duidelijk in de commis sie Maatschappelijke Zaken. Op tafel ligt een merkwaardig voorstel van het college van B en W. De gemeenteraad wordt ge vraagd 12 miljoen euro te steken in de verbouwing van de Stads schouwburg. Immers, de raad had een halfjaar geleden gevraagd of verbouwing mogelijk is. Ja dus, maar het voorstel wordt ingeleid met een waarschuwing voor fi nancieel zwaar weer. Formeel zal geen wethouder het zeggen, maar in de wandelgangen is te horen dat B en W niets voelen voor een (dure) verbouwing. Het voorstel is financieel niet wa terdicht. 'Open eindjes', heet dat. Zo is het de vraag hoe een nieuw contract met de exploitant, Thea ter BV van Frans Lievens, er uit komt te zien. Lievens maakte twee jaar geleden, toen hij de ex ploitatie overnam, afspraken met de gemeente. Door die overeen komst is de gemeente per jaar ton nen minder kwijt aan subsidie. Basis voor de afspraken was dat Lievens in een nieuw, groter thea ter, zijn bedrijf zou kunnen run nen. Meer stoelen, meer inkom sten. Door het schrappen van de nieuwbouw, is de basis onder zijn bedrijfsvoering weggevallen. Hieraan hangt Lievens een prijs kaartje, maar geen raadslid weet welk bedrag daar op staat. Wil Lie vens in alle omstandigheden wel verder met de gemeente? Of trekt hij zijn eigen plan en gaat hij alle publiekstrekkers in zijn hal op het ZEP programmeren? Is er een alternatief voor Lievens? Er moet een tijdelijke voorziening komen om tijdens de verbouwing toch voorstellingen te kunnen ge ven. Dat kan alleen op het ZEP. Wat kost dat tijdelijke theater? Er is geen gedetailleerd onder zoek gedaan naar de bouwkundi ge staat van de schouwburg aan het Molenwater. Kiezen voor goedkoop, kan uitdraaien op duur koop als er verborgen gebreken opduiken. Kortom, wat zijn de fi nanciële risico's bij verbouwing? Het is niet zo dat de raad geen tijd heeft gehad om op al die vra gen antwoord te krijgen. Een jaar geleden al werd de nieuwbouw af geblazen. In dit dossier heeft de raad vaker last gehad van erupties van dadendrang. Berucht is het besluit van september 2005 om te stoppen met de bouw aan de Zuidsingel. Het resultaat is dat er 18 miljoen, 400 euro per Middel burger, is gespendeerd aan een bouwput, juridische procedures en advieskosten. Nog altijd is er geen nieuw theater. Vorig jaar werd, zonder door te vragen naar de financiële consequenties, de bouw in het Molenwaterpark afge blazen. Er groeit een meerderheid voor een goedkope variant van verbouwen. Voor het nemen van een verantwoord besluit - welk besluit dan ook - moeten voor 7 oktober de open eindjes zijn inge vuld. Anders gaat die avond in Middelburg Op Hoop van Zegen, derde akte, in première. „Ik ben er al twee jaar mee bezig, samen met een bioloog. Er be staan inmiddels allerlei vormen van aquacultuur en deze bedrijfs tak wordt door de overheid goed gestimuleerd. Verder is kreeft na tuurlijk een exclusief product", zegt de Bruënaar. Klink heeft voor zijn kreeftenfarm een voor malige palingkwekerij in Bruinis- se op het oog. Hij hoopt nog deze week zaken te kunnen doen met de eigenaar van deze kwekerij. In een toren van waterbassins groeien de kreeftjes op van eitje via larf tot kleine kreeften van on geveer vier centimeter lang. Wa tertemperatuur, stroomsnelheid, aanvoer van voedingsstoffen en af voer van afvalstoffen worden in de installatie geregeld. „Ik ga nu beginnen met bouwen", zegt Klink. „In april of mei volgend jaar komt de eerste levende have in de installatie." De provincie heeft binnendijkse aquacultuur de komende jaren op haar prioriteitenlijstje staan. Ge deputeerde Staten verwachten van deze sector een stimulans voor de werkgelegenheid en een duurzame ontwikkeling van de economie. Als de proef met het kreeftenbroed slaagt, wil Klink verder met de kweek. De volgen de stap is het tot wasdom laten ko men van het kreeftenbroed. Het duurt ongeveer achttien maan den voordat een larf is uitge groeid tot een consumptierijpe kreeft. Als deze fase slaagt, bete kent dat een doorbraak. Het sei zoen voor Oosterscheldekreeft is maar kort en de vraag is groot. De kreeftenfarm van Klink in Brui- nisse zou buiten het seizoen kun nen leveren. Klink is niet bang dat hij het stem pel 'bio-industrie' krijgt opgelegd. „Ik blijf het kleinschalig doen. De kreeften zitten straks ook niet op eengepakt. Dat zou niet slim zijn, want als een kreeft niet genoeg ruimte krijgt, groeit hij niet." ZUIDDORPE - Een 37-jarige man uit Axel is woensdagavond op de Fort- dijk West in Zuiddorpe slachtof fer geworden van carjacking. Hij werd door twee mannen met bi vakmutsen uit zijn auto gesleurd, waarna die er met het voertuig vandoor gingen. De daders sloe gen op de vlucht richting België. Het gaat om een bestelwagen van het merk Opel, type Movatio, met het kenteken 22-VS-TL. VAN 13.00 TOT 17.00 UUR cj VRIJDAG 27 SEPTEMBER 2013 Op Hoop van Zegen, derde akte ANALYSE door Theo Giele VLISSINGEN - De sloop van 46 portiekwo ningen en twee bedrijfspanden aan de Pre sident Rooseveltlaan in Vlissingen is van start gegaan. Ook in de Jan van de Capelle- laan en de Hercules Segherslaan gaan nog blokken neer, zoals eerder in de Breitner- laan en de Tooroplaan. Voor de in totaal 168 woningen komen 42 eengezinswonin gen in de sociale huursector terug. En ver der vooral groen. Zo komt dit deel van het Middengebied er heel anders uit te zien. foto Ruben Oreel door Ton van den Nouweland BRUINISSE - Marijn Klink uit Bruinis- se gaat kreeft kweken. De kokkel visser krijgt van de provincie Zee land 22.000 euro voor een proef met het opkweken van larven tot piepkleine kreeftjes. GEZEI.IIG WINKELEN DOF JE IN WlNKELSTADGOES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 27