bepleit pooierverbod Pooierverbod Amsterdams gedicht Advocaat: 'Openbaar Ministerie aan voor Sluis komt later de leiband van paar geldwolven' ZEELAND 23 commentaar Liesbeth Hendrix wint HZ Stern hen een doorgeladen pistool te gen het hoofd. Een ander werd, bewerkt met een stroomstootwa pen. Allen waren volgens officier van justitie Fenny Klooster doods bang voor de Goesenaar. Hij ging geraffineerd te werk, ver volgde de officier. Hij zocht kwets bare meiden uit. Onder andere in het Nijverheidscentrum in Goes waar de verdachte een werkstraf uitvoerde. Een slachtoffer vindt het vreselijk dat de gemeente Goes hem, met zijn strafblad we gens afpersing, daar plaatste en hen als het ware uitleverde. Zijn slachtoffers moesten een eed af leggen, traden vervolgens toe tot zijn club 'De Broederschap' en als ze eruit wilden stappen, zouden ze nieuwe leden moeten aanbren gen en betalen. Vijfduizend euro volgens een van de slachtoffers. Een van de rituelen van de groep, aldus de officier, was het gooien met een dobbelsteen. Wie een zes gooide moest zes klanten gra tis afwerken. De officier eiste een celstraf van vijf jaar tegen hem en vroeg ook aan de rechtbank om hem duizen den euro's schadevergoeding te la ten betalen aan de meiden. „Want zij hebben levenslang." De verdachte zelf ontkende alles. Volgens hem had hij gewoon een zakelijke relatie met de meiden: „Zij hadden geld nodig, ik ook. Ik regelde de klanten en het vervoer en we deelden het geld." Volgens eigen zeggen heeft hij alleen maar respect voor prostituees. „Zijn zakenvrouwen." Het enige wat hem te verwijten valt, zo zei hij gisteren tegen de rechters, is dat hij de verdiensten niet opgaf bij de belasting en verboden wa pens in bezit had. Maar die wa pens had hij vooral ter zelfbe scherming. De Goesenaar kwam in beeld bij de politie toen een restauranthou der februari dit jaar belde omdat hij had gezien hoe een meisje van de ene naar de andere auto werd gebracht. De politie trof dat meis je aan, naakt in een auto. Op basis van haar verhaal werd een groot onderzoek opgestart en werd de verdachte begin april aangehou den. Tijdens zijn voorarrest pro beerde hij vanuit Torentijd nog te regelen dat 'zijn' meiden' hun ver klaringen zouden aanpassen en vooral zouden verklaren dat er al leen maar sprake was van seks in ruil voor g^ld. Advocaat Mark Dunsbergen zei. ook dat er alleen sprake was van een zakelijke rela tie. Hij noemde de verklaringen van de meiden ongeloofwaardig. Uitspraak 10 oktober. Deze vorm van uitbuiting en moderne slavernij gebeurt vlak voor onze eigen ogen voorkeur onder te brengen bij ge specialiseerde rechtbanken en rechters. Zo een zou ook de zaak in Middelburg behandelen, vertel de Officier van Justitie Fenny Klooster gisteren. „Maar die was helaas verhinderd. Vandaar dat ik een uitgebreide aanklacht heb ge schreven." Daarin veel aandacht voor de bewijslast en andere juri dische haken en ogen: een stoom- cursusje mensenhandel in de prostitutie, als het ware. In Den Haag werd maandag het symposium 'Een andere kijk op prostitutie' gehouden, naar aanlei ding van het onlangs verschenen boek 'Prostitutie' (zie kader). Voorzitter van de sector Straf recht Peter Lemaire betoogde daar dat met een relatief kleine aanpassing van de wet veel bewijs- problemen uit de wereld zijn. Le maire pleit voor de invoering van een pooierverbod. Geld verdienen aan een prostituee wordt dan een misdrijf. Het is dan niet meer no dig te bewijzen dat er sprake is (geweest) van dwang of misbruik van omstandigheden. De Middelburgse rechtbank doet bin nenkort uitspraak in een schrijnende zaak. Een Goesenaar wordt er van verdacht dat hij vrouwen in pure slavernij met grof ge weld tot prostitutie dwong. Deze zaak is interessant vanwe ge het ellendige lot van de slachtoffers en omdat de be wijslast doorgaans heel moei lijk is rond te krijgen. Daarom pleiten specialisten van het Openbaar Ministerie voor een andere aanpak. Zij vin den de mensenhandelwet veel te ingewikkeld om de excessen in de prostitutie te bestrijden. Dus willen zij een pooierver bod. Dan is een overtreding veel makkelijker te bewijzen en dan krijgt mensenhandel minder kans. Deze aanpak ver dient steun. Prostitutie is waarschijnlijk niet uit te bannen. Dit is echter geen reden om vrouwen niet maximaal te beschermen. Het is wettelijk pas helemaal op or de als er behalve zo'n pooier verbod ook een verbod op hoerenlopen komt. vlissingen - Studente Liesbeth Hendrix (24) uit Middelburg heeft afgelopen studiejaar de bes te scriptie geschreven van de HZ in Vlissingen. Ze kreeg donder dagmiddag de scriptieprijs HZ Stern uitgereikt. Liesbeth studeert Social Work en deed onderzoek bij stichting Ju- vent naar begeleiding aan huis voor jongeren tussen 18 en 23 jaar met een licht verstandelijke beper king. Ze wint een geldprijs van 1000 euro en een bronzen beeld. De tweede en derde prijs gingen naar Benjamin Klemm (Aquati- sche Ecotechnologie) en Merve Ki- li^ (Bedrijfskunde en Manage ment Economie en Recht). Zij wonnen 400 euro. De verwachting is dat het gedicht binnen afzienbare tijd alsnog naar Sluis komt, maar over een eventuele presentatie wordt nog nagedacht. Woordvoerster Justa van Hermon van Sluis meldt dat er contact is geweest met ambte naren van de gemeente Amster dam. „De gedachte is nu dat bur gemeester Eberhard van der Laan enige woorden wijdt aan het nog af te maken gedicht en medele ven betuigt met Wigman. Later kan dan nog wel worden bekeken of het gedicht nog op speciale wij ze wordt gepresenteerd." Wigman kwam vorige week vrij dag aan in hotel De Dikke van Da- Ie om van daaruit inspiratie voor zijn gedicht op te doen. Hij moest een dag later al weer weg, omdat de gezondheid van zijn moeder sterk achteruit ging. Toch moesten die twee gisteren voor de rechtbank verschijnen omdat ze dat wel zouden hebben gedaan. De beide echtelieden zorgden al vele jaren voor een licht verstandelijk gehandicapte buurman. Een aantal jaren gele den schonk hij hun 21.000 euro. Het echtpaar accepteerde dat geld maar zette het wel op een aparte spaarrekening. „Voor het geval on ze buurman het. toch nodig zou hebben", vertelde de oudste ver dachte tegen de rechtbank. Toen familieleden uit Utrecht ach ter die gift kwamen, beschuldig den ze het echtpaar van diefstal en fraude en stapten ze naar de politie waarna er een onderzoek volgde. Raadsman H. van Asselt had giste ren geen goed woord over voor het besluit van het Openbaar Mi nisterie om het echtpaar te vervol gen. Volgens hem heeft het OM zich voor het karretje laten span nen van een 'paar geldwolven'. Daarmee doelde hij op de familie leden die het ook niet kunnen ver kroppen dat het echtpaar is aange wezen als de enige erfgenaam van de inmiddels overleden Kapelle- naar. Volgens de raadsman heeft de rechtbank, het gerechtshof en het notarieel broederschap al uit gesproken dat er niets mis is met het testament. „Maar ze blijven maar doorgaan." Uitspraak 10 oktober. VRIJDAG 27 SEPTEMBER 2013 Officier van justitie Klooster door René Hoonhorst SLUIS - Het gedicht van stadsdich ter Menno Wigman van Amster dam ter gelegenheid van de renova tie van het belfort in Sluis kan maandag tijdens de officiële hero pening van het stadhuis niet wor den voorgelezen. Vanwege het overlijden van zijn moeder deze week slaagt Wigman er niet in het gedicht tijdig af te krijgen. door Emile Calon MIDDELBURG - Een bejaard echt paar (69 en 73) uit Kapelle verliet gisteren enigszins opgelucht de Middelburgse rechtbank. Ze had den, kort na het middaguur, te ho ren gekregen dat officier van justi tie E. Bethlehem vindt dat ze moe ten worden vrijgesproken. Er is vol gens haar geen enkel bewijs dat die twee zich schuldig zouden heb ben gemaakt aan diefstal of ver duistering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 23