0 r Pl 1 Verkenner Curiosity vindt water op Mars Paul Verhoeven wint Louis Hartlooper Prijs Franse klimmer vindt juwelenschat op Mont Blanc Premier gelooft na twee dagen vruchteloos debat oppositie alsnog achter begroting te kunnen krijgen. NIEUWSTIP? Franse pater deelt chocola, koekj'es én condooms uit VRIJDAG 27 september 2013 Meer zon, 18° Chemiebedrijf uit Middelburg draagt bij aan kwaliteit van leven Voor vrolijke vlinders en blije bijen nu bloembollen planten DEN HAAG - Het kabinet heeft de steun van de oppositie nog lang niet binnen. Om de zaak vlot te trekken gaat minister Dijssel- bloem (Financiën, PvdA) achter gesloten deuren tegelijkertijd on derhandelen met alle partijen die bereid zijn mee te denken over de begroting van volgend jaar. Twee dagen algemene beschou wingen brachten een deal niet dichterbij. De oppositie verwijt het kabinet een gebrek aan duide lijkheid. De partijen willen weten hoeveel ruimte er is om plannen van het kabinet bij te stellen. Mi- nister-president Mark Rutte gaf daar geen bevredigend antwoord op. De oppositie denkt dat het probleem vooral bij coalitiepar tijen VVD en PvdA zit, die het niet eens zouden zijn over de eventuele concessies die kunnen worden gedaan, hoe vaak Rutte ook herhaalde dat over vrijwel al les 'te praten' valt. Toch werden er bescheiden suc cessen geboekt tijdens het twee daagse debat. Er waren toezeggin gen om hier en daar bezuinigin gen met miljoenen te verzachten, mits er elders geld gevonden wordt. In dat geval hoeft de AIVD volgend jaar 10 miljoen minder te bezuinigen en komt er meer geld voor mantelzorgers. Ook is afgesproken nog eens 'goed te kijken' naar de accijnsver hogingen, het bevriezen van over heidsuitgaven, het onderwijsbud get en de nabestaandenuitkering. Rutte benadrukte in zijn slot woord dat de problemen in Neder land groot zijn. „We moeten snel tot oplossingen komen." De financiële beschouwingen van dinsdag zijn een week uitgesteld. WASHINGTON - In de bodem van de planeet Mars blijkt water te zit ten. De verkenner Curiosity heeft daar voor het eerst sporen van ge vonden. Dat staat in het gezagheb bende wetenschapsblad Science. Het water kwam aan het licht toen de Curiosity een schep Mars- grond in een speciale ruimte van het karretje stopte. In de 'oven' werd de grond verhit tot 835 gra den. Daarbij kwamen gassen vrij, waaronder waterdamp. „Als we nu mensen naar Mars stu ren, hoeven ze alleen wat grond op te graven. Als ze de bodem dan opwarmen, hebben ze wa ter", aldus onderzoekster Laurie Leshin. In elke kilo Marsgrond zit twintig gram water. De ontdekking van water op Mars komt niet hele maal als een verrassing. Vorig jaar vohd de Curiosity kiezelstenen die lang geleden zouden zijn mee gevoerd door het water van een beekje. UTRECHT - Met hun boek Volgens Verhoeven hebben regisseur Paul Verhoeven en Rob van Scheers de Louis Hartlooper Prijs voor de Filmjournalistiek gewonnen. De onderscheidingen werden gister middag uitgereikt tijdens het Ne derlands Filmfestival. Regisseur Paul Verhoeven be spreekt in het boek Volgens Verhoe ven een aantal klassieke films die hem om uiteenlopende redenen boeien. De weerslag van zijn gesprekken met Van Scheers verscheen als we kelijkse reeks in de Volkskrant, waarvan 65 gesprekken vorig jaar werden gebundeld in hun boek. De smaragden, robijnen en saffie ren zaten in een metalen doos en zijn naar schatting tot wel 250.000 euro waard, meldden Franse media gisteren. De juwelen zijn op de berg te rechtgekomen door een vliegtuig crash. In 1966 vloog een Boeing 707 van Air India tegen de Mont Blanc aan waardoor alle 117 inzit tenden om het leven kwamen. Het komt in het gebied vaker voor dat klimmers bagage, brok stukken en zelfs menselijke res ten vinden. De klimmer heeft zijn vondst overgedragen aan de politie. De Franse autoriteiten zoe ken in samenwerking met India naar de erfgenamen. DE STELLINO UW MENING 499 reacties Politici moeten fatsoenlijk Word ook abonnee! redactie@pzc.nl of 0118-434010 BUITENLAND ZEELAND editie: Walcheren 255e jaargang nr. 228 los nummer 1,95, abonneeprijs 1,02 Rutte wil nu snel deal door Niels Klaassen en Laurens Kok pagina 2/3 Niemand waagt zet 4 I Premier Mark Rutte op de tweede dag van de algemene beschouwingen, foto Robin Utrecht/ANP pagina 28/29 Stukje Middelburg op Mars PARIJS - Een Franse bergbeklimmer heeft een juwelenschat gevonden tijdens het beklimmen van een glet sjer van de Mont Blanc. Kabinet moet bezuiniging van 6 miljard loslaten Reageer op pzc.nl met elkaar debatteren EENS 84% ONEENS H16% Ga naar www.pzc.nl/abonneren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 1