FamilieVoordeel lOr korting op elk extra ab o rt ne me nt GS maken zich geen zorg over vlucht Verbrugge 66 Ik verwacht niet dat de volledige ruimte die het kabinet biedt benut gaat worden ECONOMIE 13 'Accountant Madoff is onschuldig* kprr winkel I kpn.com I 0800 0115 Aedes, de koepel van wooncorporaties, belooft dat huren minder zullen stijgen dan her en der wordt gevreesd. geofferd voor organisatorisch ei genbelang van corporaties. Het ak koord voelt voor de Woonbond bovendien als een mes in de rug, omdat beide partijen tot nu toe sa men ten strijde trokken tegen de verhuurdersheffing. Ook sommige corporatiedirecteu ren reageerden kritisch. Zij zien wel winstpunten in het akkoord, maar vinden die te gering of te in gewikkeld om uit te leggen aan de huurders. Komende donder dag moet blijken hoe de balans uitslaat. Dan vindt het ledencon gres van Aedes plaats en wordt het voorstel in stemming ge bracht. Calon zegt er van over tuigd te zijn dat de meerderheid van de corporaties instemt. Hij vindt de afspraken goed te ver dedigen. „We hebben op een gege ven moment geconcludeerd dat het politiek noch juridisch haal baar is om de heffing van tafel te krijgen. Ook in de Eerste Kamer is er een meerderheid voor. Dan kun je blijven schreeuwen dat je tegen bent en ten onder gaan aan je eigen gelijk, maar dat helpt niet. Wat heeft de Woonbond de afgelopen drie jaar met die strate gie bereikt?" Het voorkomen van de gedwon gen splitsing van de sector wordt door Aedes als het grootste winst punt gezien. Bij zo'n splitsing zou corporaties minder 'kerntaakwo ningen' overhouden. Die kunnen tegen een lagere rente worden ge financierd. Wanneer meer bezit tot de kerntaak wordt gerekend, zijn de rentelasten dus lager. „Dat maakt een enorm verschil, ook voor de huurder. Waren de oor spronkelijke plannen doorge voerd, dan waren de investerin- gen stilgevallen. Nu wordt het ook wel minder, maar we denken in 2017 wel nog 13.000 woningen te kunnen bouwen." Het verwijt dat vooral lage inko mens de dupe zijn, gaat niet op, stelt Calon. Volgens hem krijgen vooral middeninkomens het voor de kiezen. „Bij lage inkomens wordt de huur- stijging grotendeels gecompen seerd door de huurtoeslag. Bij middeninkomens is die toeslag er niet." Samsung Galaxy S4 Mini Gratis Alles-in-1 Mobiel Standaard Onbeperkt betlen/sms'en 2000 MB met 4G, na verbruik MB's geen extra kosten Toestel is van jou Sony Xperia Z Nu eenmalig 19,- Alles-in-1 Mobiel Standaard Onbeperkt betlen/sms'en 2000 MB met 4G, na verbruik MB's geen extra kosten Toestel is van jou DEN HAAG - De verhuurdershef- fing die corporaties moeten afdra gen aan het kabinet, wordt niet volledig doorberekend aan huur ders. Dat stelt Mare Calon, voorzit ter van Aedes, de branchevereni ging van woningcorporaties. Calon verwacht dat corporaties een groot deel van het bedrag, dat oploopt tot 1,7 miljard in 2017, uit 'eigen zak' ophoesten. Zo gaan ze jaarlijks honderden miljoenen be sparen op de bedrijfsvoering. Ook worden de investeringen terugge schroefd. Dan hoeft er minder ka pitaal te worden geleend. En dat levert weer een besparing op de rentelasten op. Van het kabinet mag de huur jaar lijks met 1,5 tot 4 procent om hoog, bovenop de inflatie. Maar huurverhogingen zijn volgens Ca lon het laatste redmiddel. „Ik ver wacht niet dat de volledige ruim te die het kabinet biedt, benut gaat worden." Met deze opmerkingen reageert de Groninger op de kritiek die is losgebarsten op Aedes, onder meer vanuit de Woonbond, de be langenvereniging van huurders. Die stelt dat huren onbetaalbaar wordt door de verhuurdershef fing. Het bestuur van Aedes, dat eerder ook fel tegen was, heeft zich echter onder voorwaarden neergelegd bij de heffing. Eind au gustus sloot Aedes met het kabi net een principe-akkoord. In dat akkoord stelt Aedes de ver huurdersheffing voor deze kabi netsperiode, die tot uiterlijk 2017 loopt, als een voldongen feit te be schouwen. In ruil daarvoor hou den corporaties de vrijheid om iets duurdere huurhuizen te bou wen. Het bezit dat niet tot de kerntaak (sociale huur) behoort, hoeft niet in een aparte bv onder gebracht te worden. In het oorspronkelijke plan van minister Blok moest dat wél. Ook wordt het toezicht aangescherpt, hoeven corporaties minder btw af te dragen en krijgen ze eenmalig 400 miljoen voor energiebespa ring. De Woonbond reageerde furieus en stelt dat Aedes in het akkoord de belangen van huurders heeft Directeur Martin Verbrugge maak te begin deze maand bekend het wachten op de ontwikkeling van een containerterminal (VCT) in de haven van Vlissingen beu te zijn. Hij stopt nu 21,5 miljoen eu ro in de eerste fase van een over- NEW YORK - Een oud-accountant van megafraudeur Bernie Madoff zei gisteren tegen een rechtbank in New York niet schuldig te zijn aan medewerking aan de oplichte rij van Madoff. Konigsberg (77) werd gisterochtend in Manhattan opgepakt op verdenking van sa menzwering en fraude. Madoff (75) zit 150 jaar celstraf uit. slagstation in het Albert II dok. Wat volgens Verbrugge ook heeft meegespeeld bij zijn besluit, was de 'exorbitant hoge erfpacht in Vlissingen'. GS zeggen in hun beantwoording niets aan die tarieven te kunnen veranderen. Dat is een bevoegd heid van het zelfstandige havenbe drijf. Volgens het college 'beheert ZSP de Zeeuwse zeehavens op een efficiënte manier'. Ze staven dat standpunt door te wijzen op recente nieuwvestigingen van be drijven. GS wisten van de oriënta tie van Verbrugge buiten de pro vincie, maar werden overvallen door zijn investeringsplan voor Zeebrugge. Dat besluit lag echter al vast, dus is daar verder geen ac tie op ondernomen, reageren GS. Volgens het college heeft de inves tering 'geen gevolgen voor de am bities van Zeeland met betrek king tot containerisatie'. VRIJDAG 27 SEPTEMBER 2013 GEMIDDELDE HUURLASTEN SAMSUNG iiTrStT Start I conversation De effecten die optreden wanneer de huren maximaal stijgen. Bedrag per maand, prijspeil 2012. huurtoeslag huishouden met recht op huurtoeslag maximaal inkomen eenpersoons €21.000 meerpersoons €28.600 De huur moet bovendien lager zijn dan €681 doet 1 gewoon Belofte: huurders ontzien door Sander van Mersbergen Mare Calon, Aedes door Marcel Modde MIDDELBURG - De provincie wil, als aandeelhouder van Zeeland Seaports, een gesprek over de in vesteringsplannen van Verbrugge Terminals in Zeebrugge. Gedepu teerde Staten zien evenwel geen re den voor zorg over de plotselinge vlucht van het Terneuzense over slagbedrijf over de grens, antwoor den ze op schriftelijke vragen van Christenunie, GroenLinks en PW. Volgens het college zijn er namelijk toch nog steeds 'constructieve ge sprekken aan de gang' tussen Ver- brugge en Zeeland Seaports (ZSP).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 13