Alternatieve coalities VERDIEPING 9 De Paars-plusvariant: D66 en GroenLinks Het onmogelijke verbond: met de SP 'Paars met de bijbel': D66, CU en SGP Middencoalitie: het CDA erbij Tot augustus flirtten GroenLinks en D66 graag met het kabinet. Zonder steun van beide partijen zou onderwijsminister Jet Bussemaker het sociaal leenstelsel niet door de Eerste Kamer krijgen. In ruil daarvoor wilden de twee dan wel het on derste uit de kan: fikse extra onderwijs- investeringen. Tot een huwelijk kwam het niet en of het er ooit gaat komen, is zeer de vraag. Bussemaker laat het er nu op aan komen in de Kamer, en zoals de tegenbegrotingen van D66 en Groen Links tonen, moet het kabinet met een heel wat grotere (onderwijs)bruidsschat komen. Zeker als ze wil dat de twee op positiepartijen ook het drastisch vermin deren van de kindregelingen steunen. D66 gaat namelijk alleen akkoord als er een fikse investering in onderwijs komt GroenLinks wil dat de besparingen ten goede komen aan de kinderopvang. Groot verschil tussen de twee zijn de kostenplaatjes. D66 bezuinigt in haar te- genbegroting weliswaar minder dan het kabinet (4 miljard euro in plaats van 6), GroenLinks bezuinigt helemaal niet. Dat het van een structureel verbond tus sen kabinet en deze twee partijen komt is onwaarschijnlijk. Als de SP al steun zou geven aan het kabi net, dan alleen bij her Belastingplan. Niet onbelangrijk, want zonder de socia listen komt het waarschijnlijk niet door de Eerste Kamer. De nivellerende plan nen - vooral een PvdA-stokpaardje - spreken de socialisten aan. Ze willen niets liever dan een eerlijker inkomens verdeling, dat de lagere- en middeninko mens meer koopkracht oplevert Het is ook dé mogelijkheid voor de SP om eens mee te doen in plaats van 'tegen' te roe pen, zoals het beeld bestaat. Maar meer hoeft het kabinet van de SP niet te ver wachten, waarschuwt voorman Roemer. Liever ziet hij Rutte II het veld ruimen. Het is de enige gelegenheidscoalitie die zich al bewezen heeft. Oppositiepartijen D66, Christenunie en SGP zetten begin dit jaar hun handtekening onder de woonplannen van het kabinet. 'Paars met de bijbel' werd de op het oog onge wone alliantie gretig gedoopt. Waarom zou het niet meer worden dan een poli tieke one-night standi Op ethisch vlak zijn de verschillen misschien levensgroot maar politiek gaat vaker over euro's dan over ethiek. Bij overheidsfinanciën of op sociaal-economisch terrein kunnen de drie partijen elkaar vaak best vinden. Dan moeten ze wel afscheid moeten ne men van een paar politieke stokpaardjes. Zo willen D66 en de SGP liefst direct ver korting van de WW en versoepeling van het ontslagrecht terwijl de Christenunie daar nog niet aan wil. En de kleine chris telijke partijen pleiten ervoor om gezin nen extra te ontzien terwijl D66 per se meer geld voor onderwijs wil. Als ze er onderling uit komen, zijn er nog wat hordes te nemen voor regerings partijen VVD en PvdA. Want zakendoen met 'Paars met bijbel' gaat pijn doen. Om dat D66 en Christenunie volgend jaar geen 6 miljard willen bezuinigen maar respectievelijk 4 en 3 zal het begrotings tekort hoger uitvallen. 'Dat kan niet" luid de het bondige oordeel van minister van Financiën Jeroen Dijsselbloem (PvdA) meteen. Ook de WD zal er niet aan wil len - het huishoudboekje moet bij de li beralen immers 'op orde'. Tegelijk gru welt de PvdA bij de gedachte aan het openbreken van het sociaal akkoord voor snelle aanpak van de WW-duur en ontslagrecht. Vooralsnog was het CDA in de oppositie een onbereikbare liefde voor de rege ring. Dat is een domper voor het kabinet want het duo Buma/Brinkman heeft ge noeg zetels om het huidige kabinet in één klap aan een meerderheid in de Eer ste Kamer te helpen. Of er nog kans is op de gunst van de christen-democraten zal voor het eerst begin oktober blijken als de senaat over het pensioenplan spreekt. Een miljardenbezuiniging waartegen het CDA flink ageert. Maar het kabinet denkt het met aanpassingen nog over de streep te kunnen trekken. Ook bij andere plannen zal het lastig worden op één lijn te komen. Kijk naar Buma's tegenbegroting van afgelopen maandag en snap waarom. Het klinkt de WD als muziek in de oren (lastenver lichting, nullijn ambtenaren, bevriezing verschillende uitkeringen) maar tegelijk haalt het CDA de 6 miljard euro bezuini gingen volgens het CPB niet. En de PvdA? Die was snel klaar met de alternatieven van Buma. 'Weinig sociaal' luidde het oordeel. Want ze betekenen een dikke streep door het sociaal ak koord en het einde van de nivellering. Dat opgeteld bij de nullijnen bij over heid en sommige uitkeringen maakt het geheel vrijwel onverteerbaar voor Samsom en de zijnen. Toch blijft het kabinet proberen in het gevlij te komen bij Buma c.s.. In verschil lende voorstellen worden zaken zo aan gepast dat het exact aansluit op de wen sen van het CDA. Toeval? Waarschijnlijk niet. Een 'ja' van de christen-democraten is nu eenmaal de kortste en betrouw baarste route naar een meerderheid. fc.1 WOENSDAG 25 SEPTEMBER 2013

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9