De oppositie staat klaar om het kabinet vandaag alle hoeken van de Kamer te laten zien. Maar hoe hard zullen ze het spelen? Onze op positiepartijen blaffen veel, maar blijken zelden te bijten. 8 VERDIEPING ALGEMENE BESCHOUWINGEN Lees dit, kabinet. Sybrand van Haersma Buma, fractieleider van het CDA, tikt gedecideerd op zijn stapeltje papieren. Het alternatief staat er op, en: werkende weg uit de crisis; het cursieve het zorgt voor een licht dreigende ondertoon. Acht pagina's voorstellen, wijzigingen, om buigingen. Miljarden euro's gaan van links naar rechts. Wie het vlugschrift leest, kan maar een ding concluderen: wat het CDA betreft moet het kabinet het he-le-maal an ders doen. Lastenverlaging voor gezinnen en bedrijven, de nullijn voor ambtenaren, stoppen met nivelleren. Van de ruim zes miljard euro bezuinigingen die Mark Rutte en zijn ministersploeg voor komend jaar in petto hebben, moet er voor minstens drie verbouwd worden. Buma is overtuigd: zijn tegenbegroting leidt tot economisch herstel en banengroei, zegt hij tijdens de presentatie zelfverze kerd. De CDA-leider kan zelfverzekerd zijn, want zijn oppositiepartij heeft het minder heidskabinet wat te bieden: een meerder heid in de Eerste Kamer. „Als het kabinet onze plannen niet wil, dan zijn er genoeg anderen waar men zaken mee kan doen." Om er vilein aan toe te voegen: „Misschien willen die de belastingen wél verhogen." Ook de andere oppositiepartijen in de Twee de Kamer ruiken hun kans. Vandaag en morgen kunnen zij tijdens de Algemene Po litieke Beschouwingen, waarin de Miljoe nennota wordt besproken, het kabinet dwingen een andere koers te varen. Omdat de coalitiepartijen WD en PvdA geen meer derheid in de senaat hebben, zal Rutte c.s. meer dan gebruikelijk moeten inschikken, is de overtuiging. „Ze komen nu maar naar ons toe", zegt D66-leider Alexander Pecht- old achteroverleunend. In hun tegenbegrotingen laten D66, Chris tenunie en GroenLinks weinig heel van het met pijn en moeite in elkaar gestoken bouwwerk van het kabinet. De toon is hard en streng. Uiterst links en rechts hebben zelfs geen enkel bezwaar te gen nieuwe verkiezingen. SP-leider Emile Roemer riep de PvdA al op om uit het kabi net te stappen. Geert Wilders heeft zijn con clusie ook getrokken: „Dit kabinet moet zo snel mogelijk naar huis." Dus is het slikken of stikken voor het kabi net? Wie zich baseert op het verleden, zal moeten concluderen dat het zo'n vaart niet loopt. „Op belangrijke thema's kon en kan het kabinet altijd rekenen op een welwillen de houding vanuit de oppositiebankjes", zegt onderzoeker Simon Otjes, verbonden aan het Documentatiecentrum Nederland se Politieke Partijen in Groningen. Hij werkt aan een inventarisatie van het stemgedrag van oppositiepartijen. De afgelo pen vijftien jaar gaven deze hun steun aan het overgrote deel van de wetsvoorstellen, zo blijkt. Van de 'middenpartijen' betrof dat liefst 90 procent. Alleen de radicalere SP, de Partij voor de Dieren en de PW sco ren lager (maar steunden altijd nog mini maal 74 procent). „Er is in Nederland sprake van een heel con structieve, bijna de-politieke houding bij behandeling van wetten en begrotingen", zegt Otjes. „Naast de drie klassieke rege ringspartijen WD, PvdA en CDA zie je dat nog vier partijen bijna altijd ja zeggen, ook Oppositiepartijen als de SP en de PW steunen 74 procent van alle wetsvoorstellen als zij niet in de coalitie zitten: D66, Groen Links, Christenunie en SGP. In Nederland is er een sterke cultuur van wheelen and dea len. Voordat het tot besluitvorming komt, denken alle partijen mee. Een minister heeft dan de gelegenheid om mee te bui gen." Zelfs als de coalitie er zelf niet uit komt, zoals bij de missies in Uruzgan en Kunduz, het Pensioenakkoord in 2011 en het Lenteakkoord in 2012, helpt de opposi tie haar op grote dossiers uit de brand. De trend is hardnekkig, en liet ook tijdens het minderheidskabinet Rutte-I (WD, CDA, gedoogsteun PW) nauwelijks een an der beeld zien, aldus Otjes. „Anders dan in bijvoorbeeld Groot-Brittannië is men hier over het algemeen ongelooflijk construc tief. Om met D66'er Hans van Mierlo te spreken: ik voer hier oppositie vóór het kabi net, en niet tegen." Het eisenpakket van CDA-leider Buma, be oordeelt Otjes ook liever als welwillend dan als het torpederen van kabinetsbeleid. „Hij is expliciet in wat hij wil binnenhalen. Ik zie dat vooral als een zakelijke, pragmati sche aanpak." Rutte kan daarmee uit de voeten, zo mag blijken uit de lijst akkoorden. Gelegenheids coalities zijn inmiddels een redelijk ingebur gerd begrip in Den Haag. Het zullen weer drukke weken worden in de wandelgangen van het Binnenhof. nniTPiii a kir\ nonse ns! door Sandra Donker illustratie Mark Reijntjens en Henk te Boekhorst Simon Otjes, onderzoeker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8