Legertje diplomaten naar opvarenden Arctic Sunrise winkelcentrum BUITENLAND 7 stop rs! Eén is geweigerd en één mocht op AutoTrack.nl. En nu nog gratis ook. van de aanslag, spoedden coun selors zich daarom naar eerste hulpposten om slachtoffers psy chisch bij te staan. „Die eerste op vang is belangrijk", stelt counselor Nora Ombuki, „maar nog belang rijker is dat mensen na enige tijd teruggaan voor hulp, omdat de te rugslag meestal veel later komt." De afgelopen jaren zijn 26 aansla gen geregistreerd in Kenia. Na de aanslag in 1998 door al-Qaeda, waarbij 214 doden vielen, duurde het jaren voordat Kenianen het drama te boven waren. Eind 2007 volgde een nieuwe slachting. Dit maal niet door terroristen, maar door burgers vanwege een betwis te verkiezingsuitslag. Zeker 1.300 mensen kwamen om. Kenianen zijn een godvrezend volkje, dus wordt er veel gebeden. „Maar", zegt pastor Evans Odero „mensen moeten ervan overtuigd raken dat politie en leger er alles aan doen hen te beschermen." Dat laatste valt niet mee nu het hele veiligheidsapparaat lijkt te hebben gefaald. Veiligheidsdienst NIS schreef een maand geleden een rapport over een cel van al-Shabaab in de kustplaats Mom basa die nieuw leven was ingebla zen door twee imams en vier strij ders uit Somalië. Hun opdracht, aldus het rapport, was aanslagen voorbereiden en uitvoeren op winkelcentra, kerken en politiebu reaus. Informatie uit Israël wees later duidelijk richting Westgate. Zaterdag zei de politie 'totaal ver rast' te zijn door de aanslag. Afgelopen donderdag enterde de Russische geheime dienst FSB, een organisatie die ook grensbe waking en kustwacht in zijn port folio heeft, het schip en werden de dertig bemanningsleden in een laadruimte opgesloten. De veiligheidsdienst liet weten de actievoerders als terroristen te zien. Gisteren ging de Arctic Sunri se, een voormalige walvisjager die onder Nederlandse vlag vaart, voor anker in een fjord bij de ha ven Moermansk. Een klein leger aan diplomaten moet de activis ten uit tientallen verschillende landen de komende dagen bij staan. Ze komen uit Nederland, Groot-Brittannië, de VS, Canada, Argentinië, Noorwegen, Denemar ken, Finland en Italië. De Russisch openbaar aanklager had een ronkende persverklaring klaarliggen. De Greenpeace-actie is een 'aanval op de soevereiniteit' van Rusland, en de 'actieve' leden van de organisatie zullen worden vervolgd wegens piraterij, een arti kel waar in het Russische straf recht maximaal vijftien jaar cel- straf voor staat uitgeschreven. „Het gaat om een buitenlands schip volgeladen met vreemde ap paratuur. De bemanning ervan probeerde een boorplatform te be stormen, een enorm veiligheidsri sico - niet alleen voor het perso neel van het platform, maar ook voor het fragiele milieu in de om geving dat de activisten juist wil len beschermen." Volgens Green peace lag het schip in internatio nale wateren, volgens de Russen heeft het zich binnen 200 zeemijl van de Russische kust aan de Rus sische wet te houden. Green- peace-directeur Kumi Naidoo laat in een verklaring weten zich niet te laten 'intimideren of mond dood maken door deze absurde aanklachten'. Greenpeace eist on middellijke vrijlating van de acti visten. Ónder de dertig opvaren den bevindt zich ook de Russi sche fotojournalist Denis Sinja- kov, of hij ook berecht zal worden is onbekend. Volgens Greenpeace is de Noordpool een van de laat ste wildernissen op aarde. Gaz prom neemt het niet zo nauw met de milieueisen in het gebied, waar allerlei beschermde diersoor ten, van ijsberen tot poolvossen, in alle rust leven. Vanwege smel tend poolijs en een blijvend hoge olieprijs doet staatsgigant Ga zprom in de Petsjorazee proefbo ringen. Rusland beeft een toene mende interesse in het poolge bied. In 2007 liet een wetenschappelij ke expeditie een Russisch vlagge tje op de zeebodem plaatsen, ko mend jaar moet de Verenigde Na ties een oordeel vellen van wie de wildernis precies is. P^AkmillF MM WOENSDAG 25 SEPTEMBER 2013 Alleen AutoTrack.nl is selectief in haar aanbod. Elke auto wordt bij ons gecheckt omdat aan de buitenkant niet te zien is of bijvoorbeeld de kilometerstand klopt Hierdoor hebben wij altijd een serieus aanbod. En dat levert serieuze kopers op, ook voor uw auto. Dus zet nu uw auto gratis op AutoTrack.nl. Alles gecheckt, wel zo relaxed. door onze correspondent Olaf Koens MOSKOU - Nadat de bemanning werd gegijzeld was de gps de enige vorm van contact dat Greenpeace de afgelopen dagen had met de Arctic Sunrise, de ijsbreker die in het barre noorden van Rusland ac tie voerde tegen staatsgigant Gaz prom. Op de kaart trok een klein stipje langzaam van de Petsjorazee richting het open water van de Ba- rentszzee. Greenpeace-activisten demonstreren bij het Gazprom-kantoor in Berlijn te gen de arrestatie van hun medestanders in Rusland, foto Ole Spata/DPA Matthias Bernard en zijn gezin in de Joseph Kolonie waar in maart hon derd huizen in brand werden gestoken, foto Wilma van der Maaten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7