Internationaal leven heeft voor-, maar ook nadelen Lintje voor kerkorganist Bolleman Viering in basiliek voor kinderen met dieren SMELTKROES Dow Juvent Jeugd opvoedhulp opent nieuw behandelhuis voor jongeren in Hulst. 66 Steeds meer jongeren lopen vast in de hedendaagse maatschappij 20 ZEEUWS-VLAANDEREN ZOUTZIEDERIJ HULST Tom Franckaert heeft zijn thuis gevonden. Hij woont sinds drie jaar in een koophuis in Hulst. „Voor die tijd ben ik in zesentwintig jaar acht tien keer verhuisd", heeft Tom uit gerekend. Het is genoeg geweest, zeker nu hij als kwaliteitscoördi nator een baan naar zijn zin heeft bij het BPSC. De halve wereld is Tom afgereisd in het voetspoor van zijn ouders. Zijn vader werkte bij Dow. „Ik ben geboren in Hulst. Op mijn vijfde kreeg mijn vader een baan in de Verenigde Staten. We heb ben drie jaar in Midland gezeten, waar het hoofdkantoor van che miebedrijf Dow is, en één jaar in Cleveland." Op z'n negende was Tom terug in Zeeuws-Vlaanderen, maar niet voor lang. Hij maakte er de basis school af, waarop zijn vader voor Dow naar Leipzig vertrok. „Ik zou maandag naar de eerste klas van de havo gaan. Zondag viel de beslissing dat we naar Duitsland zouden gaan, naar Leip zig, de voormalige DDR. Het was 1996, zeven jaar na de val van de Muur. Veel wegen waren kapot, er reden veel oude auto's rond, Oost-Duitse Trabantjes. Het éne huis was al gezandstraald en opge knapt, het andere nog niet, een vreemd gezicht." Een terugkeer naar Terneuzen volgde. Op z'n achttiende zat hij 'opeens' in Koeweit, waar zijn stiefvader - ook een Dow-man - aan de slag kon. Tom koos ervoor mee te gaan, in 2003. „Vanwege de school. Ik was gewend Engels te spreken en in Koeweit kon ik naar een High School, een interna tionale school." Tom deed wereldervaring op. „Mijn broertje vond het fantas tisch, maar ik niet. Steeds een nieuwe school en nieuwe kinde ren. Mijn opa's, mijn oma's, Hulst, dat was mijn omgeving." Achteraf heeft Tom er vrede mee. „In de Verenigde Staten gaf mijn moeder me thuis Nederlandse les, maar op school was alles Ame rikaans. Dat komt nu heel goed uit bij het BPSC. Zo ook met Duits. Ik voetbalde graag. Dan leer je de taal spelenderwijs." Zo heeft - in termen van 'filosoof- voetballer' Johan Cruijff - elk na deel zijn voordeel of andersom. Te rug uit Koeweit in 2005 probeer de Tom twee studies en ging daar na aan de slag bij postorderbedrijf Pabo in Walsoorden „Of all pla ces", voegt hij lachend toe. Hij was telefonist bij de klantenservi ce, maar al snel viel op dat hij meer in zijn mars had. Hij kreeg tot taak gegevens over klantcon tacten te analyseren op snelheid en kwaliteit van afhandelen. „Tot de crisis toesloeg." Tom moest op zoek naar ander werk en vond dat maart 2011 bij het BPSC, waar zijn twee moeder talen en goede kennis van de Duitse taal de doorslag gaven. Hij kwam weer op de klantenservice terecht, e-mails beantwoorden, te lefoontjes aannemen, vanuit heel Europa, Afrika en het Midden- Oosten. Opnieuw viel hij op. Hij straalt rust uit, heeft humor en is bovenal alert. Tom is sinds juni 2012 kwaliteits coördinator, met eenzelfde soort takenpakket als in zijn laatste functie bij Pabo. „Het doel is pro cessen te verbeteren." De vergelij king met Pabo vindt hij overigens niet opgaan. „Hier ben ik op een ander level bezig en krijg veel meer trainingen. Het kan altijd ef ficiënter. Klaar ben je nooit." Met verhuizen is het wel klaar, als het aan Tom ligt. „Achttien keer is genoeg geweest." HULST - „In het begin was het best eng. Helemaal alleen in zo'n appartement Je hoort buiten aller lei geluiden. Maar nu ben ik er wel aan gewend." Alisha (19) is een van de bewoners van de acht appartementen voor jongeren bij de nieuwe behandel- en woon voorziening de Zoutziederij van Juvent in Hulst. Op het terrein van de voormalige zoutziederij aan de Kleine Bagijnestraat wor den jongeren van 12 tot 23 jaar tij delijk opgevangen en krijgen de oudsten begeleiding naar zelfstan dig wonen. De jongeren worden geholpen met geldzaken, het vinden van werk of het zoeken van een school. De gedachte dat ze altijd kunnen terugvallen op hun vaste begeleider gpeft een veilig gevoel. Alisha woont er nu bijna twee maanden. Ze was de eerste be woonster toen het complex deze zomer gereedkwam. Daarvoor woonde ze op de groep aan de Leeghwaterstraat, die inmiddels ook is verhuisd naar de Zoutziede rij. „De Zoutziederij is een behandel huis voor jongeren van 12 tot 23 jaar die tijdelijk niet meer thuis kunnen wonen", zegt clusterma nager zelfstandig wonen Jan Rie- mens van Juvent. „Ze lopen vast met de ouders in hun opvoeding. Daar kunnen allerlei redenen voor zijn. Als het niet lukt een op lossing te vinden, proberen we de kinderen tijdelijk in een pleegge zin onder te brengen. Als dat ook niet lukt plaatsen we ze in een be handelhuis." In de behandelgroep in Hulst wo nen tien jongeren. Riemens: „In de groepswoning proberen we de gezinssituatie te benaderen. De begeleider heeft zoveel mogelijk contact met de ouders. Maar te rugkeren naar huis is voor een aantal kinderen geen optie. Dan gaan we kijken wat ze nodig heb ben-om zelfstandig te wonen." In de Zoutziederij is een afdelink je waar vier jongeren al iets zelf standiger kunnen wonen dan in de grotere groep. Ze oefenen in bijvoorbeeld koken en met geld omgaan. Ook Alisha heeft deze 'kamertrai ning' gehad, voordat ze echt op zichzelf kwam. Ze huurt zelf het appartement van de Woonstich- ting Hulst en moet zelf voorzien in haar inkomsten. Alisha werkt 40 uur in een supermarkt in Hulst, maar dan nog moet ze goed op de kleintjes letten. „Ik probeer wekelijks rond te komen met 50 euro voor boodschappen en wat te sparen voor kleren en dergelijke." Dure hobby's heeft ze niet, alhoewel, ze rookt en dat loopt aardig in de papieren. Op haar begeleidster Mariëlle Faas kan ze altijd terugvallen voor advies. „Er komt toch heel wat op die jongeren af. Vooral lastig is omgaan met instanties, zoals de gemeente, verzekeringen en der gelijke. Een sociaal netwerk is heel belangrijk. En dat heeft Alis ha bijvoorbeeld dus wel." „Ik heb het geluk dat ik mijn ouders nog heb", vult Alisha aan. Ze mag hooguit twee jaar in het appartement wonen. Daarna staat ze helemaal op eigen benen. Jan Riemens is blij dat het Juvënt gelukt is de Zoutziederij te realise ren. „In Zeeuws-Vlaanderen is het altijd al een probleem om huisvesting te vinden voor bege leid wonen voor 18-plussers. Dus we zijn hier heel blij mee. Er zijn vele jongeren die in deze maat- HULST - In de Willibrordusbasi- liek in Hulst wordt zondagoch tend een speciale viering gehou den rond het thema Franciscus als voorbeeld. Dat gebeurt in het kader van dierendag. Kinderen mogen die ochtend een klein huisdier meebrengen naar de kerk. Geen grote dieren zoals paarden of schapen, maar bijvoorbeeld wel een poes in een mandje, een cavia of visjes. Marleen Martens van de werkgroep kinderliturgie Hulst: „Als de kinderen maar zorgen dat de dieren niet kunnen ontsnap pen. En wanneer er thuis alleen een groot huisdier is, mogen de kinderen daar een foto van mee nemen." Ook geleidehonden zijn welkom. Kinderen mogen ook ge woon hun knuffel meebrengen. De viering begint om half elf. TERNEUZEN - Hij was naar het kerk gebouw van de Gereformeerde Gemeente in Nederland aan het Kerklaantje in Terneuzen geko men vanwege zijn veertigjarig ju bileum als organist van de kerk. Tot zijn verrassing stond J.I. Bolle man vervolgens oog in oog met burgemeester Jan Lonink van Ter neuzen, die hem een lintje op speldde. Bolleman, woonachtig in Terneuzen, werd benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nas- sau. Hij bespeelt sinds 1973 het kerkor gel, maar heeft nog veel meer ver diensten voor de kerk. Zo coördi neert hij als vrijwilliger het tuin onderhoud rondom de kerk en de pastorie bij de Otheense kreek. Sinds 2000 onderhoudt hij boven dien de tuin en het terrein van de Ds. A.L. Aangeenbrugschool aan de Willem Andriessenlaan. Bolle man begeleidt sinds 2002 ook mindervalide ouderen naar de kerk en sinds drie jaar is hij bo vendien lid van de beheerscom missie van de kerk. Naast het kerkelijk werk werd Bol leman in 1980 als vrijwilliger lid van de reservepolitie. Vandaag de dag wordt hij vooral ingezet als verkeersregelaar. Burgemeester Jan Lonink stak zijn bewondering voor de activiteiten van de kerkor ganist niet onder stoelen of ban ken. „U heeft zich geruime tijd ten bate van de samenleving inge spannen of heeft anderen gesti muleerd." Bolleman stopt binnen kort als organist. Dow-servicecentrum Business Process Services Center (BPSC) in Terneuzen is de we reld in het klein. Inmiddels werken er zo'n 450 mensen met 48 verschillende natio naliteiten. Een aantal van hen geeft het bedrijf in deze rubriek een gezicht. Vandaag: kwaliteitscoördinator Tom Franckaert (29) uit Hulst. door Harmen van der Werf Ik vond het wel Tom Franckaert foto Mark Neelemans door Eugène Verstraeten Jan Riemens, Juvent Kerkorganist Bolleman. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62