'Te weinig oog voor belang crediteur' Goed voorbeeld Uitbreiding faciliteiten kazerne mariniers past binnen bouwplan 'Sluiting kolencentrale slecht voor Zeeland' commentaar Zeeuws steunpunt voor bètavakken De PvZ wijst naar de uitspraak van Gedeputeerde Staten, dat de sanering van de fabriek en het ter rein moet worden betaald uit de boedelopbrengst. Die wordt ge schat op zo'n vijftig miljoen euro. De PvZ vindt niet dat de opruim- kosten 'absolute voorrang hebben op het belang van bedrijven, die fi nancieel het slachtoffer worden van dit drama.' Want: „Geld voor de crediteuren is er dan niet meer. Dat belang wordt naar onze opvatting veel te gemakkelijk op zij geschoven", aldus fractievoor zitter Johan Robesin in schriftelij ke vragen aan het dagelijks provin ciebestuur. Transport- en overslagbedrijf Boot Buteijn kondigde maan dag de sluiting van de 65 jaar oude onderneming aan, mede door het faillissement van Therm- phos als één van de grootste klan ten. De PvZ vindt dat de provin cie ook oog moet houden voor de posititie van voormalige toeleve ranciers en dienstverleners van Thermphos, die nog geld tegoed hebben. De Statenfractie vraagt GS om uitleg van hun standpunt op dit gebied en wil weten of het college zich voldoende bewust is van een mogelijk kwalijke ketting reactie onder schuldeisers en ex-klanten van de fosforprodu- cent. Voor een grote sprong vooruit is een lange aanloop nodig. Het Zeeuws-Vlaamse project Waterdunen is daar een voorbeeld van. De plannen voor de aanleg van veel zilte na tuur en voor de bouw van een flink aantal recreatiewoningen moesten heel wat weerstand overwinnen. Maar vandaag be gint het werk aan dit grote pro ject officieel. Waterdunen zal nooit iets wor den voor wie alleen maar het traditionele Zeeuws-Vlaamse landschap wil behouden. Wie breder kijkt, ziet iets heel an ders. Ondanks de recessie klinkt vandaag het startschot voor een uniek staaltje natuur- bouw van vele miljoenen. Daar van gebruikt een recreatieon dernemer straks een relatief be scheiden deel. Samen levert het een vakantiebestemming op die echt iets toevoegt aan het recreatieve palet. Nergens zijn natuur en toerisme zo in evenwicht. Daarom is Waterdu nen een voorbeeld voor de ont wikkeling van Zeeland. VLISSINGEN - De HZ in Vlissingen en acht Zeeuwse middelbare'scho len richten samen een regionaal bètavaksteunpunt Zeeland op. Het steunpunt gaat docenten na tuurkunde, scheikunde en biolo gie bijscholen en helpen met het ontwikkelen van nieuw lesmateri aal dat op de middelbare scholen gebruikt kan worden. Dat is no dig omdat de inhoud van de bèta-vakken verandert. Boven dien kunnen aantrekkelijkere les sen ervoor zorgen dat meer leer lingen voor techniek kiezen. Het landelijke Platform Bèta Tech niek geeft een subsidie van 150.000 euro voor drie jaar. De HZ en de middelbare scholen dra gen samen 40.000 euro bij. De toevoeging van de oplei dingstak uit Rotterdam bij de Michiel de Ruyterkazerne kan vol gens Meijer binnen de huidige contouren van het geplande nieuwbouwterrein bij Ritthem. „Het kazernecomplex wordt toe- komstbestendig en moet zeker de eerstkomende 25 jaar mee kun nen." Wanneer daar de activitei ten van de Van Ghentkazerne bij komen, betekent dat vooral extra bebouwing voor huisvesting van de aspirant-mariniers en instruc teurs. Ook faciliteiten als trai- ningsbanen en restaurant zullen groter van opzet worden, ver wacht Meijer. Gedeputeerde Staten hebben dins dag het voorontwerp inpassings plan voor de kazerne vastgesteld. Volgens het college hecht Defen sie zwaar aan een 'aantrekkelijke uitstraling' en landschappelijke in passing van het complex. Wat de verkeersstroom betreft, zien GS geen probleem wanneer de hoofd ingang straks aan de Poortersweg wordt ingetekend. Komt de poort aan de Oostelijke Bermweg, dan vergt dat aanpassing van die ont sluiting. Verder stelt de provincie als voorwaarde dat een schietbaan geen geluidsoverlast mag opleve ren en minimaal honderd meter van de woningen in die omge ving moet komen te liggen. De provincie trekt 15 miljoen eu ro uit voor grondverwerving en bouwrijp maken van het terrein. De gemeente Vlissingen draagt 3 miljoen bij. Gedeputeerde Staten sluiten niet uit dat de voorberei- dingskosten uiteindelijk hoger zullen uitpakken. Op het inpas singsplan is van 3 oktober tot 14 november inspraak mogelijk. Als gevolg van het Energieak koord moet de kolencentrale in Borssele in 2015 dicht. Een slechte zaak, vindt de provincie, want sluiting kost enkele honderden di recte en indirecte banen. Daar naast is het een gemiste kans, want ombouw tot bio-energiecen- trale is goed voor de duurzaam heid en belangrijk voor de Zeeuw se economie, die gestoeld is op groene en duurzame ontwikke ling. GS stellen dat zij er bij andere pro vincies op aandringen om niet ak koord te gaan met een passage in het Energieakkoord, waarin staat dat centrales gebouwd in de jaren tachtig niet voor subsidie in aan merking komen. Als gevolg van het Energieak koord vervalt de kolenbelasting in 2016. Dat maakt energie uit kolen goedkoper, waardoor de gasge stookte kolencentrale een slechte re concurrentiepositie krijgt. Del ta onderhandelt over compensa tie. WOENSDAG 25 SEPTEMBER 2013 ZEELAND 19 kans voor allemaal MIDDELBURG - De provincie moet niet het onderste uit de kan van de failliete Thermphosboedel probe ren te halen voor sanering van het terrein. Dat gaat ten koste van an dere bedrijven, waarschuwt de Sta tenfractie van de Partij voor Zee land voor verder verlies van werk gelegenheid in de provincie. Directeur Heinz Grossmann (r) van de Oostenrijkse onderneming Kalogeo en gedeputeerde Ben de Reu waren in juli nog vol goede moed over een doorstart van Thermphos. Grossmann onderte kende in Middelburg een principe overeenkomst, vooruitlopend op de uitwerking van zijn plan. door Marcel Modde VLISSINGEN - „De marine heeft een absolute voorkeur voor concentra tie van de mariniers in Vlissingen", zegt coördinator Willem Meijer. MIDDELBURG - Gedeputeerde Sta ten oefenen druk uit op het Rijk om de met sluiting bedreigde ko lencentrale in Borssele toch om te bouwen tot een bio-energiecentra- le. Het provinciebestuur antwoordt dat op vragen van het CDA.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 61