Obama ziet basis voor 'deal met Iran' Hopen op goed nieuws bij Keniaans 6 BUITENLAND PAKISTAN Minderheden vrezen terreur Pakistaanse islamisten. 'Niet reageren als ze je uitschelden' 'Terroristen verslagen' NEW YORK - Barack Obama heeft bij de Algemene Vergadering van de VN gezegd dat hij een basis ziet voor een akkoord over het nu cleaire programma van Iran. De Amerikaanse president liet weten dat minister van Buitenlandse Za ken John Kerry een deal moet pro beren te bereiken met Iran. „Er is een basis voor overeenstem ming, gezien de recente uitspra ken van het leiderschap in Iran", aldus Obama gisteren. De Iraanse president Hasan Rohani heeft de afgelopen weken meerdere keren duidelijk gemaakt dat zijn land zich in onderhandelingen over het nucleaire programma flexibe ler wil gaan opstellen. Met name Israël en de VS zijn be zorgd over het nucleaire program ma. De landen vrezen dat Iran werkt aan een kernwapen. De 68e Algemene Vergadering van de Verenigde Naties (VN) be gon met een toespraak van secre taris-generaal Ban Ki-moon. Spre kers uit 193 landen, vooral rege ringsleiders, zullen tot en met vol gende week dinsdag in New York allemaal exact 15 minuten het woord voeren. Ban riep de internationale ge meenschap opnieuw op tot een di plomatieke oplossing te komen voor Syrië. „Een militaire over winning is een illusie", zei Ban in zijn toespraak. „Het enige ant woord is een politiek akkoord.". Ban vindt dat er een einde moet komen aan het bloedvergieten. Ook meent de VN-chef dat de in ternationale gemeenschap niet te vreden kan zijn met een overeen komst over de ontmanteling van Syrische chemische wapens, ter wijl de oorlog doorgaat. Ban riep de Syrische regering, de oppositie en 'iedereen in deze ruimte die invloed op deze par tijen heeft' een vredesconferentie mogelijk te maken. Ook eiste de VN-chef een einde aan wapenle veranties. „De inzet van chemi sche wapens heeft de wereld ge schokt. Maar de meeste mensen komen om door hele gewone wa pens." Gelijk op de eerste dag van de vergadering kwamen er al een paar leiders van grote landen aan bod. LAHORE - De bloedige aanslagen van zondag op de Allerheiligen Kerk in Peshawar hebben oude wonden bij de christenen openge reten. Geëmotioneerd vertelt be woner Matthias Bernard van de christelijke wijk de Joseph Kolo nie in Lahore dat afgelopen maart meer dan 300 radicale moslims de enclave binnenvielen en hon derd huizen in brand staken. Uit wraak, omdat een christen de pro feet Mohammed zou hebben uit gescholden. Bernard vreest dat de extremisten terugkomen. „We zijn toch als Pa- kistanen geboren. Waar moeten we dan naar toe?", schreeuwt hij het uit. Zijn zoontje van twee schrikt ervan. De Pakistaanse christenen (1,5 pro cent van de bevolking) zijn niet de enigen die zich als religieuze minderheid bedreigd voelen. Vol gens de Amerikaanse Commissie voor Religieuze Vrijheid (US- CIRF) hebben alle Pakistaanse niet-moslims te maken met discri minatie en steeds meer geweld. Het land radicaliseert ziender ogen onder druk van Taliban en aanverwante extremisten die vaak politieke bescherming genie ten. Een van de grootste volks menners is de roodbaardige leider Hafiz Saeed van de Jamaat-ud-Da- wa, een zogenaamde liefdadig heidsorganisatie maar in werke lijkheid de schuilnaam van de ver boden Lashkar-e-Taiba, die ook achter de aanslagen in de Indiase stad Mumbai (2008) zat. Zijn kan toor in Lahore is nog altijd open. Saeed wordt niets in de weg ge legd bij het geven van zijn haat- preken tegen minderheden. „Want werd bij de opdeling van het Britse rijk in 1947 niet een In dia voor Hindoes en een Pakistan voor moslims gecreëerd", blijft hij aanhangers volhouden. Christe nen moeten volgens hem opkras sen naar Amerika, want het zijn toch allemaal CIA-agenten. Hin does - die vaak voor losgeld wor den ontvoerd - horen in India thuis. En Ahmadi's (een 'afvallige' moslimgemeenschap) zijn de tra ditionele zondebokken van heel veel politici en predikers. Ook de Sjiieten (20 procent van de moslims) worden als minder heid vervolgd. Bijna wekelijks is er wel ergens in Pakistan een aan slag op een overvolle bus of mos kee. Ze worden verketterd als 'non-gelovigen' en zouden de dood verdienen. Meer dan dui zend Sjiieten zijn al omgekomen. De algemene klacht van minder heden is dat de staat ze niet be schermt. Bij de aanval op de Jo seph Kolonie greep de politie niet in. Er was zondag ook nauwelijks bewaking voor de kerk in Pesha- We zijn toch als Pakistanen geboren. Waar moeten we dan naar toe? war waar ruim 600 christenen sa menkwamen en waar bedreigin gen waren geuit. Kerken of christelijke scholen zijn een makkelijk doelwit. „Toch doet de overheid niets om ons te beschermen", stelt directrice Ru- bina Ramzan van de christelijke Miracle School in Lahore. Uit protest was de school gisteren gesloten, zoals alle christelijke in stellingen door het hele land. Ook de hekken van de christelijke wijk waarin het schoolgebouw staat zijn gesloten. „Voorheen za ten we in een moslimwijk waar de buren dagelijks kwamen vra gen of we konden stoppen met het zingen van christelijke liede ren of ze gooiden uit woede ste nen door de ramen. Hier valt nie mand ons meer lastig", zegt Ram zan. Maar de scholieren moeten 's och tends wel te voet door moslimge bied. Ramzan heeft de leerlingen op het hart gedrukt niet te reage ren als moslimkinderen ze uit schelden. „Voor je het weet zitten ze in de gevangenis." Dat laatste vanwege een zeer om streden wet tegen de godslaste ring, die zelfs minderjarigen straf baar stelt. „Deze blasfemiewet die de aanstichter is van zoveel kwaad en die moslims gebruiken om met christenen af te rekenen, moet afgeschaft worden. Maar geen politicus durft zijn nek uit te steken sinds een minister en gouverneur, die dat wel deden, werden vermoord." De schooldirectrice had de hoop dat premier Sharif het voor de minderheden zou opnemen. Maar die stuurde de minister van Binnenlandse Zaken naar Pesha war in plaats van zelf te gaan. De premier is nu in New York om de VN toe te spreken. Christenen in Pakistan hopen dat westerse lei ders hem onder druk zetten om minderheden beter te bescher men. - - 'Do-it-yourself begrafenis Hongarije worden do-it-yourself begrafenissen en crematies toe gestaan. Vanaf januari zal de overheid gratis begraafplaat sen, grafkisten en urnen be schikbaar stellen aan nabe staanden die de uitvaart niet kunnen betalen. Voorwaarde is dat zij zelf het lichaam wassen en afleggen, naar het graf brengen, het gat graven en het stoffelijk overschot laten zak ken. Aanleiding voor de maatre gel is bezorgdheid dat veel Hon garen de relatief hoge kosten niet willen of kunnen betalen in deze tijd van economische crisis. Loos alarm vliegveld Op de luchthaven Düsseldorf is gisteren groot alarm gegeven vanwege een verdachte koffer. Na enkele uren bleek de in houd ongevaarlijk. Zeker 18 vluchten, met 3000 passagiers, moesten uitwijken. Er was een gedeeltelijke ontruiming. Doden bij aardbeving Een zware aardbeving van cir ca 7,8 op de schaal van Richter heeft in Pakistan zeker 45 le vens geëist. Het epicentrum lag in Baluchistan, de grootste maar dunst bevolkte provincie, op enkele tientallen kilometers onder de grond. De informatie die doorsijpelt, zaait vooral verwarring. Het ene moment wordt verzekerd dat het complex veilig is, het volgende moment klinken opnieuw explo sies en schoten. Het doet de ge moedstoestand van Omondi geen goed. Hij leeft al 15 jaar met een trauma, zegt hij. „Bij de aanslag in 1998 op de Amerikaanse ambas sade in Nairobi raakte mijn zus ernstig gewond. Ze lag weken in het ziekenhuis, had een mis kraam en kort daarna een beroer te. Dagen was ik op zoek naar haar in ziekenhuizen en mortua ria. Het komt nu allemaal weer naar boven. Ik slaap slecht en kan ook niet werken." Omondi heeft nooit professionele hulp gezocht, een belangrijke voorwaarde voor het verwerken van trauma's, stellen deskundi gen. Zaterdag, uren na het begin NAIROBI - De Keniaanse president Kenyatta zei gisteravond dat de terroristen in winkelcentrum Westgate zijn verslagen. Volgens hem zijn vijf terroristen gedood en zijn elf verdachten gevangenge nomen. Verschillende keren is de afgelopen dagen ten onrechte ge meld dat de terreuractie was beëindigd. De Keniaanse presi dent zei dat 61 burgers zijn omge komen door de terreuraanval. Ook zes veiligheidsmensen zijn gesneuveld. 'Overheid doet niets voor ons' door onze correspondent Wilma van der Maaten Matthias Bernard 1 '1 -:%<* BOEDAPEST DÜSSELDORF ISLAMABAD door onze correspondent Frans van den Houdt NAIROBI - „Dit is te groot om te be vatten", verzucht Stephen Omondi (41). Voor de vierde dag op rij staat hij op een paar honderd me ter van winkelcentrum Westgate. „Ik kan het niet loslaten, ik moet hier zijn." Een vriend wordt nog steeds vermist en Omondi hoopt hier goed nieuws te horen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6