Noord-Bevelands Mannenkoor plukt voor de kas 'Dorp samen duurzamer maken' Gehandicapten blijven velden onderhouden 22 BEVELANDEN en THOLEN Bouw nieuwe zeesluis moet in 2018 beginnen In plaats van de prestigieuze inwo nertrekker die de vier betrokken partijen (gemeente, woningcorpo ratie RWS en de ontwikkelaars Proper Stok en Van Garderen& Dekker) hoopten te gaan bouwen, is Goese Schans inmiddels vooral een financiële steen om de nek. Deels is dat te wijten aan de eco nomische crisis die in september 2008 in alle hevigheid losbarstte en die niemand kon of wilde voor zien. Toch waren er destijds bij de lancering van de plannen al scepti sche geluiden te horen. Want waar zouden - bijvoorbeeld - al die bewoners vandaan moeten ko men? In de jaren daarna voltrok zich het ene na het andere rampscena rio. In 2010 haalde de Raad van State zelfs een dikke streep door het hele bestemmingsplan, waar door de initiatiefnemers weer op nieuw moesten beginnen. Dat in combinatie met een volledig inge storte woningmarkt zorgde er voor dat het project in een impas se kwam te zitten. Achter de schermen is de afgelopen jaren ge tracht tot alternatieve plannen te komen, maar ook dat is mislukt. Als voorlopig dieptepunt gaan de projectpartners elkaar nu juri disch te lijf; Goes wil de VOF (RWS, Proper Stok en Van Garde ren en Dekker) nu via de rechter dwingen alle grond voor het deel- plan Goese Diep af te nemen, zo als destijds is afgesproken. De VOF koos er voor om voor slechts 120 woningen een bouwvergun ning aan te vragen en niet voor de rest van het deelgebied. Op merkelijk is dat Goes nu in de dag vaarding stelt dat het risico op ver nietiging van het bestemmings plan 'zonder meer voorzienbaar' was op het moment van de aan bieding. Het roept de vraag op waarom de gemeente de ontwik kelingscombinatie dan toch de verplichting liet aangaan om de grond af te nemen. Ook het gemeentebestuur lijkt met de kennis van nu op haar schreden terug te keren. Voor een samenwerking als in het project Goese Schans zal de gemeente nu niet meer kiezen, zei wethouder Jo-Annes de Bat deze week toen hij de gang naar de rechter aan kondigde. Maar in dit dossier zijn de partijen tot elkaar veroordeeld. De stekker er helemaal uit trek ken is geen optie. Het kan een langdurige en dure procedure worden, gaf De Bat al aan. En het kost al veel geld. Winstgevend wordt het project niet meer en de miljoenen die de vier partijen er al in hebben gesto ken zijn weg. Daarnaast loopt er een lening bij de Bank Nederland se Gemeenten van 18,9 miljoen euro en ligt een executoriale ver koop van de grond op de loer. De gemeente gelooft desondanks nog steeds in onderdelen van het plan en wil de boel nu vlot trek ken door 'juridisch de tanden te laten zien', zoals De Bat het zegt. Het is de vraag of dat lukt, het pro ject heeft inmiddels al te veel ne gatieve associaties. De vergelij king met het mislukte Schelde- kwartier in Vlissingen dringt zich op, met dat verschil dat er in dit geval niet een partij - de gemeen te - voor de verliezen opdraait, maar vier. Een schrale troost, want elke euro is er in deze tijd een. De enige winnaars lijken voorlo pig de bedrijven in het havenin dustriegebied. Die kunnen waar schijnlijk nog lang op hun plek blijven zitten. wissenkerke - Twee grote fusten vol hebben ze al geplukt met z'n tweeën in een halve ochtend. In de andere baan gaat het nog snel ler, want daar plukken drie leden van het Noord-Bevelands Man nenkoor. Conférances zijn het in de boomgaard van Rinus de Nooijer in Wissenkerke, die eraf moeten. Elke ochtend plukt een ploegje van vijf, zes man en soms gaat er 's middag ook een clubje aan de slag. Ze worden per uur betaald en alles gaat recht in de clubkas van het mannenkoor. „Want dat is nodig, hard nodig", zegt Gerard Geelhoed. „Het Noord-Be'velands Mannenkoor heeft maar 19 leden, dus van de contributie kunnen we de dirigente niet betalen, hoe wel ze veel minder per uur kost dan een bouwvakker. We hebben de dirigente, Willie den Hollan der, hard nodig want ze doet ste moefeningen met ons, rekt de grenzen een beetje op en weet hoe ze ons foutloos meerstemmig moet laten zingen." Het Noord-Bevelands Mannekoor bestaat al sinds 1959 en het treedf op voor verzorgingshuizen, soms in een kerk of tijdens bijeenkom sten van verenigingen. „We zijn eigenlijk allemaal een beetje op leeftijd, maar dat neemt niet weg dat we hard kunnen werken voor de clubkas. En het blijkt nog hart stikke leuk werk ook." Geelhoed voegt er haastig aan toe dat er nog beste jonge leden bij kunnen. „Ze hoeven niet te helpen plukken, maar het mag wel." Volgende week plukt het koor weer bij een andere fruitteler. TERNEUZEN - Het projectteam Zee sluis Terneuzen, dat de bouw van de nieuwe zeesluis voorbereidt en begeleidt, maakt snel vorderin gen. Er wordt volop gepraat met bedrijven en en omwonenden, die straks mogelijk moeten ver huizen om ruimte te maken voor de ingrijpende aanpassingen aan het sluizencomplex. Speciaal voor hen, maar ook voor andere belanghebbenden én geïn teresseerden wordt in november een website gelanceerd. De men sen in de omgeving van het pro ject worden ook op de hoogte ge houden van de vorderingen door middel van informatieavonden, inspraakbijeenkomsten en nieuwsbrieven. Inmiddels is het ingenieursbu reau LievenseCSO uit Breda be gonnen met het ontwerp van de sluis. Dat gebeurt tot in detail. Het bureau, dat ook allerlei bijbe horende onderzoeken (stabiliteits- berekeningen .bijvoorbeeld) uit voert, krijgt tot medio 2015 de tijd. Dan moet het ontwerp op ta fel liggen. De bouw moet in 2018 beginnen en in 2022 klaar zijn. Het idee achter het initiatief is dat er in Oud-Vossemeer mooie dingen op het gebied van duur zaamheid kunnen gebeuren als in woners daar samen de schouders onder zetten. Drie mensen trekken op dit mo ment de kar: Kees Jan Grin, Ro nald Kolk en Wim Boudeling. Ze hopen binnenkort meer mensen bij de club te mogen verwelko men. „Het moet echt een burger initiatief worden", stelt Grin. Tijdens een informatieavond op donderdag 10 oktober (de Dag van de Duurzaamheid) zal een toelichting worden gegeven op de plannen. Dan zal worden bekeken of er voldoende belangstelling is om het verder op te pakken. Grin is hoopvol gestemd. „Ik heb vori ge week een Twitter- en Facebook- account aangemaakt over ons ini tiatief. Dat heeft al tot veel positie ve reacties geleid." De drie huidige mensen achter Energiek Vosmeer zien de collec tieve inkoop van zonnepanelen als een voor de hand liggend pro ject om mee te beginnen, maar dat is volgens hen niet in beton gegoten. Andere ideeën zijn wel kom. Het kan ook gaan om duur zame initiatieven met een so ciaal-economische inslag. Grin sluit niet uit dat het project op termijn uitmondt in een stich ting of coöperatie. „Ik kan me ook voorstellen dat we een soort onaf hankelijk info-loket worden voor de inwoners", zegt hij. „Mensen zien vaak door de bomen het bos niet meer als het gaat om bijvoor beeld energiebesparende maatre gelen aan het huis. Er is natuur lijk veel meer dan zonnepanelen. Met een heel simpele en goedko pe maatregel kan soms een veel groter effect worden bereikt." De informatieavond van 10 okto ber vindt plaats in dorpshuis De Vossenkuil en duurt van 19.30 tot 21.00 uur. De gehandicapten gingen aan het begin van het jaar aan de slag bij de voetbalvereniging. Daar zorgen ze voor onder meer het maaiwerk en het afsteken van de kantjes. Verder ondersteunen ze de vrij willigers bij allerlei klusjes, zoals het schoonmaken van de borden. Smerdiek-voorzitter Rien Vroeg- op is erg te spreken over de sa menwerking. „De cliënten van Sja loom doen hun werk hartstikke goed. Ze zijn ook erg flexibel op het moment dat wij vragen of ze ergens mee kunnen helpen." De gemeente heeft nu besloten om de proef met een jaar te ver lengen. Onder normale omstan digheden was wellicht een con tract voor langere tijd afgesloten, maar er staat heel wat te verande ren op het gebied van het onder houd van de sportparken. De ge meente wil deze taak namelijk overdragen aan de samenleving. Dat plan wordt de komende maanden verder uitgewerkt in sa menwerking met de clubs. Luchtkasteel De Goese Schans ANALYSE door Luc Oggel GOES - Mooie huizen zouden er ko men, dat is waar. Maar het ambiti euze woningbouwproject Goese Schans, de omvorming van het ha venindustriegebied tot woonwijk met tweeduizend huizen, lijkt meer en meer een luchtkasteel te worden. De plukploeg van het Noord-Bevelands Mannenkoor. VInr Lieven Huibregtse, Jacques Lijnse, Theo Kopmels, Ge rard Geelhoed en Ton Broek, foto Marcelle Davidse door Mieke van der Jagt door Rob Paardekam OUD-VOSSEMEER - Onder de noe mer Energiek Vosmeer wil een aan tal vrijwilligers uit Oud-Vossemeer initiatieven op het gebied van duur zaamheid opzetten. Het collectief inkopen van zonnepanelen wordt wellicht het eerste wapenfeit. door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - De proef waarbij cliënten van zorginstelling Sjaloom werkzaamheden uitvoeren op het terrein van SV Smerdiek wordt met een jaar verlengd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54