Guus Langeraert kan 'ongenoegen' vandaag niet uiten G 24 ZEELAND MEGAPROJECT De aanleg van het natuur- recreatiegebied begint vandaag officieel. De weg erheen zat vol hobbels. EP De openingshandeling van de aanleg van Waterdunen, waar bij gedeputeerde George van Heukelom vandaag een bord onthult, heeft vooral symboli sche waarde. De omvorming van de Oud- en )ong-Breskenspolder ten noorden van Groe- de is immers al begonnen. In de polders wordt gegraven, de voorbereidingen voor de bouw van een getijdenduiker zijn begonnen. Camping Napoleon Hoeve, die moet wijken voor het project, werd afgelopen winter en voorjaar helemaal ontmanteld en de verster king van de dijk is in volle gang. Het startmoment geeft wél eens te meer aan dat Waterdunen er écht komt, en dat er geen weg terug meer is. Nu is de komst van het na- tuurrecreatiegebied nooit helemaal uit zicht geweest, maar vlekkeloos verliep de voorbe reiding nou ook weer niet. Waterdunen werd in 2004 aan de buitenwe reld gepresenteerd. Initiatiefnemer was re creatieondernemer Arno Boomert. Zijn cam ping Napoleon Hoeve moest op termijn deels verdwijnen voor kustversterking en Boomert zag kansen voor vernieuwing. De ondernemer vond in Het Zeeuwse Land schap een compagnon, en samen stapten ze naar de provincie, waar ze een plan presen teerden voor de aanleg van 250 hectare nieu we natuur, in.de vorm van een getijdenge- bied met slikken en schorren, gecombineerd met moderne vormen van recreatie. Recrea- tiebedrijf Molecaten, die Napoleon Hoeve van Boomert overnam, zou daarbij zorgen voor de komst van een hotel met 80 bedden, een duincamping met 300 plaatsen en een ruim opgezet bungalowpark met 400 huis- KOSTEN EN BATEN jes. De provincie omarmde het plan meteen. Voor de financiering werd een beroep ge daan op het Rijk. Die zag in de combinatie kustversterking-natuur-recreatie zoveel meerwaarde, dat ze een groot deel van de kos ten op zich nam. De omvang van Waterdunen, een kleine 350 hectare, maakte meteen duidelijk dat er veel landbouwgrond nodig was om het project te realiseren. En daar lag meteen het grootste pijnpunt: boeren gaven al snel aan niet mee te willen werken aan 'het onder water zetten van goede landbouwgrond'. De landbouwers kregen steun uit de regio: 'bezorgde burgers' richtten de actiegroep Waterdunen Nee! op. Onderhandelingen tussen de provincie en grondeigenaren verliepen dramatisch: slechts met een handjevol werd overeenstem ming bereikt. Nadat Provinciale Staten na veel wikken en wegen uiteindelijk akkoord gingen met grondonteigening en begin vorig jaar ook de Raad van State groen licht gaf, stond echter niets de komst van Waterdunen nog in de weg. De provincie, gesteund door andere voorstan ders van Waterdunen, doet sindsdien haar best om draagvlak voor het natuur-recreatie- gebied te creëren. Dat lukt aardig. Tegenstan ders leggen zich, op een kleine groep volhou ders na, één voor één neer bij het onvermijde lijke. De afnemende kritiek maakt ruimte voor meer nuance, en voorstanders durven harder te roepen dat het plan zo zijn voorde len heeft: volgens onderzoekers zal het nieu we natuurgebied extra toeristen trekken, net als het verbeterde recreatiepark dat Moleca- ten bij Waterdunen aanlegt. Daarnaast levert het project structurele werkgelegenheid op en is ook de natuur er bij gebaat. Een getijdenduiker in de dijk bij 't Killetje maakt Waterdunen echt bijzonder. De dui ker zorgt straks voor eb en vloed (met een verschil van ruim een meter) in het natuurge bied. Een kanaal legt de verbinding tussen de zee en het natuurgebied. Aan dat kanaal komt een boulevard met winkeltjes, horeca, een bezoekerscentrum en een hotel. In de na bijgelegen duinen bouwt Molecaten een cam ping en een recreatiepark. Het 250 hectare grote natuurgebied is straks beperkt toegan kelijk voor fietsers en wandelaars. Projectleider Lies Dekker van de provincie kondigt aan dat binnen een paar maanden wordt begonnen met grootschalige werk zaamheden. „De aanleg van de duiker zorgt voor een enorme bouwput. In het gebied zelf wordt ook flink gegraven: de vrijkomende grond gaat direct naar de kustversterking. En we beginnen ook met de aanleg van nieuwe wegen, parkeerplaatsen en sloten aan de ran den van Waterdunen." Volgend jaar begint de inrichting van het natuurgebied. Als dat klaar is, begint Molecaten met de bouw van vakantiewoningen en aanleg van de cam ping. De provincie, die nu een deel van de Grote Kerk in Groede gebruikt als informatiecen trum, bekijkt de mogelijkheid om een bezoe- kerscentrum in Waterdunen neer te zetten. „We willen excursies organiseren en een webcam op het werk aan de duiker zetten", geeft Dekker aan. „Het is zonde om zo'n bij zonder project aan het oog te onttrekken." uus Langeraert had vandaag bij de officiële start voor de aanleg van het natuurrecreatie- gebied Waterdunen de Zeeuws-Vlaamse vlag halfstok willen hijsen. Maar de voorman van Vrienden van Waterdunen Nee!!! is gisteren ontslagen uit het ziekenhuis, waar in hij met twee gebroken enkels was beland, en kan voorlopig nog niet echt uit de voeten. En hij had gis termorgen, nog in het ziekenhuisbed, nog niet ver nomen dat iemand het (vlaggen)stokje van hem overnam. „Ik denk dat de plechtigheid bij de getij denduiker daarom zonder veel protesten en uitin gen van ongenoegen zal verlopen." Enkele jaren terug kondigde Langeraert nog aan dat hij de protestborden aan de wilgen zou hangen als Provinciale Staten groen licht voor Waterdunen gaf. Nu de aanleg begonnen is, heeft hij niet de illusie dat zijn acties nog kunnen leiden tot het afblazen van de plannen. Hij stelt voorop dat het 'natuurlijk goed is dat de kustversterking wordt aangepakt'. „Maar we kunnen nu niet zo maar stoppen. We moe ten aan de bel blijven trekken om te laten weten dat we niet alles zo maar goed vinden. Het blijft toch raar dat overheden voorbijgaan aan gedegen rappor ten van wijze deskundigen, rapporten die uitwijzen dat er behoorlijke risico's zijn, zowel voor de volksge zondheid als voor verzilting van landbouwgrond." Langeraert vindt het ook vreemd dat overheden ak koord zijn met het onder water zetten van Hedwige en Waterdunen en nu roepen dat het gedaan is met nieuwe plannen. „Maar er is wel 82 miljoen euro uit getrokken voor de inrichting van Waterdunen." Waterdunen: geen weg meer terug door René Hoonhorst en Martijn de Koning De aanleg van Waterdunen kost, inclusief kustverster king en recreatieve voorzieningen, bijna 200 miljoen euro. Overheden (vooral Rijk en de provincie) steken er zo'n 120 miljoen euro aan geld en middelen (grónd) in. Molecaten heeft voor 10 miljoen euro aan grond ver worven van de provincie en is verantwoordelijk voor de private investeringen van tientallen miljoenen. Volgens onderzoekers levert de aanleg van Waterdu nen jaarlijks ruim 20 miljoen euro aan extra bestedin gen in de regio op, en structureel 120 arbeidsplaatsen. De aanleg brengt tijdelijk 300 banen en eenmalig 45 miljoen aan bestedingen met zich mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50