Vader verbaasd over wapenvergunning Tristan ^eR^^den Zwangeren zetten hun aanklacht vaker door Club in de bres voor brom- en snorfietser BINNENLAND 5 Het ging om een zogeheten voor lopig getuigenverhoor, aange vraagd door slachtoffers van het schietdrama in Alphen aan den Rijn die willen kijken of zij bij ie mand schade kunnen verhalen. Tristan van der Vlis, die in april ion een bloedbad aanrichtte in winkelcentrum De Ridderhof, werd in 2006 opgenomen. De poli tie pikte hem thuis op, nadat zijn vader via 112 aan de bel had getrok ken over de psychische proble men van zijn zoon. Van der Vlis hield zijn zoon voor dat hij daar om nooit een vergunning zou krij gen, zo vertelde de vader gisteren tegenover de rechtbank. In september 2006 vond Van der Vlis senior bewijs voor de psychi sche problemen van zijn zoon. In een schriftje op de kamer van Tristan las Hans van der Vlis het scenario dat zijn zoon op een dins dagavond zelfmoord wüde plegen bij een schietvereniging. Nooit had ik dc >ndruk dat Tristan mei verkeerde dingen bezig wa? Daarbij zat ook een afscheids brief. Maar na de opname van Tristan ging het eigenlijk steeds beter. In 2008 gebruikte hij geen medi cijnen meer en ging het uitste kend met hem, verklaarde zijn va der gisteren. „Het was toen een gewone jongen. Hij was niet war rig, niet depressief of een niet-hel- der functionerend persoon. Tristans vader weersprak het beeld dat 'vaak van zijn zoon is neergezet': een schets van een psy chiatrisch patiënt die aan waani deeën leed en stemmen hoorde. „We leidden destijds een normaal gezinsleven." De jongen was vol gens zijn vader 'buitengewoon ge disciplineerd, werklustig, sportief en evenwichtig'. „Nooit had ik de indruk dat hij met de verkeerde dingen bezig was." De ouders spraken met hun zoon wel over de wapenvergunning die hij had aangevraagd. Van der Vlis noemde de vergunning onwense lijk. „We hebben gezegd: die krijg je nooit. Het is een onmogelijke mis sie waar je mee bezig bent." Mede omdat het goed ging met zijn zoon, vond Van der Vlis het niet nodig nau. de politie te stappen toen Tristan toch een wapenver gunning had gekregen. „Wij wisten niet beter dan dat de politie van de problemen van Tristan wist. Ze hadden hem zelf in 2006 bij ons weggehaald. We dachten dat dit was meegenomen in de afgifte van de vergunning." SPIJKENISSE - Waarschijnlijk wa ren er minder sterfgevallen ge weest in het Ruwaard van Putten Ziekenhuis als medewerkers lan delijke richtlijnen hadden ge volgd, nauwkeuriger dossiers had den bijgehouden en hadden gere flecteerd op eikaars handelen. Dat zegt de onderzoekscommissie- Danner. De commissie bekeek dossiers van overleden patiënten en onderzocht of bij hen schade is ontstaan door het handelen van medewerkers van het Ruwaard van Putten. Bij 55 patiënten werd 'duidelijk' schade vastgesteld, bij 65 personen 'mogelijk'. De schade die patiënten opliepen door toe doen van artsen en verplegers ligt volgens de commissie niet hoger dan het landelijk gemiddelde. Het ging vorig jaar om 27 gevallen waarin vrouwen zich benadeeld voelden door hun werkgever, om dat ze óf een kindje verwachtten óf moeder zijn. In tien gevallen bleek de klacht ongegrond, in de andere zaken was wel sprake van discriminatie, oordeelde het colle ge. Het aantal meldingen van zwangerschapsdiscriminatie bij het CRM is overigens niet ge groeid. „Vrouwen trekken een zaak echter minder snel in dan voorheen, waardoor automatisch meer uitspraken volgen", legt communicatieadviseur Marysha Molthoff van het college uit. In 2012 verschenen de resultaten van een grootschalig onderzoek door de Commissie Gelijke Behan deling. Daaruit bleek dat 45 pro cent van de vrouwen op de ar beidsmarkt een ervaring heeft die duidt op discriminatie vanwege zwangerschap, jong moederschap of een kinderwens. Daarop volg de in juli van dit jaar een publieks campagne over zwangerschap op de werkvloer. Molthoff: „Bewust zijn over deze vorm van discrimi natie ontbreekt. Niet-verlenging van een tijdelijk contract wegens zwangerschap, terwijl de baan wel beschikbaar is, is discrimina tie. Veel mensen weten dat niet." Andere voorbeelden van discrimi natie zijn het weigeren van een sa larisverhoging door zwanger schap of niet terug kunnen in de eigen functie na de bevalling. De uitspraken van het College voor de Rechten van de Mens zijn niet bindend. „Maar 75 procent van werkgevers volgt de uitspraak wel op. En een strafrechter of ci viele rechter moet het oordeel van het college meenemen in de uitspraak. Het oordeel kan ook het verschil uitmaken in de hoog te van een schadevergoeding." „Nederland telt 1,1 miljoen snor- en bromfietsers. Dit soort twee- wielers zijn serieuze vervoermid delen en soms de beste manier om je te verplaatsen. Maar wegbe- heerders vergeten ons vaak", stelt Haverkamp. Typerend vindt hij de verkeersboete die hij laatst kreeg in zijn woonplaats. „Door een wegomleiding reed ik op een pad, dat alleen bestemd was voor fietsers. De gemeente gaf achteraf toe dat ze niet aan brommers had gedacht." Sommige situaties zijn in zijn ogen ronduit gevaarlijk, zoals de plekken waar scooters verplicht van de rijbaan af moeten, het fiets pad op. „Auto's achter je drukken je soms bijna van de weg, terwijl rechts fietsers kunnen passeren" vertelt Haverkamp, in het dage lijks leven directeur van een inter netbedrijf. Hij noemt zich geen diehard-scooterrijder. „Ik gebruik hem vooral om naar kantoor in Amsterdam te rijden; de snelste en makkelijkste optie." Een belangenclub is ook hoogno dig om het negatieve imago van de scooterrijders tegen te gaan, vinden de initiatiefnemers. „Men sen associëren scooters met pu bers die rondscheuren, maar 80 procent van de brom- en snorfiet sers is ouder dan 25 jaar." Amsterdam wil de gemotoriseer de tweewielers van de fietspaden weren, terwijl bakfietsen en elek trische fietsen ook voor proble men zorgen, vindt Haverkamp. „We willen graag meepraten over dit soort problemen, op lokaal en landelijk niveau." icemanen zijn een goavrezena rast te zijn aoor ae aanslag. WOENSDAG 25 SEPTEMBER 2013 DEN HAAG - Hans van der Vlis was verbaasd dat de politie in 2008 een wapenvergunning afgaf aan zijn zoon, terwijl Tristan eerder met psychische klachten was opgeno men. Dat verklaarde hij gisteren bij de rechtbank in Den Haag. Hans van der Vlis Zwangere vrouwen voelen zich soms gediscrimineerd op het werk. Bewijs leveren blijkt niet eenvoudig. UTRECHT - Het College voor de Rechten van de Mens (CRM) in Utrecht deed in 2012 60 procent meer uitspraken over zwanger schapsdiscriminatie op het werk dan in voorgaande jaren. Scooterrijders verenigen zich om kennis uit te dragen en hun slechte imago tegen te gaan door Niek Opten AMSTELVEEN - Geen enkele groepe ring behartigt de belangen van snor- en bromfietsers, vindt Remas Haverkamp uit Amstelveen. Hij is een van de oprichters van stichting Scooterbelang, die gisteren offici eel aftrapte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5