Lepelstraat en Papeweg 4 BUITEN HET ZEEUWSE LANDKHAP Dieren die op hun schutkleur vertrou wen bij de nadering van een vijand blijven doodstil zitten om toch maar vooral onopgemerkt te blijven. Ne gen op de tien keer gaat het goed, maar soms wordt zo'n dier ontdekt. Veelal hebben ze dan nog een twee de truc om toch nog te kunnen vluch ten. Een mooi voorbeeld zien we bij de dagpauwoog. De buitenkant van de vleugels is perfect gecamoufleerd, zodat de vlinder in rust vrijwel nooit wordt opgemerkt door vijanden. Ce- beurt dat toch dan klapt de vlinder de vleugels open en wordt de bela ger geconfronteerd met twee grote 'pauwogen', die vaak een moment van aarzeling teweegbrengen. Dat moment is voor de vlinder vaak ge noeg om weg te fladderen of althans om het vege lijf te redden. Je komt heel wat vlinders tegen waar een hap uit de vleugels in een vogelsnavel ver dwenen is, zonder dat de vlinder zelf het slachtoffer werd. door Chiel Jacobusse De watersnip overleeft de struggle of life op een vergelijkbare ma nier. Als er gevaar na dert vertrouwt de vo gel op zijn schutkleur en houdt zich dood stil. Die schutkleur is in veel gevallen bijna perfect. De bruine kleur met ge le lengtestrepen valt helemaal weg tussen biezen of zeggen langs de wa terkant waar zo'n watersnip foera- geert. Maar als de vogel toch opge merkt wordt vliegt hij op, onder het voortbrengen van een luide schreeuw. Het geluid wordt wel ver geleken met een doek die in tweeën gescheurd wordt. De vogel zelf vliegt op in een snelle zigzagvlucht, die eens te meer zorgt dat de belager het nakijken heeft. Het bovenstaande klinkt alsof het al lemaal om beredeneerde gedragin gen gaat, maar natuurlijk gaat het om instinctmatige overlevingsmechanis- men. Dat blijkt bijvoorbeeld als er een pak sneeuw gevallen is. De water snip (en ook de verwante houtsnip) gedraagt zich net als anders en blijft bewegingloos in de sneeuw zitten als er iemand nadert. Blijkbaar zijn ze zich totaal niet bewust van hun op vallendheid tegen de witte achter grond. Bij winterweer vallen dan ook veel snippen ten prooi aan roofvogels en andere predatoren. Watersnippen zijn er in deze tijd vol op in Zeeland. Het gaat zowel om doortrekkers als om vogels die hier blijven overwinteren. In de broedtijd is de watersnip bij ons uitermate schaars. Ze zijn dan vooral te vinden in veen- en veenweidegebieden, zo als in Noord-Holland en Friesland. Daar klinkt het karakteristieke ge blaat van de baltsende mannetjes. Het lijkt sprekend op het geblaat van een pasgeboren lammetje. Het geluid wordt niet gemaakt met de snavel, maar het ontstaat doordat de vogels de staart en de vleugels in een bepaal de stand houden tijdens de vlucht, zodat de wind er tussen door blaast. Het typische geluid heeft aanleiding gegeven tot streeknamen als weer- lam of hemelgeitje. Hoewel watersnippen graag op kale slikbodem foerageren gebeurt dat zel den of nooit buitendijks. Wel kun nen watersnippen een enkele keer op het-schor verblijven. In de inlagen en karrenvelden en in weidegebieden als de Prunje en de Scherpenissepol- der zijn snippen buiten de broedtijd het hele jaar algemeen. Met hun lan ge snavel sporen zij bodemdieren op; vooral allerlei wormen, maar verder ook slakken, insecten en zaden van biezen et cetera. In de winter kom je soms een dubbel ganger van de watersnip tegen, het bokje. Die naam heeft misschien wel te ma ken met het feit dat deze snip vol strekt geen geluid maakt. Het bokje is.kleiner en meer gedrongen dan de watersnip en bovendien heeft hij een veel kortere snavel. Hij komt schaars voor in gemaaide riet en biezenvel den, waar de begroeiing voor de wa tersnip wat te hoog is. De eerste bok jes arriveren rond deze tijd van het jaar in onze omgeving, terwijl de wa tersnippen al ettelijke maanden hier verblijven. Een mooie uitdaging voor de herfstvakantie om beide soorten eens op te sporen om ze met elkaar te vergelijken. WOEI De mooie boerderij ■Veldzicht' wordt door de familie de Visser in Lepelstraat bij Vrouwenpolder goed onderhouden, foto Gerard Smallegange Watersnippen en bokjes hebben een uitstekende schutkleur Watersnip tussen oeverbegroeiing Watersnip in de sneeuw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 40