BUITEN 3 verhaal van de gewoonten van vroeger. Erfgoed vol holen, bar sten en plooien, als bronnen van leven. Hier floreren mossen en korstmossen, en knaagdiertjes, slakjes en kevers. Het vrijwilligers werk hier lijkt soms onzichtbaar, maar zou pas zichtbaar opvallen als het niet werd gedaan. Zo zijn ook hoogstamboomgaard- jes met fruit, erfgoed in Zeeland wat gekoesterd mag worden. Vele erven hadden vroeger een eigen boomgaardje, met vaak oude ap pel-, peren- en pruimenrassen, die streekspecifiek waren en ner gens anders voorkwamen. Hoe mooi dit ook lijkt, er zijn er al ve le verdwenen. Zo'n boomgaardje passend in de entourage van gro te schuren en kippenhok ofbak- keet is zo kenmerkend in het land schap van Zeeland. Hoewel bo men van een jaar of 40 of ouder zichtbare verhalen vertellen, is soms de waarde nog onbekend of ondergewaardeerd. Een boom om krijgen is vrij eenvoudig gedaan, dé historie van tientallen of hon derden jaren is zo met een enkele bijlslag ongedaan gemaakt. Wat dan verdwijnt zijn de groene ele menten, van onschatbare waarde voor de biodiversiteit en een tradi tie van fruitrassen en hun gebrui ken. Kennis over de historie is aanwezig bij organisaties zoals de SCEZ. Kunst is te maken dat ook de eigenaar van zo'n hoogstam- fruitboomgaardje met die kennis in aanraking komt en wil gaan voor het behoud en onderhoud van oude bomen. Een unieke belevenis vond ik het om dit weekend door zo'n boom gaardje te mogen lopen, de appels in de hoge boomtoppen te kun nen plukken en de groeven en kie ren in de bomen te fotograferen. Hier in Nieuw- en Sint Joosland zit het wel goed met het hart voor de oude bomen, zowel bij de eige naren als bij de groep vrijwilli gers eromheen die bereid is mee te werken aan snoei en pluk van de appels die komende zaterdag omgezet zullen worden in sap bij de mobipers. Een sappers die we speciaal naar Zeeland vragen om het fruit van de hoogstammen te verwerken, omdat niet alle fruit bewaarbaar is. Oude bomen staan hier als gerimpelde mannetjes in de sfeervolle gaard vol groene rijk dommen, waar schapen en kip pen gevallen appels delen. Om oude fruitrassen uit Zeeland te be houden, hebben we al enkele col lectieboomgaarden ingericht en vragen we mensen die vermoe den dat ze zeldzame rassen heb ben het aan ons te laten weten. Pieter Voets in zijn woning die hij al vier jaar aan het opknappen is. Oude elementen zoals de schouw, dwarsbalken en bedstedes blijven behouden. foto's Lex de Meester WOENSDAG 25 SEPTEMBER 2013 Boomgaard in Nieuw- en Sint Joosland. foto's Sylvia Tuinder Zicht op het gehucht uit zuidelijke richting. De Boomdijk met aan de linkerkant het huis waar café De Witte Zwaan ooit zat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 39