Gebruiken van vroeger, kenmerkend in het landschap I I I I 2 BUITEN EP Bedreigd erfgoed Erfgoed wat bedreigd is, roept vaak de gedachten aan bouw sels op die op de nominatie staan om te verdwijnen. Levend erfgoed is echter ook vaak sluit post op de begroting. Knotbomen die het landschap juist dat typi sche karaktervolle Zeeuwse plaat je geven, verdwijnen als er geen zorgvuldig beheer aan wordt ge wijd. Beheer van de bomen be staat sinds jaar en dag uit het knotten ervan. Idealiter gaan eens in de drie tot vier jaar groepen mensen aan de slag om de takken met takkenzaag en snoeischaar bij de knot kort te houden. Sinds ruim 30 jaar zetten veel vrijwilli gers zich in Zeeland daarvoor in, aangemoedigd door organisaties die levend erfgoed hoog in het vaandel hebben staan. Goed en scherp gereedschap hiervoor is noodzakelijk en vraagt bekosti ging, ook het stukje coördinatie er omheen. De participatiemaat schappij met een grote inzet van vrijwillige bewoners is hier al vol op gaande en hoeft hiervoor niet meer uitgevonden te worden. Steenuilen, spechten en andere holenbroeders zijn ze er vast dankbaar voor. Andere erkenning is terug te vinden bij bewoners en recreanten die de omgeving in Zeeland zo mooi vinden. Er is meer over te vertellen, want knot- vormen komen sinds eeuwen hier voor. Ze waren functioneel vanwege de bruikbaarheid van het hout. Bijvoorbeeld voor vlecht werk van heggen, manden en stoelen, maar ook als geriefhout en brandhout. De oude knotbo men van toen en de nieuwe die la ter bij geplant zijn, vertellen het Ruim twee kilometer van het drukke Sloegebied, ligt, toch in alle rust, Oudedorp. Een slaperig straatje met dertien huizen, twee lantaarnpalen en Zuid-Bevelandse invloeden. „Je praat wel eens met de buren, maar dat is dan als je tegelijk de deur uitstapt." Het gehucht SIGNALEMENT OUDEDORP Pier van Eennenaam had gelijk en toch ook weer niet. De schaap herder was in de jaren kort voor de oorlog zo'n beetje de patron van Oudedorp en vertegenwoor digde het gehucht in de gemeen teraad van Nieuw- en Sint Joos land. Toen begin jaren zestig het eerste huis je leeg kwam te staan, voorzag hij verdere leegstand. „Ik geloof dat het hele dorp op den duur zal verdwijnen. Nieuwland wordt toch Middelburg, let maar eens op", zei hij vijftig jaar geleden tegen onze verslaggever. Maar een halve eeuw later bestaat Oudedorp - alias Sint Joosland - nog steeds. Verdwenen is het allerminst. In het noorden is wél Mid delburg dichterbij gekomen. De uitlopers van de stad, zeker de wijk Mortiere III, heb ben steeds meer terrein opgeslokt. En ten zuiden is er de bedrijvigheid van het Sloege bied. Er tussen ligt Oudedorp te liggen zoals het daar altijd al lag: één straat, haaks op de Boomdijk. Een voorstraatdorp. Eén huis op de kop, negen huizen aan de ene en drie aan de andere kant. Dat verschil is ontstaan door een Engels bombardement in '1943, waarbij vijf mensen in het gehucht omkwamen. De Zeeuwse vlag wappert op de plek waar vóór dat bombardement nog huizen ston den. Dertig meter verder woont mevrouw Vader met haar gezin. Vijfjaar geleden kwa men ze er wonen. „We wilden graag in een dorp wonen en iets met een grote tuin heb ben", vertelt ze. „Je hebt hier rust, ruimte en een mooi uitzicht met in de verte de masten van schepen die op de Westerschelde va ren." Aan de andere kant van de straat is Pie- ter Voets bezig zijn huis op te knappen. Het is een behoorlijke klus om het aan de eisen van deze tijd te laten voldoen: vier jaar is hij er al aan bezig. Daarbij wil hij de oude ele menten in de woning behouden. De dwars balken juist zichtbaar aan het plafond, de in de tuin opgeduikelde pompbak in de keuken en zelfs de twee bedstedes in de woonkamer worden functioneel. "Pieter: „In dit huis woonde een oude man die zijn hele leven vrijgezel was. Zijn ouders sliepen in de ene bedstee, hij in de andere met zijn zusje. De andere broers sliepen boven. Die man is ook deze bedstee geboren." Toen de man naar een verzorgingshuis vertrok, kocht Pieter de woning. „Het is lekker in het buitengebied en het meest Be-velandse stukje van Walche ren." Daarmee doelt hij op de tijd van de eer ste bedijking (1631) toen de Sint Jooslandpol- der tot de ambachtheerlijkheid van 's-Heer Arendskerke hoorde. In 1644 werd iets noor delijker opnieuw land bedijkt. Het dorp dat daar ontstond kreeg de weinig vindingrijke naam Nieuwland. Aan de zijkant van Pieters huis zit een inpan dige berging. Het opvallende daaraan is dat er bitter aan de muur zit. „Dat is omdat er een rookkanaal heeft gezeten. Daar zijn ver schillende verhalen over: één ervan is dat hier een smidse heeft gezeten en dat hier het vuur werd gestookt." Zeker is dat Oude dorp een tijd lang zijn eigen winkeltje had in de vorm van de nissenhut van weduwe Poppe. En er was café De Witte Zwaan, dat zich aan het begin van de straat bevond. Er is weinig meer dat herinnert aan het ver leden. De klompenmakerij van de familie De Klerk is ook al lang gesloopt. Op die plaats is een nieuw huis gebouwd. „Omdat het zowel in de Sint Jooslandstraat als aan de Boomdijk niet uitkwam met de numme ring is dat het Klompenpad geworden. „Dat hoort dus niet bij Oudedorp", weet Vader. En dat is net zo min als Oudedorp Nieuw land is. Vader: „Ik voel me Oudedorpenaar. Hier woon ik, groeien mijn kinderen op en voel ik me thuis." H W EP ~rrr door Sylvia Tuinder Historische schuren, unieke waterputten en oude bakketen. Veel cultureel erfgoed in Zeeland wordt bedreigd. In deze serie laten we zien wat er dreigt te verdwijnen. Spechtgat Het meest Bevelandse stukje van Walcheren is slaperig door Michiel Bouwman Midd Iburg N57 Nieuw-en Sint Joosland Oudedorp Gemeente: Middelburg Aantal inwoners: 30 Aantal huizen: 13 Netwerksignaal: redelijk Ligging: tussen Nieuw- en Sint joosland en de Sloeweg Noord. r> W Ondanks de nabijheid van het Sloegebied heerst de stilte in Oudedorp. Oudedorps enige weg: de Sint Jooslandstraat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 38