Op één been kan ook Van der Poel niet winnen Drie kleppers in tijdrit Blessure verzonnen Volleyballers maar één set goed tegen Italië 28 SPORT WK WIELRENNEN Tijdrijdster doet wat iedereen verwachtte: wereldkampioene worden. Maar vanzelf ging het niet. Doorgaans is hij de man die beju beld wordt na weer een zege, nu moet hij het op het WK tijdrijden voor junioren doen mét plaats vijf tig. „Dat voelt toch heel anders", zegt hij glimlachend. De pijn van een mislukt WK is dan al weer even verwerkt. Lichamelijk hersteld van de 22 ki lometer lange rit tegen het uur werk was hij al veel eerder. „Ik kwam niet echt kapot binnen", bevestigt hij het beeld van zijn fi nish. „Ik kon gewoon niet voluit gaan. Omdat ik met dit been geen kracht kan zetten." De boosdoener is een pijnlijk rechterbeen. Het is een blessure waar Van der Poel al meer dan een maand last van heeft en die maar niet onder controle te krij gen is. „Het straalt door naar mijn rug. Ik voelde het direct. Na een kilometer al dacht ik: dit moet niet lang meer duren. En toen moest ik dus nog 21 kilometer." Hij vertelt het nuchter. Niet eens gelaten. Het mislukte WK is nog zijn minste zorg. „Ik blijf er bij dat voor mij het veldrijden er nog altijd bovenuit steekt", zegt de crosser in hem. De weg doet hij er graag bij. „Met dit been heb ik ook nog wel koersen gewonnen", wijst hij op zijn 'zorgenkindje'. Een tijdrit is anders. „Die heb ik ook gewonnen. In een internatio naal veld. Maar deze was anders. Veel te vlak eigenlijk als je het moet opnemen tegen de specialis ten." Dat hij niet weet wat hij van zijn beenblessure moet verwachten, vindt hij veel erger. „Het gaat maar niet over", verzucht hij. „Er is ook nog altijd geen oplossing voor het probleem gevonden en we weten niet waar het vandaan komt. De tijd dringt. Over ander halve week moet hij alweer het veld in. Daarin heeft hij al bijna twee seizoenen geen wedstrijd meer verloren. Da's toch anders dan vijftigste worden op het WK tijdrijden voor junioren, beaamt de crosser die dit jaar ook nog der tien internationale wedstrijden op de weg heeft gewonnen. „En nu zaterdag de wegwedstrijd nog", zegt Van der Poel als hij klaar is om terug te keren naar zijn hotel. „We zien wel wat dat wordt." Hij hoopt op een miracu leus herstel, want op één been kan ook Mathieu van der Poel geen koersen winnen. Wiggins is de dark-horse. De Tourwinnaar van 2012 ontbrak dit jaar op het appel tijdens de grote tijdritten in Giro (afgestapt), Tour (afgezegd) en Vuelta. Martin leek dit jaar lange tijd onaantastbaar in de race tegen de klok. Tot de herboren Fabian Cancellara hem een pak slaag gaf in de Vuelta. Nederland zet Niki Terpstra en na tionaal kampioen Lieuwe Westra in. Terpstra heeft er al een zware ploegentijdrit opzitten, Westra is aan een wisselvallig seizoen be zig. Eén doel heeft hij in ieder ge val: proberen zijn voor hem star tende ploeggenoot Thomas De Gendt achterhalen. FLORENCE - De coach van de op de laatste plaats geëindigde Jordaan se renster Samah Khaled wilde van Ellen van Dijk weten wat zijn pupil moet doen om in de toe komst ook wereldkampioene te worden. De 26-jarige Nederlandse lachte de vraag vriendelijk weg. „Dat is een veel te lang verhaal." Wereldkampioene word je niet zo maar en misschien daarom liep Van Dijk na afloop van haar gou den race vooral te glunderen. „Ik ben zo blij", vloog ze de ene na de andere bekende om de nek. Hele maal toen ze het gemiddelde van haar winnende tijd zag: "Ze-ven-en-veertig per uur. Dat is pas vet." Beetje bij beetje kwam toen toch het verhaal wat Samah Khaled zo graag had willen horen. Van het meisje uit Harmeien dat lang zaam in de ban raakte van het tijdrijden. Na de voor haar teleur stellende Olympische Spelen van Londen hakte ze vorig jaar een grote knoop door: ze liet de baan voor wat die was en focuste zich helemaal op de weg en vooral de tijdrit. „Twee dingen half doen, le vert nu eenmaal minder op." Wat ze ook wist: „Dat deze tijdrit in Florence voor mij dé kans was op een wereldtitel. Ik was al goed bezig vorig jaar en ik wist dat er nog meer uit kon halen." Begin dit jaar maakte ze op haar computer een document aan en schreef daar in op wat ze moest doen om wereldkampioene te worden. Iedere dag nam ze die lijst met trainingsopdrachten, voe dingsadviezen, kledingkeuze, mentale zaken en verkenningsre sultaten nauwgezet door. „24 sep tember zat in hoofd als de dag waarop het moest gebeuren." A Is een mantra bekeek ze ook keer op keer de beelden van de verken ning die ze begin dit jaar samen met bondscoach Johan Lammerts maakte in Florence. „Twee keer hebben het parkoers om vijfuur 's ochtends verkend. Omdat het ver keer dan nog niet te druk is. Ik heb die video misschien wel tien miljoen keer bekeken. Je moet het parkoers kunnen dromen. Elke keer als ik onrustig werd, zette ik hem op. Vaak viel ik er bij in ELLEN VAN DIJK slaap." Het werkte. „Tot enkele da gen geleden." Toen sloeg bij het zien van de beelden juist de twij fel toe. „Ik begon een beetje uit de pan te flippen. Ik voelde me niet goed hersteld van de ploegen tijdrit. Mijn benen deden nog pijn. Waarom had ik zondag niet wat rustiger aan gedaan op het einde. De voorsprong was groot genoeg. Je maakt je plots overal druk om. De fysio en verzorger hebben zich helemaal uitgeleefd op mijn benen, maar ik bleef ze nuwachtig." Ook toen ze gistermiddag een maal op de fiets zat. En zelf toen ze hoorde dat ze halfweg twintig seconden voor lag op de rest. „Ik had niet het gevoel dat ik vloog." Ze bleef niet alleen met haar be nen malen: „Misschien zijn de an deren langzamer gestart en pak ken ze me alsnog, ging het door mijn hoofd." Gelukkig was er dat andere houvast nog. Het raceplan dat Lammerts punt voor punt bleef opdreunen. „Ik had precies opgeschreven wat ik in elke bocht of passage moest doen. Hoe hard ik moest optrekken. Wanneer te remmen. Waar in te sturen." Uiteindelijk was het allemaal ruim voldoende voor een afgete kende zege. „Dit was de eerste keer dat ik met zo'n grote druk moest omgaan. Ik moest dit win nen. Ik weet niet of ik na deze ti tel ooit gemakkelijker mijn zenu wen in bedwang zal kunnen hou den. Het is een volgend iets waar aan ik moet gaan werken." Op de achtergrond wachtte Sa mah Khalid geduldig om met El len van Dijk op de foto te gaan. Voor het verhaal hoe je de stap maakt van 38 per uur naar 47 per uur, moet ze de wereldkampioe ne later maar eens aanspreken. LONDEN - De Kroatische tennisser Marin Cilic verzon bij Wimble don een knieblessure om zijn po sitieve dopingtest te verbergen. De internationale tennisbond ITF meldde dit dinsdag. Cilic werd in mei tijdens het toer nooi van München betrapt op het gebruik van het verboden middel nikethamide. Hij kreeg dit op 11 juni te horen. Nadat de contra-ex pertise ook positief was, besloot hij een kwetsuur als excuus te ge bruiken om zich terug te trekken uit de tweede ronde van Wimble don. „Hij verzon een knieblessu re, zodat er geen aandacht zou zijn voor zijn positieve test", al dus de ITF. Cilic is voor negen maanden geschorst. Hij zegt dat hij het verboden middel niet met opzet heeft genomen en is in be roep gegaan bij het hoogste sport- tribunaal CAS. Bondscoach Edwin Benne zag daarna tot zijn spijt dat zijn team dat noodzakelijke niveau niet kon vasthouden. De Italianen gingen serverend, verdedigend en aanval lend steeds beter spelen. Neder land had geen antwoord. De vechtlust bleef bewonderenswaar dig, maar die alleen was tegen de Azzurri onvoldoende. De inhaalra ce in de vierde set, van 0-6 naar 11-11, was knap maar bleek een stuiptrekking: 1-3 (26-24 18-25 21-25 18-25). Het begin was veelbelovend. De ploeg van Edwin Benne schrok niet van een achterstand van 7-11, en kwam veerkrachtig terug dank zij onder anderen spelverdeler Ni mir Abdelaziz, die zijn grote ta lent regelmatig etaleerde, en Ro bin Overbeeke, wiens opportunis tische spel Nederland ten koste van Slovenië in het toernooi had gehouden. Met een ace naar de Italiaanse ve dette Ivan Zaytsev, de 24-jarige zoon van de befaamde Russische oud-international Vjatsjeslav Zaytsev die in Italië een nieuw va derland vond, leek op 24-21 de eer ste klap uitgedeeld. Oranje liet de favoriete opponent nog terugko men tot 24-24, maar sloeg daarna alsnog toe. Zaytsev hielp onbe doeld een handje door de 'gelijk makende' smash buiten de lijnen te rammen. Het was niet de voorbode van een stunt Bij Nederland werd het alle maal een beetje minder, bij Italië gebeurde juist het omgekeerde. De servicedruk liep op, de moge lijkheden van spelverdeler Dra- gan Travica, die Servische wortels heeft, werden allengs groter en met name de aanvallers Luca Vet- tori en Zaytsev profiteerden daar van. Daarnaast excelleerden Thomas Beretta en Emanuele Birarelli steeds vaker in de blokkering. Sa men was dat meer dan genoeg voor drie sets op rij. door Ad Pertijs FLORENCE - Als de fans van Igor De- craene door de hekken breken om hun nieuwe wereldkampioen om de nek te kunnen vliegen, vindt Ma- thieu van der Poel dat het tijd is ge worden om het strijdtoneel in. Flo rence te verlaten. door Ad Pertijs FLORENCE - De strijd om de wereld titel tijdrijden belooft vanmiddag een waar spektakelstuk te worden. Na drie uur gaan vanuit Montecati- ni Terme de drie grote krachtpat sers van de laatste jaren met elkaar in gevecht: Bradley Wiggins, Fabian Cancellara en titelverdediger Tony Martin. De lange film van Van Dijk door Ad Pertijs Geboren: 11 februari 1987 in Har- melen. Woonplaats: Amsterdam. Ploeg: Specialized-lululemon. Belangrijkste resultaten: Neder lands kampioen tijdrijden (2007, 2012, 2013), Europees kampioen tijdrijden onder 23 (2008, 2009), wereldkampioen tijdrijden merken- teams (2012, 2013), wereldkampi oen tijdrijden (2013). Baan: we reldkampioen scratch (2008). AARHUS - De Nederlandse volleybal lers zijn er dinsdag niet in geslaagd de kwartfinales te bereiken van het Europees kampioenschap in Dene marken en Polen. Oranje was in de tussenronde in Aarhus tegen we reldtopper Italië maar één set echt goed, de eerste. Die werd met twee punten verschil gewonnen. Nimir Abdel-Aziz, Wytze Kooistra en Jelte Maan (van links naar rechts) proberen een smash van Italië te blokkeren, foto Claus Fisker/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28