Lo van Driel heeft iets met Duitsland CULTUUR 27 Afsluiting project 'The artist as producer' Leesfabriek opent Zeeuwse afdeling Zeeuws Vocaal Ensemble houdt open repetitie om te laten ervaren dat streven naar kwaliteit veel plezier oplevert. KAPELLE - Het Zeeuws Vocaal En semble (ZVE) en dirigente Elisa beth van Duyn(36) zijn in ander halfjaar volledig aan elkaar ge wend geraakt. Voor sommigen was het wel even wennen toen de ze jonge vrouw het dirigeerstokje overnam van Kees van Eersel. „Discipline staat hoog in het vaan del en ik ben ook wel eens streng, maar de kwaliteit is zeer omhoog gegaan en dat gaat hand in hand met plezier beleven. Dat hoor ik ook terug in de reacties van de koorleden", zegt Van Duyn. Zij er kent dat inmiddels ook enkele le den zijn afgehaakt. „Ik leg veel ver antwoordelijkheid neer bij de koorleden zelf. De meesten vin den dat prima, maar er zijn ook mensen die er niet voor voelen el ke repetitie thuis stevig voor te be reiden. In die zin kun je het een natuurlijke schifting noemen. Mensen die er echt volledig voor gaan en individueel ook wat ster ker zijn, houd je dan over", zegt Van Duijn. Het ZVE telt op dit moment: één tenor - een tweede is in aantocht volgens de dirigente - drie bassen, vijf alten en zes sopranen. „Met die bezetting kun je geen concert geven. De open repetitie maandagavond 30 september in de Mozeskerk in Kapelle is dan ook vooral bedoeld om enkele te noren en bassen binnen te halen. Maar mensen in andere stemgroe pen zijn ook welkom", benadrukt de dirigente. Zij heeft voor die avond een gewone repetitie ge pland. „Laagdrempelig en vrijblij vend, belangstellenden kunnen desgewenst meezingen. Het Zeeuws Vocaal Ensemble is een bijzonder leuke club om in te zin gen, maar mensen moeten natuur lijk wel weten dat het er is. De open repetitie biedt daar een mooie gelegenheid voor." Zangervaring stelt Van Duijn niet als voorwaarde, maar mensen moeten wel noten kunnen lezen. Bij het Roosevelt Academy Choir, waar ze ook dirigent is, neemt zij met regelmaat studenten aan die nog nooit hebben gezongen, maar wel een instrument bespelen. „Dan kun je je partijen op je in strument instuderen en dan heb je al zoveel voorsprong." Van Duijn repeteert met het ZVE altijd voor een specifiek project. Nu is dat een gevarieerd kerstcon cert met o.m. Ceremony of Christ- mass Carols van Benjamin Brit ten. Het concert krijgt twee uit voeringen: 23 november in de Koorkerk in Middelburg en 13 de cember in de Hervormde kerk in Kapelle. „Aanmelden voor de open repetitie-avond hoeft niet, maar is wel handig voor de men sen zelf. Wie via e-mail laat we ten dat hij komt, krijgt de bladmu ziek vooraf toegestuurd." BURH-HAAMSTEDE - De Bewaer- schole in Burgh-Haamstede sluit zaterdag het project 'The Artist As Producer' af. Het collectief Whatspace uit Tilburg heeft de af gelopen zes weken verschillende vormen van samen-werken en -maken getest. De leden hebben op verschillende locaties gewerkt met kunstenaars, studenten, leer lingen van de basisschool en cura toren. Diverse uitkomsten van de workshops zijn verwerkt in de tentoonstelling in de Bewaerscho- le zelf. Deze nam tijdens het pro ject steeds andere vormen aan. Een publicatie van het project komt later beschikbaar. GOES - In het Ostrea Lyceum in Goes(locatie Oost) wordt donder dag 26 september om 15.15 uur de fysieke Zeeuwse afdeling van 'De Leesfabriek' geopend. De 'Leesfabriek' is een initiatief van het Leesbureau in Amersfoort dat ruimte wil geven aan jonge ren die graag lezen. Het betreft een digitaal platform voor jonge ren tussen 15 en 25 jaar. Het biedt de mogelijkheid met elkaar te pra ten over de nieuwste boeken, te bloggen, te kletsen met schrijvers en zelf boeken te recenseren. Au teur Maurits de Bruijn geeft don derdagmiddag in Goes een toelich ting op de Leesfabriek. AGENDA Meer agendanieuws vindt u op onze website. Het weblog Zeelandgeboekt besteedt aandacht aan nieuwe Zeeuwse boe ken en tijdschriften. Elke week wordt er één titel in de krant in de schijn werpers gezet. Lo van Driel houdt van publi ceren. Hij heeft vermoede lijk al jaren met het idee ge speeld om zijn stukken over Duitsland te bundelen. Nu is het zover: in Duitse passages presen teert de in Sint Laurens woonach tige Neerlandicus en Van Dale-on- derzoeker zijn columns, aanteke ningen en reisverslagen 'over Duitse geschiedenis, literatuur en kunst'. Een bonte mengeling, waarin hij ons meeneemt op een tocht door het Duitsland van de laatste tweehonderd jaar. Verslag van een fascinatie, zo kan het boek volgens mij het best worden gekarakteriseerd. Ik tel 49 stukken en een nawoord. Met een literatuurlijst en een per sonenregister komen we op 351 pa gina's. Een vrij willekeurige greep uit de reeks grote en kleine na men die aan bod komen: Martin Heidegger, Johan J. Winckel- mann, Kurt TUcholsky, Claire Waldoff, Heinrich Zille, Clara en Robert Schumann, Marinus van der Lubbe, Arthur Lehning, Hit- Ier, Theodor Fontane, Paul Celan, Armando, Leni Riefenstahl. De omslag heeft twee flappen ge kregen, op de achterste is een foto van de auteur 'in de kamer van Stasi-minister Mielke' te vinden. Op pagina 140 nog een foto van de auteur: hij legt een steentje op de herinneringssteen van Rinus van der Lubbe, de Nederlandse communist die er in 1933 van be schuldigd werd de Rijksdag in brand te hebben gestoken. Ook in zijn tekst houdt Van Driel het vaak persoonlijk. Het volgende fragment op pagina 133 sluit aan bij de Van der Lub- be-foto: „Ik loop in Leipzig, waar het grootste deel van het proces plaatsvond, en denk aan Rinus van der Lubbe. Nadat hij ont hoofd was, werd hij begraven op de Zuiderbegraafplaats van Leip zig. Zou dat graf te vinden zijn? Het kerkhof ligt behoorlijk buiten het centrum. Met tram 15 kom je bij het Völkerschlachtdenkmal en dan maar hopen dat je op het uit gestrekte park Van der Lubbe te genkomt." Zijn hoop komt uit, hij kan zijn herinneringssteentje leggen. In een stuk over de Nederlandse kunstenaar Armando in Berlijn blijkt, dat het vooral het kwaad is dat fascineert. Van Driel maakt van zijn fascinatie een boek. Daar kunnen zijn lezers alleen maar heel tevreden over zijn. WOENSDAG 25 SEPTEMBER 2013 IS Het Zeeuws Vocaal Ensemble met voorop in het midden dirigente Elisabeth van Duijn. foto J. Loo Kwaliteit kweekt plezier door Ali Pankow Ma. 30 sept., open repetitie, Mozes kerk, Noordstraat 4, Kapelle, 20.00 - 22.00 uur; aanmelden kan via: info@zeeuwsvocaalensemble.nl Op Pad Vlissingen Openstelling kazematten, 14.00 uur. Podium Kapelle Optreden singer-songwriter Marsha, Hal gemeentehuis, 20.00 uur. Oostburg Dirk Scheele met kinderconcert 'De Liedjesspeeltuin', Ledeltheater, 15.00 uur door Jan van Damme Lo van Driel: Duitse passages - Uitge verij Durenkamp Aardenburg, 352 pa gina's; 24,90 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 27