CDA wil culturele rol voor Oostkerk en kiest voor schouwburg op ZEP Stadje Veere dreigt zijn Raad Veere: pas op voor 66 Het is diep triest dat dit gebeurt De minister had Veere als voorbeeld moeten gebruiken 20 WALCHEREN SLUITING MUSEUM VEERE Triest wappert het Schotse dundoek in het najaarsbriesje. Symbool voor het einde van de Schotse Huizen. VEERE - De klap is in Veere kei hard aangekomen. Het nakend einde van de Schotse Huizen roept veel emoties op. „We zijn erg boos, verdrietig en ontzet", vat Jean Paul LoefFde reactie van de Veerse Stadsraad sa men. „Teleurstellend en heel zuur. Den Haag blokkeert nu alles", aldus Hans Vogels, eigenaar van de Struyskelder. Wethouder René Molenaar: „On- zettend jammer dat dit mislukt is." De Stichting Delta Cultureel maakte gisteren bekend de exploi tatie van het museum per 1 janua ri 2014 te beëindigen. Zij ziet niet langer (financiële) mogelijkheden het museum te exploiteren. Loeff: „We snappen deze beslis singen, het is heel dapper. Maar diep triest omdat dit veroorzaakt wordt door de starheid van een minister die niet in staat is de prachtige oplossing om het mu seum zelfstandig te draaien, aan te pakken." Loeff doelt op minis ter Stef Blok die besloten heeft al le 34 monumenten die de Rijksge bouwen wil afstoten in één pak ket over te dragen aan de nieuwe Nationale Monumentenorganisa tie (NMo). De Schotse Huizen ho ren daarbij. Daarmee kregen de vergevorderde onderhandelingen tussen gemeente Veere en Rijks gebouwendienst, eigenaar van de Huizen, plots een andere wen ding. De gemeente voerde de on derhandelingen omdat de panden eerst aan een andere (lokale) over heid moeten worden aangeboden. De gemeente zou de beide pan den kopen en direct doorverko pen. Dat is nu mislukt, de minis ter heeft duidelijk gemaakt dat de gemeente de panden niet meer kan verwerven. „En dat door een minister die zo star is dat hij een oplossing die geen cent kost, maar ze een bom duiten oplevert, gewoon laat lig gen", fulmineert Loeff Stichtingsvoorzitter Harry Buiter vindt het jammer dat Veere's wet houder René Molenaar, 'niet han dig heeft gehandeld': „Hij heeft zijn hand overspeeld. Hij heeft an dere gronden van het Rijk inge bracht waarvan hij dacht dat ze die wilde verkopen." Wethouder Molenaar voelt zich niet aangesproken door dat ver wijt: „We hebben getracht, in een allerlaatste bijna wanhoopspo ging, de zaak vlot te trekken, ande re elementen in te brengen. Dat is helaas niet gelukt. Ik ga nu bekij ken hoe we verder moeten. Mis schien moeten op zoek naar een andere stichting of vereniging die het museum gaat exploiteren." De groep van veertig a vijftig vrij willigers van het museum werd op dinsdag ingelicht. Zij besloten de Schotse Vlag halfstok te han gen. Buiter: „Zij zijn enorm aangesla gen, het is een grote klap voor ze. Ze zijn zo betrokken bij het mu seum. Het plan dat we hadden sa men met De Struyskelder was prachtig. Cultureel ondernemer schap, dat past helemaal binnen het beleid van de overheid" Voor Hans Vogels, eigenaar van De Struyskelder, is dit einde oefe ning. „We zijn twee jaar bezig ge weest en dan neemt een minister op een blauwe namiddag een be slissing waardoor alles afketst. Den Haag heeft nu alles geblok keerd. Ik heb begrepen dat de NMo helemaal niet wil verkopen maar alleen gaat beheren. Voor mij houdt alles op. Ik ga niet in vesteren in een huurpand. Uiterst zuur voor de stichting. Heel te leurstellend voor iedereen." Buiter: „We geven de minister tot 1 november de tijd om te reage ren, maar ik heb weinig vertrou wen in een goede afloop. We leve ren de sleutel 1 januari in." Daarbij moeten alle bestaande po dia betrokken worden. Het CDA ziet daarbij ook een rol voor de Oostkerk. „In 2015 zal de Protestantse Ge meente Middelburg naar verwach ting de sleutel van de Oostkerk overdragen aan de gemeente. Ik moet er niet aan denken dat de Oostkerk een supermarkt of een outlet-centrum wordt. Laten we zoeken naar een brede culturele invulling, naar voorbeeld van de Sint Jacobskerk in Vlissingen, waarin wellicht ook kerkdienst ge houden kunnen worden", aldus fractievoorzitter Jan Zwemer in een toelichting. Het idee vloeit voort uit de de dis cussie rond de toekomst van de Stadsschouwburg. Zoals bekend wil het CDA geen geld steken in verbouwing van de oude schouw burg. De partij wil dat de evene mentenhal op het ZEP wordt om gebouwd tot schouwburg. „Wij zijn niet tegen een theater in de binnenstad van Middelburg, echter om nu te besluiten tot een grootse uitgave voor verbouwing van de huidige Schouwburg - laat staan nieuwbouw - is in het licht van de noodzakelijke ombuigin gen niet verantwoord om de hui dige schouwburg niet te renove ren of te verbouwen", aldus de CDA-fractie in haar voorstel dat ze aan de raad op maandag 7 okto ber zal voorleggen. Vanavond bespreekt ter voorberei ding van die raadsvergadering de commissie maatschappelijke za ken over de toekomst van de schouwburg. VEERE - De Schotse Huizen zijn onlosmakelijk verbonden met het stadje Veere. De Veerenaren koes teren hun pareltje en verdedigen het te vuur en te zwaard. De re cente ontwikkelingen roepen dan ook veel emoties op. Toen de gemeente Veere in 2011 kenbaar maakte dat de structurele bijdrage aan het museum in 2013 stopgezet zou worden, protesteer den de Veerenaren heftig. Dat re sulteerde erin dat wethouder René Molenaar zijn voornemen af zwakte en toezegde het museum te blijven steunen tot een 'passen de oplossing is gevonden'. De ge meente ondersteunde dan ook van harte de plannen van horeca ondernemer Hans Vogels en de Stichting Delta Cultureel om de Schotse Huizen te kopen en zelf standig te exploiteren. Recent startte het museum de ac tie 'Draag een steentje bij aan de toekomst van museum de Schot- Ze doelen op het plan van het col lege van burgemeester en wethou ders om inwoners van de gemeen te de mogelijkheid te geven om op hun eigen grond een woninkje bij te bouwen, bestemd voor een ziek familielid. Zo'n mantelzorgwoning mag maximaal 65 vierkante meter be slaan. De gemeente staat de bouw van een dergelijke woning nu ook al toe maar dan mag die zorgwo- ning maximaal 'maar' veertig vier kante meter groot zijn. Volgens wethouder C. Maas wordt er nu maar beperkt gebruikgemaakt van de mogelijkheid om zo'n wo ning te bouwen. De fractie van het CDA is zeer blij te zijn met het voorstel voor een grotere zorgwoning. Het biedt volgens J. Lampert inwo ners de mogelijkheid om aan huis hun geliefden te verzorgen. De christendemocraat vindt ook dat de gemeente ruimhartig met aan vragen voor een dergelijke zorg woning om moet gaan. Ook andere fracties laten zich po sitief uit over het plan. Maar die woordvoerders staan ook stil bij mogelijke uitwassen. Want inwo ners van de gemeente Veere mo gen ook, onder voorwaarden, op Vlag halfstok in Veere voor Schotse Huizen door Annemarie Zevenbergen Jean Paul Loef, Stadsraad Veere door Theo Giele MIDDELBURG - De CDA-fractie in Middelburg wil dat de Oostkerk een rol gaat spelen in het culturele leven in de stad. Het CDA wil ver der dat er een plan wordt gemaakt voor het Middelburgse culturele aanbod. Vrijwilligers van het museum hingen meteen de Schotse vlag halfstok. door Annemarie Zevenbergen door Emile Calon DOMBURG - Een goed initiatief maar er moet gewaakt worden voor misbruik, zo vinden leden van de raadscommissie Ruimtelijke Or dening van de gemeente Veere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 20