Thermphos-ovens gaan definitief uit Imago MAIL KALOCEO OVER AFKETSEN DOORSTART 18 ZEELAND De directeur van overnamekandidaat Kalogeo ziet kansen om de doorstart van Thermphos alsnog te laten slagen. Volgens de provincie is het over en uit. woensdag In een Italiaans theater speelt dezer dagen de tragi komedie Staat versus Fran cesco Schettino. Schettino, de man die zich wereldwijd on sterfelijk belachelijk maakte door zijn zinkende cruiseschip Costa Concordia voortijdig te verlaten. Tegen een woedende kustwachtkapitein zei hij toen dat hij per ongeluk in een red dingssloep was gevallen. Vada a bordo, cazzo! Riep de kust wacht tegen Schettino. Voor wie het Italiaans niet machtig is: Ga aan boord lui! De uitdruk king werd een hit op internet en staat op menig T-shirt. Francesco Schettino: het haar iets te zwart voor zijn leeftijd, een iets te grote zonnebril en net een overhemdknoopje te veel open, een mooi voorbeeld van het type a man you love to hate. Ik zou het als rechter moeilijk vinden om de gladjak ker niet al bij voorbaat schuldig te bevinden. De kapitein kan tot twintig jaar cel veroordeeld worden, maar zijn naam lijkt voor de eeuwig heid een synoniem voor laf, on verantwoordelijk en bijna onge loofwaardig fout. Dat hoeft niet zo te zijn. Zo spreken wij in Zeeland en in Vlissingen in het bijzonder na eeuwen nog vol ontzag over het eerbiedwaardige geslacht der Evertsens. Slimme onderne mers, dappere admiralen. Toch maakte een van die Evert sens ooit zelf een 'concordiaa- - tje'. Bij de triomfantelijke thuis komst na een zegerijke zeeslag vond admiraal Cornelis Evert- sen het wel een geinig idee om voor het massaal toekijkende thuispubliek een ererondje te maken voor de Vlissingse kust. Het pakte verkeerd uit. Het ad miraalschip sloeg lek op het Vlissingse havenhoofd en zonk. Voor de ogen van duizenden Vlissingers kwamen tussen de twintig en veertig opvarenden om het leven. Maar kennen wij in Nederland sindsdien de uit drukking 'Zo dom als een Evert- sen?" Nee, de tijd heelt alle wonden. Geduld Francesco Schettino, het komt allemaal weer goed. Je hebt er misschien in dit le ven niks meer aan, maar over een paar honderd jaar noemen ze in Italië misschien ook wel een boulevard naar je. vragen over excellentie in onderwijs „We willen Zeeland graag op de kaart zetten als provincie waar iets te leren valt. We willen daar om dat op alle niveaus excellent onderwijs gegeven wordt. Over excellent onderwijs wordt veel ge praat, maar er is nog weinig on derzoek naar gedaan. Hoe meer je weet, hoe beter je weet wat je moet doen om geweldig te preste ren. En daardoor wordt de kans groter dat het ook daadwerkelijk gebeurt." „Hij of zij gaat onderzoek doen in het basisonderwijs, het voortgezet onderwijs, mbo, hbo en universitair onderwijs en gaat de uitkomsten delen met alle scholen in Zeeland. Zo vergaart de hoogleraar inzichten in de za ken die excellent onderwijs bevor deren. Hij of zij kijkt bijvoorbeeld samen met Zeeuwse leraren wat ze doen om scholieren beter te la ten presteren. De scholen die lan delijk hoog scoren op kwaliteit, zoals het Calvijn College, Isaac Beeckman Academie in Kapelle, de HZ en University College Roos evelt dienen als voorbeeld. Wat gaat daar goed en wat kunnen an deren daarvan leren?" „Ie bent excellent als je uitstijgt boven hetgeen je zelf en je omge ving van je verwachtte. Als een school leerlingen die met een zes binnenkomen uiteindelijk met een 8 naar Oxford kan sturen, dan is het onderwijs excellent. De school voegt dan waarde toe. De vraag is: hoe haal je uit iedere scholier het beste?" „Dat weten we nog niet. We gaan een vacature open stellen en een sollicitatieprocedure doorlopen. Het moet iemand zijn die echt veel weet van het onderwerp. Hij of zij moet erover geschreven heb ben en onderzoek gedaan hebben. De hoogleraar moet hier ook ko men wonen en werken. Er is be langstelling voor de leerstoel, om dat het de eerste is in Nederland. Maar het vinden van een hoogle raar is niet makkelijk. Als hij of zij volgend jaar kan beginnen, heb ben we het goed gedaan." „We hopen dat mensen straks - nog meer dan nu - naar Zeeland toe komen, omdat hier excellent onderwijs gegeven wordt. Bijvoor beeld een technicus die voor Zee land kiest, omdat hier zo'n gewel dige school vóór z'n kind staat. We willen niet alleen dat de hoog leraar bijdraagt aan de ontwikke ling van kinderen en jongeren in Zeeland, maar ook aan de econo mische ontwikkeling van de pro vincie." MIDDELBURG - „We zijn ervan over tuigd dat alle problemen opgelost kunnen worden, als er goede wil is van alle partijen. Als u uw besluit heroverweegt, dan zijn we bereid om de onderhandelingen opnieuw aan te gaan, gebaseerd op de Letter of In- tent en op een redelijk voorstel voor het gescheiden houden van milieu ver plichtingen uit het verleden." Dat schreef Heinz Grossman, di recteur van de Oostenrijkse over namekandidaat Kalogeo, dinsdag aan alle betrokken partijen in een e-mail, die ook in handen is van de PZC. Hij is enorm teleurge steld over de gang van zaken. „Iedereen blijft nu achter met opties die slechter zijn dan hetgeen we met elkaar hadden kunnen bereiken. Het is een gemiste kans voor de mensen van Thermphos. Er wordt een enor me hoeveelheid kennis weggegooid, die belangrijk is voor Zeeland, Neder land en heel Europa." De Oostenrijkse directeur schrijft dat de partijen niet eens aan on derhandelingen zijn toe gekomen. Hij legt de schuld bij het ministe rie, de provincie en Zeeland Seaports. Zij hadden met een op lossing moeten komen voor de vervuiling van het Thermphos- terrein, vindt Grossmann. „Jullie konden het onderling niet eens wor den over de betaling van de schoon maakkosten. In plaats daarvan eis ten jullie dat wij daarvoor op draaien, in de wetenschap dat dit een risico is dat niemand zou willen nemen. Twee dagen voor 15 septem ber {de uiterste inleverdatum voor de business case, red.) confronteer den jullie ons met een nieuwe eis, waarin we twee miljoen aan achter stallige betalingen van Thermphos op ons zouden moeten nemen." Alhoewel hij gelooft dat de proble men opgelost zouden kunnen worden, denkt Grossmann niet dat de partijen bereid zijn weer om tafel te gaan, zo laat hij in een reactie op zijn e-mail weten. „Zee land Seaports wil dat het terrein gesaneerd wordt. Ze geloven dat de schoonmaak van het terrein goedkoper en minder risicovol is dan een doorstart. Onze enige kans is dat ze zich realiseren dat doorstart een betere optie is. Zee land Seaports denkt niet na over werkgelegenheid, recycling van het schaarse fosfor en andere "maatschappelijk belangrijke aspec ten. Zulke overwegingen zijn niet interessant voor een havenbedrijf. Dat denkt alleen aan geld." MIDDELBURG - „Meneer Gross mann is erg teleurgesteld. Dat be-' grijp ik ook wel", reageert econo miegedeputeerde Ben de Reu op de bozige mail uit Oostenrijk over het verloop van de besprekingen over Thermphos. „Hij heeft zich de afgelopen we ken heel hard ingezet om te kij ken of hij aan zijn opdracht uit de Letter of Intent kon voldoen, om een doorstart van Thermphos mo gelijk te maken." Maar daar houdt De Reu's begrip voor de Oostenrijker dan ook mee op. Grossmann draait een aantal zaken om, aldus de gedeputeerde. De kans op hervatting van de ge sprekken, acht hij dan ook uiterst gering. „Grossmann wilde op voorhand gevrijwaard worden van de op- ruimkosten van het afval. Wij hebben daarop gezegd, dat weten we nog niet of en hoe we dat kun nen. Doe eerst je huiswerk maar, kom terug met een sterke finan ciële en technische partner en dan praten we daar wel verder over." Bij een doorstart was het afval ook geen echt probleem meer ge weest, legt De Reu uit. Een deel kon dan gewoon in het productie proces worden opgestookt en op ruimen van de licht radio-actieve stoffen was onnodig geworden. Maar het plan waar Heinz Gross mann deze maand mee kwam, was volgens De Reu simpelweg te mager. „We hebben het laten doorlich ten door Ernst and Young en de. Grontmij en die konden weinig anders dan concluderen dat er nog zoveel open einden en gaten in zaten." De Reu erkent dat er tot dusver nooit serieuze onderhandelingen zijn geweest met Kalogeo. „Gross mann beweert dat hij een finan ciële en technische partner heeft, maar dat is dus niet zo! Dan hoe ven wij ook geen antwoord te ge ven op de afvalclaim. Meneer Grossmann gaat zelf een stap te ver." Kalogeo wilde geld uit de boedel van Thermphos gebruiken voor de doorstart. Daaraan kleeft een groot risico, aldus De Reu. „Als het na twee, drie jaar ook niet goed gaat met die fabriek, ben je ook dat geld kwijt. Dan heb je he lemaal niks over om de sanering van te betalen. En was het héle maal duidelijk dat de Nederland se Staat, de provincie en Zeeland Seaports daar voor hadden mogen opdraaien." De Reu trekt zijn handen nu af van Thermphos en heeft de porte feuille overgdragen aan zijn colle ga George van Heukelom. Die is verantwoordelijk voor handha ving van de milieuvergunning en zal toezien op de ontmanteling en schoonmaak van het fabrieks complex. De komende weken- worden de ovens definitief uitgezet. Symposium over borstkanker bij ADRZ Ter gelegenheid van Oktober Borstkankermaand houdt het ADRZ woensdag 2 oktober in Goes een borstkankersympo- sium. De ochtend is bedoeld voor professionals, zoals huis artsen en verpleegkundigen, 's Middags staat de patiënt cen traal. Sprekers zijn chirurg Hens ten Thije, fysiotherapeut Ellen de Buck en medisch psy chologe Marijke van Mourik. In de hal op de eerste verdieping is een informatiemarkt Verde re vragen en informatie op www.adrz.nl of bel met de mammacareverpleegkundigen op 0113-234768 of 0118-425139. TWintig ton aan visnetten geborgen In het afgelopen jaar is 20 ton aan visnetten uit de Noordzee ge haald. Daarmee is dit eerste Healthy Seas initiatief een succes. De eer ste fase van Healthy Seas richtte zich op activiteiten in de regio Noordzee (Nederland en België). Groepen duikers zijn de afgelo pen zomer actief geweest om zo veel mogelijk netten uit de Noor zee te bergen. Afgelopen zaterdag vond de laat ste duikmissie van het seizoen plaats. Op 24 september worden de netten van Scheveningen naar Slovenië gebracht om daar gerecy cled te worden. Juvent zoekt nieuwe pleegouders Om de aandacht te vestigen op het tekort aan pleegouders, houden Juvent en Pleegzorg Nederland zaterdagmiddag 5 oktober de actie 'Ontdek de pleegouder in je buurt". Drie pleeggezinnen in Zeeland (in Kerkwerve, Kapelle en Ter- neuzen) openen die dag hun deuren voor belangstellenden. In de Vlissingse bibliotheek staat verder een stand met al lerlei informatie over pleeg ouders. Meer informatie over de deel nemende pleeggezinnen is te vinden op www.juvent.nl en www.pleegzorg.nl Cuido van der Heijden Voor meer columns: www.pzc.nl/columns 5 Zeeland krijgt een hoogleraar on- derwijsexcellentie. Het Delta Zee land Fonds brengt 25.000 euro in. Dean Barbara Oomen van Univer sity College Roosevelt in Middel burg geeft uitleg. door Cornelleke Blok -| Waarom een hoogleraar voor on- derwijsexcellentie *y Wat gaat de hoogleraar doen? 3 Wanneer presteer je als school ei genlijk excellent? 4 Wie wordt de hoogleraar onder- wijsexcellentie? 5 Wat hopen jullie dat de leerstoel oplevert? Het is een gemiste door Cornelleke Blok en Marcel Modde GOES SCHEVENINGEN MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 18