ZEELAND Veilig Provincie Zeeland 'Als 't echt moet, gaan de stenen uit de straat' Opening expo Oranje Kroonappels almanak Museum De Schotse Huizen in Veere sluit per 1 november het seizoen af, maar of het weer open gaat is zeer twijfelachtig. Verf en behang Volgens de provincie is het over en uit voor Thermphos www.pzc/video Zeeuws Vocaal Ensemble houdt open repetitie VEERE - Stichting Delta Cultureel stopt met de exploitatie van de Schotse Huizen in Veere. Het mu seum gaat daarmee een ongewis se toekomst tegemoet. Stichtingsvoorzitter Harry Buiter: „Wij geven noodgedwongen de opdracht tot exploitatie terug aan het Rijk. Het is nu te onzeker om een verantwoord beleid op te zet ten. Maar het Rijk heeft een wette lijke exploitatieverplichting. Het heeeft de panden als schenking geaccepeerd en de inboedel ge kocht. Dat is in een wetje vastge legd. Mocht het Rijk het museum op april niet openen, stappen wij naar de rechter. Met maar één vraag: 'Moet het Rijk niet, net als iedere burger, zijn wettelijke ver plichtingen nakomen." De Schotse Huizen behoren tot de 34 monumenten die de huidi ge eigenaar Rijksgebouwendienst wil afstoten. Omdat de gemeente Veere de structurele bijdrage aan musea in de gemeente afbouwt, ontwikkelde de Stichting samen met restaurant De Struyskelder plannen om de panden te kopen en zelfstandig verder te gaan. On derhandelingen over de overna me, tussen rijksdienst, museum, Struyskelder en gemeente Veere, waren al vergevorderd, tot minis ter Blok in juni dit jaar besloot al le 34 panden in één geheel aan te bieden aan de nieuwe Nationale Monumentenorganisatie (NMo). Volgens Buiter heeft de gemeente de onderhandelingen overgeno men, omdat het Rijk. de panden eerst aan een andere overheid moet aanbieden, en daar ook stuk ken gronden die ze van het Rijk wil overnemen bij wilde betrek ken. Veere zou de panden kopen en direct doorverkopen aan de stichting. De opzet is mislukt Bui ter: „Wij hebben de minister nog gevraagd een uitzondering voor ons te maken, maar daar gaat hij niet op in. Wij geven het Rijk tot 1 november om te reageren en ons financieel in staat te stellen verder te gaan. Maar ik heb daar niet veel vertrouwen meer in." VLISSINGEN - Het grasveld onder de Groene Boulevard in Vlissin- gen was gistermiddag even een mini-Woodstock, met Armand en alle plaatselijke hippies en groen- minnende Vlissingers. De roodharige zanger was in Vlis- singen om het buurtprotest tegen het plan voor een herdenkings park aan de Commandoweg te on dersteunen met zijn lied Het Lan dingsmonument. Armand maakte muziek bij het ge dicht dat buurtbewoner Hans Tab- bers uit boosheid had geschreven. „Die strijd vond ik zo ontroerend dat ik mee moest doen. Ik ken Hans goed, uit de tijd dat hij voor het Eindhovens Dagblad over mij schreef. Nu kom ik vaak bij hem in Vlissingen, als het waait, om een luchtje te scheppen. Dan rijd ik via het Landingsmonument de stad binnen, eet een boterham bij het windorgel en doe mijn blow tje bij de Hoppit." MIDDELBURG - In de hal van de hoofdingang van .het provincie huis in Middelburg is een maand lang de tentoonstelling Oranje Fonds Kroonappels te zien. De tentoonstelling laat allerlei sociale initiatieven zien die Nederland rijk is. Ter gelegenheid van de troonswis seling organiseerde het'Oranje Fonds een zoektocht naar de mooiste, sociale initiatieven, de zogeheten Kroonappels. Uit alle delen van het land kwamen in to taal 3914 voordrachten. Na ver schillende stemrondes bleven zes tig finalisten over, onder wie drie Zeeuwse. De finalisten vormen het hart van de tentoonstelling. De Zeeuwse Stichting Manteling won uiteindelijk één van de drie hoofdprijzen. De expositie is van 3 oktober tot 3 november te bezichtigen. Alles over www.pzcwoneii.nl De gemeente Goes heeft onlangs, tot tevredenheid van aan- en omwonen den, de Wilhelminastraat in Kloetin- ge omgevormd totJletsstraat. Auto's en landbouwverkeer zijn er voortaan taboe, De verkeersveiligheid zal daar zeker wel bij varen en daar kan niemand bezwaar tegen hebben. Toch, ge meente Goes In een ronkend schrijven doet het Goese college nog meer verkeersplan nen uit de doeken. Want: 'Binnenkort worden er twee drempels in de Patijnweg aangelegd om de verkeersveiligheid op de krui sing te verminderen', aldus B en W in de brief. Want het moet natuurlijk ook weer niet té veilig worden. ZEELAND WOENSDAG 25 september 2013 CULTUUR 1 t - 1 ,1 .V Doek valt voor museum Veere door Annemarie Zevenbergen door Wendy Wagenmakers Zanger Armand en het straatkoor Groene Boulevard, muzikaal ten strijde tegen onder meer verplaatsing van het Landingsmonument, foto Ruben Oreel Tip? redactie@pzc.nl O Ga verder op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 17