Wereldvrede heeft het honderd jaar oude Vredespaleis niet gebracht, wél een bloeien de economie in de stad van de vrede. Den Haag wordt er steeds internationaler door. 8 VERDIEPING STAD VAN DE VREDE In een hoekje van het ijspaleis, het witte stadhuis van Den Haag, ren nen vier blonde jongetjes achter el kaar aan. Eén van hen valt over zijn eigen voeten. Zijn gebrul galmt door de hal, maar een voorbijgan ger die probeert te troosten krijgt een niet-begrijpende blik van de snikken de jongen. Hij spreekt alleen Frans, zo blijkt als hij naar zijn moeder rent. Zijn va der werkt voor een groot oliebedrijf en ver huist met het hele gezin naar Den Haag. Voor de inschrijving bij de gemeente en het regelingen van de juiste verblijfsvergun ningen hoeven ze niet in de rij te staan tus sen hun nieuwe stadgenoten. Voor hen is er het expatcentre, een one stop shop waar zowel het IND als de gemeente vertegen woordigd zijn eri de ambtelijke rompslomp bij zo'n internationale verhuizing snel en efficiënt wordt afgehandeld. Het kantoor barst uit zijn voegen in de nasleep van een uitzonderlijk drukke zomer. De rood bekle de zitjes in de hoek zitten vol met expats die formulieren invullen. Aan de balie wordt standaard Engels gesproken. Elena Pusone begeleidt de Franse familie. Ze werkt voor NOVA Relocation, een bu reau dat expats begeleidt bij hun verhui zing naar Den Haag. Het expatcentre is 'top', vindt ze. „Expats krijgen meteen hun burgerservicenummer waarmee ze hun kinderen kunnen inschrijven op school en een ziektekostenverzekering kunnen afslui ten." Dat Den Haag de rode loper uitrolt voor ex- pats is niet zo vreemd: de stad verdient goud geld aan ze. „We mogen Carnegie wel dankbaar zijn", zegt ondernemer Roe lof Toering, refererend aan de staalmagnaat die de bouw van het Vredespaleis met een gift van 1,5 miljoen dollar mogelijk maakte. Toering maakt zich op voor de lunch in zijn Café Blossom. „Ik heb het café ge noemd, omdat dat in het buitenland bete kent dat je er ook een broodje kunt krij gen." Blossom ligt op een steenworp af stand van het jarige Vredespaleis. Het vriendelijke, open restaurant moet het vooral van de lunch hebben. Dan zitten al le tafeltjes vol. Er hangt een prettig geroeze moes in Engels, Frans en vooruit, zo af en toe ook Nederlands. Het jasje Qiag even uit, en de stropdas iets losser. Medewerkers van de Franse, Slo veense, Servische en Australische ambassa des, het Vredespaleis en de tientallen non-gouvernementele organisaties in het Bertha von Suttner gebouw, even verderop aan de Laan van Meerdervoort, komen hier graag. Speciaal voor hen heeft Toering een warm lunchgerecht op de kaart gezet. Wer ken aan wereldvrede maakt hongerig. Waar gewerkt wordt, moet ook gegeten en gewoond worden. Scholing voor de kinde ren, gezondheidszorg en wat vertier op z'n tijd: de Stad van de Vrede zorgt voor werk gelegenheid. Ruim 35.000 banen in Den Haag en omgeving bestaan dankzij de am bassades en internationale instellingen, concludeerde onderzoeksbureau Decisio. Van hun werknemers is 39 procent Neder lands. Daarnaast is de helft van het aantal banen indirecte werkgelegenheid, bijvoor beeld door de vraag van werknemers naar een kaasboer, makelaar of tandarts. Deze maand is het honderd jaar geleden dat het Vredespaleis geopend werd. Wei nig mensen weten dat het Internationaal Gerechtshof en het Hof van Arbitrage in het paleis zijn gevestigd. Het Hof van Arbi- Ik heb een warm lunchgerecht op de kaart gezet, speciaal voor de expats trage bemiddelt in conflicten tussen lan den. Er zijn nu 78 zaken in behandeling. Af en toe haalt een uitspraak het nieuws, bij voorbeeld in de zaak over de erkenning van Kosovo. Voor de échte conflicten wordt in het Vredespaleis geen oplossing gevonden. Al was het maar omdat mogend heden zoals Rusland, China en de Verenig de Staten het Internationaal Gerechtshof weigeren te erkennen. Dat het met de wereldvrede nog niet zo hard gaat, mag de pret niet drukken. De stad liep de afgelopen decennia vol met in ternationale instellingen. Wie iets met vre de doet, moet in de hofstad zijn. In hun kielzog namen de organisaties talloze am bassades, lobbyisten en niet-gouvernemen- tele organisaties mee. Met het imago van vredesstad alleen heeft Den Haag een goudmijn aangeboord. De waarde van de internationale organisaties in Den Haag is 1,46 miljard euro, becijferde Decisio in 2011. Dat is 10,8 procent van de totale Haagse economie. Het mooiste is misschien nog wel dat het inkomen van internationale werknemers gemiddeld zo'n 25.000 euro per jaar hoger ligt dan dat van hun Nederlandse collega's. Hun kapitaalkracht is aanzienlijk en Haag se ondernemers spelen daar graag op in. De 'rattenvanger van Hameien', zo noemt wethouder Marjolein de Jong haar gemeen te. De ene internationale organisatie trekt de andere aan. Den Haag laat zich interna tionaal voorstaan als stad van de vrede, en vormt haar beleid rondom dat imago. „Wij verdienen eraan. Dat is de bottom line." Al die internationale instellingen zijn boven dien een stabiele bron van inkomsten. Zeker nu het Rijk het aantal banen bij mi nisteries en instellingen moet terugschroe ven is Den Haag dolgelukkig met al die in- door Eefje Rammeloo Roelof Toering, eigenaar Café Blossom Vredespaleis lokt de wereld naar Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8