Winnares moet beetje inbinden Hoofdverdachte moord Severein en 66 Stop met 6 BUITENLAND AANSLAG Regering van Afrikaans land blijkt onmachtig om speculaties over aanslag in te dammen. Zaken als het homo huwelijk en het 'Betreuungs- geld' zullen het meeste overleg vergen Onder conservatieven CSU-aanhangers bestaat nog veel weerstand tegen de oude, linkse actietijgers GROTE COALITIE BERLIJN - Een nieuwe 'grote coali tie' ligt voor de hand in Duits land. Zowel CDU/CSU als SPD wonnen - hoewel de SPD slechts een magere 2,7 procent erbij kreeg. En beide partijen denken hetzelfde op het belangrijkste dos sier: Europa en de euro. Op een ander heikel punt, de door de SPD gewenste invoering van een wettelijk minimumloon, zal Merkel moeten inbinden. Maar de kanselier heeft al een on derhandelingsvariant in de aan bieding: zij wil werkgevers en werknemers per sector verplich ten om een minimum-uurloon overeen te komen. Zaken ais het homo-huwelijk en het door de conservatieve CSU ge wenste 'Betreuungsgeld' (een soort verzorgingsgeld voor thuis blijvende moeders) - dat door links smalend een 'aanrechtsubsi- die' wordt genoemd - zullen nog het meeste overleg vergen. Maar de SPD kan veel uit de on derhandelingen slepen: de so ciaal-democraten zullen Merkel erop wijzen dat zij met een goed resultaat voor de dag moeten ko men om hun sceptische basis er van te overtuigen dat een her nieuwde samenwerking met Mer kel toekomst heeft. En Merkel zal hoe dan ook resultaat moeten boe ken, want in nieuwe verkiezingen heeft niemand in Duitsland zin. Sommige commentatoren hopen op landelijke samenwerking tus sen CDU/CSU en de Groenen, die overigens zondag meer dan twee punten verloren en uitkwamen op 8,4 procent. Het is een fris idee. Zo'n op federaal niveau nog niet vertoonde coalitie zou goed aansluiten bij Merkels historische zege. Lopen de standpunten niet teveel uiteen? Dat valt te bezien. Met de 'Energiewende' en door af scheid te nemen van kernenergie heeft Merkel het atoomstandpunt van de Groenen al grotendeels overgenomen. Bovendien beho ren veel Groenen-kiezers inmid dels tot de bovenlaag van welva rende tweeverdieners. Die staan in mentaliteit helemaal niet zo ver af van christen-democraten. Er zijn echter ook veel geschilpun ten: het homo-huwelijk, de libera lisering van softdrugs, het 'Be treuungsgeld', de belastingverho gingen die de Groenen wensen, het zijn allemaal hoogst controver siële thema's. En dan is er nog het omstreden - en tijdens de campag nes veel besproken - pedofi- lie-standpunt, dat leidinggeven den van de Groenen in het verle den innamen. Onder conservatie ven CSU-aanhangers bestaat bo vendien nog veel persoonlijke weerstand tegen de oude, linkse actietijgers uit het Groenen- kamp. Een zogeheten 'zwart-groene'-coa- litie tussen CDU/CSU en de Groe nen zou kans maken als een jonge re, pragmatische en minder ideo logisch belaste generatie naar vo ren zou treden. Maar de praktijk in Duitsland leert dat jongeren maar weinig serieus worden geno men en dat zij eerst vele jaren in de wachtkamers van de macht moeten doorbrengen. Een grote coalitie dus. Daar zul len ongetwijfeld moeizame onder handelingen aan vooraf gaan. Maar de SPD heeft als traditionele volkspartij voldoende verantwoor delijkheidsbesef om ten langen leste in zo'n verbond te stappen. Het belang van Duitsland - en van Europa niet te vergeten - is groter dan dat van de partij. Dat weet de SPD-leiding. En in dat be sef zullen de sociaal-democraten ongetwijfeld ook handelen. Pakistan rouwt De regering van Pakistan heeft drie dagen van nationale rouw afgekondigd wegens de aanslag op een anglicaanse kerk zon dag. Daarbij kwamen 8x men sen om. Aan alle regeringsge bouwen in de hoofdstad Isla mabad hangt de vlag halfstok. Eis beter eten in cel Een gevangene in België die tot 30 jaar cel werd veroordeeld voor moord, eist via de rechter beter eten. Hij vindt dat de ge vangenis in Gent zijn vetarm dieetschema niet goed opvolgt. De gedetineerde onderging twee levertransplantaties. Rechtbank verbiedt NAIROBI - Stop de kletspraatjes, stop met paniek zaaien! De pre sentator van een ochtendprogram ma van Kenia's populairste tv-sta- tion Citizen bleef het gisteroch tend maar herhalen toen hij de ve le sms'jes en tweets doornam van kijkers. De meest wilde verhalen worden verspreid. Over wie schuldig zijn aan de aanslag van afgelopen weekeinde, over wie zich onder de terroristen bevinden en wat de veiligheidsdiensten doen en voor al nalaten om het geweld te beëin digen. Over een dreigende reli gieuze oorlog en hoe Somaliërs in Kenia zullen worden aangepakt en waar mogelijk een volgende aanslag zal plaatsvinden. „Stop hiermee", smeekte presenta tor Johnstone Mwakazi. „Ons land heeft nu eenheid en solidari teit nodig. Er is geen enkele reden tot alarm. Kenia is een veilig land. Wij laten ons niet door terroris ten uit elkaar drijven." speculeren. Ons land heeft nu eenheid en solidariteit nodig De veiligheidsdiensten gaan zelfs zo ver burgers te waarschuwen dat hun speculaties op sociale me dia 'de bevrijdingsoperatie in ge vaar brengt en de terroristen in de kaart spelen'. Hetgeen leidde tot nog meer speculaties over het optreden van politie en leger. Kenianen boezemen elkaar graag angst in. Toen ooggetuigen meld den dat ze in Westgate terroristen hadden gezien die hun wapens weggooiden en andere kleren aan trokken, om vervolgens met het publiek mee naar buiten te ren nen, werd onmiddellijk geroepen dat er ook elders aanslagen ge pleegd zouden worden. Andere winkelcentra werden gesloten. In de kustplaats Mombasa, waar veel moslims wonen, werden extra vei ligheidsmaatregelen genomen. De speculaties maken ook de auto riteiten op het vliegveld zenuw achtig. Maandagochtend werden enkele mannen 'van Arabische af komst' aangehouden voor ver hoor omdat ze zich verdacht ge droegen. Een van hen, die een vliegtuig van Tlirkish Airlines wil de nemen, had verband om zijn hoofd om, zo luidde het vermoe den, verwondingen te bedekken. Maar toen alles eraf was, bleek er geen wond te bekennen. Gepensioneerd generaal John Ma- thenge, tegenwoordig vredesam- bassadeur, deed er een schepje bo venop door op tv te verklaren dat 'de terroristen die nog in Westga- Gisteren werd Juan Cuenca, voor malig technisch directeur van de volleybalclub waar de ex-interna tional twee jaar voor uit kwam, voorgeleid aan de rechter. Hij be riep zich achter gesloten deuren opnieuw op zijn zwijgrecht. De lichamen van Ingrid Visser (35) en Lodewijk Severein (57) werden afgelopen 26 mei gevon den in een boomgaard net buiten Murcia, na een vermissing van 13 dagen. Ze bleken met bruut ge- Moslimbroederschap Een rechtbank in Cairo heeft gisteren in kort geding de acti viteiten van de Moslimbroeder schap verboden. Alle bankte goeden zijn bevroren en de on roerende goederen in beslag ge nomen. De linkse partij Tagam- mu had bij de rechtbank het verzoek ingediend om de broe derschap te verbieden. Volgens haar bracht de organisatie de nationale veiligheid in gevaar. Onder president Hosni Muba rak, die van 1981 tot februari 2011 regeerde, was de Moslim broederschap verboden, maar kon zij wel religieuze en socia le activiteiten ontplooien. ANALYSE door Wierd Duk /duitslandkiest Lees meer over de verkiezingen ISLAMABAD BRUSSEL CAIRO Kenia in greep door onze correspondent Frans van den Houdt Presentator Johnstone Mwakazi door onze correspondent Pauline Blom MADRID - Het vermoedelijke brein achter de moord op Ingrid Visser en Lodewijk Severein houdt nog steeds zijn mond. Hoofdverdachte Juan Cuenca wordt door politieagenten naar de rechtbank geleid op de eerste dag van het proces, foto Marcial Guillen/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6