r u ■-> VU onder vuur na bedrog professor NAM maakt monument aardbevingsbestendig Exclusief Clinton treurt om dood Elif Supercomplete stedentrip Münster BINNENLAND 5 66 VU-bestuur gaf deze zaak te lang niet de aandacht die ze verdiende KR AS .NL -J T geleden kennen in Tanzania toen ze daar onderzoek deed. „Het was liefde op het eerste gezicht, sinds dien waren ze onafscheidelijk. Elif kwam nog steeds minstens twee keer per jaar naar Bladel, Ross kwam vaak mee." Elifs broer Sinan Yavuz uit Budel is zondag naar Nairobi vertrokken om zijn zus te identificeren. NEW YORK - Ex-president Bill Clin ton, zijn vrouw Hillary en hun dochter Chelsea Clinton hebben gisteren in een verklaring gezegd de dood van de Nederlandse Elif Yavuz te betreuren. De Nederland se verrichtte onder meer werk zaamheden voor een onderdeel van de Clinton Foundation. 'Elif wijdde haar leven aan het helpen van anderen', staat in de verkla ring. 'We waren verheugd haar on langs te verwelkomen als mede werker van ons onderzoeksbu reau in Tanzania. Ze was briljant, toegewijd en zeer gewaardeerd'. Hoewel er al in 2002 vermoedens waren van Bax' fraude, riep de Vrije Universiteit pas in maart dit jaar een onderzoekscommissie in het leven. Die stelt dat ze de 'in druk heeft dat het College van Be stuur deze zaak, om welke reden dan ook, te lang niet de noodzake lijke aandacht gaf die ze verdien de'. Mart Bax, gepensioneerd hoogle raar politieke antropologie, ver zon minstens 61 publicaties, recy clede zijn eigen artikelen onder andere titels en dichtte zichzelf talloze onderscheidingen en ne venfuncties toe die helemaal niet bestonden. Al meteen na zijn pen sioen in 2002 waren er geruchten over mogelijke leugens. Pas na een publicatie in de Volkskrant, in april dit jaar, ging de universi teit tot actie over. Volgens de onderzoekscommissie kon Bax zeker vijftien jaar onge stoord zijn gang gaan, doordat hij in een 'sterk afgesloten omgeving' werkte. 'Insiders en outsiders spreken van een sekte, waarin het woord van Bax wet was', schrijft de commissie. 'Bax heeft doelbe wust de schijn proberen te wek ken van een grote wetenschappe lijke productie.' Bestuursvoorzitter Frank van der Duijn Schouten van de VU erkent dat er 'behoorlijke fouten' zijn ge maakt. Hij wil bekijken of het in de toekomst mogelijk is om snel ler een onderzoek in te stellen bij verdachtmakingen van fraude. De VU onderneemt geen juridische stappen tegen Bax. Karl Dittrich, voorzitter van de vereniging van universiteiten VSNU, kijkt op van de omvang van Bax' fraude. „Het soort figu ren dat dit doet, is moeilijk uit te sluiten. Na de affaire-Stapel heb ben we de regels aangescherpt. Vertrouwenspersonen op de uni versiteiten werken onafhankelijk. Je zult steeds mensen moeten overtuigen dat sjoemelen een doodzonde is in de wetenschap." APPINCEDAM - De schoorsteen van voormalige oliemolen De Een- dragt in het Groningse Tjamsweer is gisteren door de Ne derlandse Aardolie Maatschappij (NAM) ontmanteld. Na de bouw van een nieuwe sokkel wordt het het stenen rijksmonument her bouwd en zou het bestendig moe ten zijn tegen aardbevingen. Het is voor het eerst dat de NAM een gebouw zo onderhanden neemt, zegt een woordvoerster van het bedrijf. Tot nog toe wordt schade door aardbevingen, ten ge volge van de aardgaswinning, ach teraf hersteld. Daar wil de NAM vanaf. „We willen liever voorko men dat er schade ontstaat door aardbevingen", aldus de woord voerster. De NAM wil van alle type bouw werken weten hoe die bestendig kunnen worden tegen aardbevin gen. Binnenkort begint het be drijf daarvoor met een inspectie van alle gebouwen in het noord oosten van Groningen. Hoe boek ik deze lezersreis? DINSDAG 24 SEPTEMBER 2013 mooier maken' pagina 6 en 7 Kenia in greep van angst door Patrick Wiercx en Peter Winterman AMSTERDAM - De Vrije Universiteit Amsterdam heeft te lang gewacht met een onderzoek naar de jaren lang frauderende hoogleraar Mart Bax. Dat zegt de commissie die gis teren bekendmaakte dat de fraude zaak van Bax nog omvangrijker is dan die van de Tilburgse oud-hoog leraar Diederik Stapel. Onderzoekscommissie door Niek Opten nü vanaf Aankomstdata en prijzen voor de lezers van deze krant! I 3- t/m 8-daagse autovakantie Duitsland inclusief verblijf, ontbijt diner nü vanaf 75 3 dagen TIP: bezoek van 25/11 t/m 22/12 de sfeervolle kerstmarkt! Ga naar www.kras.nl/LR51423 Boek t/m 21/10 met actiecode WEG40002 Of bel 0900-9697 (15 cpm) o.v.v. reisnummer LR51423 en actiecode WEG40002 Het zéér veelzijdige Münster heeft alle ingrediënten voor een paar heerlijke dagen weg! De stad heeft een levendig, historisch centrum met prachtige gebouwen, musea, een divers winkelaanbod, gezellige cafés en restaurants en een natuurlijke omgeving met eeuwenoude kastelen. Ook het Münsterland is vanwege de natuur en de vele wandel- en fietsmogelijkheden aantrekkelijk. T/m 21/10 ontvangt u 10 korting p.p.! Waar wacht u nog op? Aankomst van 27 september 2013 t/m 31 maart 2014. Normale prijs" Lezersprijs 3 dagen vaaaf-€85 nü vanaf 75 4 dagen vanaf-€-t25 nü vanaf 115 5 dagen uanaf€—159 nü vanaf C 149 8 dagen vanaf€-279 nü vanaf 269 Ook 6- en 7-daagse reizen mogelijk. Prijzen zijn per persoon o.b.v. 2 personen. Inclusief: 3 t/m 8 dagen (2 t/m 7 nachten) verblijf in Mercure Hotel Münster City met dagelijks ontbijtbuffet 3-gangendiner of buffet en toeristenbelasting. Exclusief: vervoer, reis- en annuleringsverzekering, reserveringskosten C 19,50 en bijdrage Calamiteitenfonds 2.50 (beide per boeking en verplicht). Ga voor alle informatie naar www.kras.nl/LR51423 waarom zou je meer betalen Mercure Hotel Münster City"'* Dit luxe ingerichte 4-sterren hotel ligt in hartje stad, op loopafstand van de bezienswaardigheden van Münster. Het mooie hotel beschikt over een receptie, lift, restaurant, bar, brasserie, fitness, sauna, stoombad (alle gratis), internet en parkeergelegenheid (beide tegen betaling). Uw ruime kamer is voorzien van een telefoon, flatscreentelevisie met BVN, kluisje (gratis), minibar en badkamer met bad en/of douche en toilet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5